Aktualności

„Biali i czarni. Inni czy podobni?”

11 sierpnia do biblioteki przyjechał z Afryki Jerzy Gilarowski, geograf specjalizujący się w problematyce afrykańskiej, autor licznych publikacji popularyzujących wiedzę o Afryce. Na spotkaniu opowiadał o swojej nowej książce  „Biali i czarni. Inni czy podobni?”.

Dr Jerzy Gilarowski ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Po dwudziestu latach pracy na Uniwersytecie Warszawskim przeniósł się na stałe do Tanzanii, gdzie prowadzi własny biznes, wykłada na tamtejszych uczelniach i integruje się z lokalną społecznością. Książka zawiera zbiór opowiadań o Afryce Wschodniej, w których autor przedstawia różne aspekty kultury suahili, głównie niematerialne. Tytuły poszczególnych rozdziałów zaczynają się od kolejnych liter alfabetu: Albinosi, Biurokracja, czarna magia, Dzień dobry, Edukacja, Fasola, kukurydza i ryż, Gwałt, Hałas, Inwestycja, Jałmużna, Korupcja, Lokalny transport, Maria, Ngariba,  Ożenek, Pochówek, Rodzina, Sztuka suahili, Taniec afrykański, Unyago, Wirus, Złodzieje i oszuści.

Wszystkie rozdziały składają się na pewien obraz Afryki Wschodniej, którą autor widział i gdzie obecnie mieszka. Opisane w książce sytuacje opiera na osobistych doświadczeniach, a szczególną rolę odgrywają ludzie. Pisze o tych dobrych i o tych złych, o tych z miasta i o tych ze wsi, o uczciwych i skorumpowanych, o kobietach i mężczyznach, o nauczycielach, politykach, biznesmenach, urzędnikach i o wielu innych.

W czasie rozmowy autor opowiadał też między innymi  o organizacji wypraw  do Tanzanii,  o biznesowych przygodach,  o pracy na uczelni, o wierzeniach, zabobonach czy o wszechobecnej korupcji.  Stwierdził, że podział na dobrych i złych nie dotyczy tylko Afryki, tak jest wszędzie.

Zainteresowani mogli otrzymać w książce dedykację i porozmawiać z autorem o Tanzanii. Zapraszamy do lektury!

Możliwość komentowania „Biali i czarni. Inni czy podobni?” została wyłączona