Aktualności

Bajkoterapia dla bibliotekarzy.

Dnia 16. 09. 2024 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu krasnostawskiego spotkali się na warsztatach „Bajkoterapia w pracy z dziećmi”. Zajęcia prowadziła Pani Lilia Potonia –  arteterapeutka, psychoterapeutka Gestalt, trenerka warsztatów kreatywności i rękodzieła. Pomysłodawczyni i organizatorka Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Bajkoterapii „Z mojej bajki” (18-19 maja 2021 roku) w Polsce. Pani Lilia omówiła historię i znaczenie bajki w życiu człowieka. Przedstawiła jak dużą  wartość i możliwości posiada bajka terapeutyczna. Szczegółowo przeanalizowała wybraną  przykładowo bajkę, którą bibliotekarze będą mogli wykorzystać w pracy z różnymi grupami odbiorców tj. dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Wiedza teoretyczna przeplatana była zajęciami praktycznymi  i ruchowymi. Na zakończenie warsztatów bibliotekarze  otrzymali zaświadczenia, które wręczała Pani Lilia Potonia, trenerka i Pani Elżbieta Patyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Podczas spotkania zebrani bibliotekarze pogratulowali koleżance Monice Kulawczuk- Furmanek pracującej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie za wyróżnienie otrzymane w konkursie im. Anny Platto, organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 8 sierpnia 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Konkurs jest  skierowany do pracowników bibliotek publicznych z województwa lubelskiego, wyróżniających się innowacyjnymi metodami pracy z młodymi czytelnikami oraz popularyzacją literatury dziecięco-młodzieżowej. Do tegorocznej, jubileuszowej XXX edycji Nagrody im. Anny Platto nominowanych było siedem osób.

W szkoleniu uczestniczył Pan Paweł Kordybacha z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – opiekun merytoryczny powiatu krasnostawskiego. Pan Paweł przekazał bibliotekarzom informację o programach dotacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia za przybycie, możliwość spotkania się, podzielenia się swoimi doświadczeniami i rozmowy o bieżących problemach oraz sukcesach bibliotek.

Mamy nadzieję, że wiedza o bajkoterapii zdobyta w czasie szkolenia wzbogaci i urozmaici zajęcia organizowane w bibliotekach. 

Możliwość komentowania Bajkoterapia dla bibliotekarzy. została wyłączona