Poezja Wisławy Szymborskiej na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki.
4 lipca odbyło się przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W bieżącym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej ((1923 – 2012), wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uchwale Senatu RP o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej czytamy: O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem Senatorowie przypominają też w uchwale, że: Szymborska – poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Część twórczości autorki można zobaczyć w bibliotece cyfrowej polona.pl, która została udostępniona za zgodą spadkobierców.
Wisława Szymborska była wybitną eseistką, autorka felietonów i tłumaczem. Wydała 13 tomów wierszy, publikowała także przekłady poezji, głównie z francuskiego i niemieckiego. Tworzyła wiersze skłaniające do głębokich refleksji, filozoficzne felietony i błyskotliwe eseje, a także żartobliwe wierszyki: moskaliki, limeryki, lepieje, altruitki. „Żart jest najlepszą dla mnie rekomendacją powagi” – mówiła o swoich limerykach. Szymborska, mistrzyni pisania o najmądrzejszych życiowych prawdach, przemycanych mimochodem, gdzieś pomiędzy wierszami, często frywolnie i humorystycznie.
W trakcie spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja. Klubowiczki rozmawiały o Wisławie Szymborskiej i jej uniwersalnej poezji. Przeczytały swoje ulubione wiersze Wisławy Szymborskiej, wysłuchały kilku wierszy z tomiku „Dwukropek” w interpretacji poetki oraz muzycznej interpretacji wiersza „Nic dwa razy się nie zdarza” w wykonaniu Łucji Prus, Kory i Maanamu oraz Sanah. Stwierdziliśmy, że poezja Szymborskiej zaskakuje aktualnością oraz zachwyca lekkością formy. Następne spotkanie DKK we wrześniu. Zapraszamy!