„Mały Książę” na spotkaniu DKK
Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 28 lutego 2024 r. klubowiczki dyskutowały o książce „Mały książę”.
Antoine de Saint-Exupery zaprasza nas do poruszającej opowieści o małym chłopcu, który mieszkał na maleńkiej planecie B 612. Znajdowało się na niej kilka wulkanów, które Mały Książę regularnie przetykał i na których gotował. Największym chwastem były tam baobaby, których siewki trzeba było czym prędzej plewić, by nie zarosły całej planety. Pewnego dnia wyrosła Róża, która okazała się niezwykle kapryśną rośliną. Mały Książę chronił ją przed wiatrem i niebezpieczeństwami z pomocą klosza i parawanów, jednak Róży było wiecznie mało i zawsze źle. Mały Książę był w końcu zmęczony jej zachowaniem i postanowił udać się w długą, międzyplanetarną podróż, podczas której poznał ich mieszkańców. Król był żądny władzy i chciał mieć poddanych. Próżny był skupiony na sobie i liczył na komplementy. Pijak nie mógł wyjść z nałogu, bo wstydził się, że pije. Bankier wykazywał się żądzą posiadania. Latarnik sumiennie wykonywał swoją pracę, stając się pracoholikiem. Geograf zapisywał wiele danych, ale nigdy nie zwiedził nawet własnej planety. Mały Książę dotarł na Ziemię, gdzie spotkał Zwrotniczego i Kupca. dowiedział się, że dorośli są zapracowani i nie mają czasu na tworzenie prawdziwych więzi z ludźmi. Lis nauczył Księcia, czym jest prawdziwa przyjaźń..
„Mały Książę” to najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia ważne pytania o hierarchię wartości w życiu oraz o sens więzi między ludźmi.
Ostatecznym przesłaniem „Małego Księcia” jest zachęta do spojrzenia na świat oczami dziecka, do dostrzeżenia piękna w codzienności i cenienia prostych radości życia. Ilustracje autorstwa samego Exupéry’ego dodają dodatkowego uroku tej opowieści, czyniąc ją jeszcze bardziej pamiętną
„Mały Książę” to niezwykłe arcydzieło literatury, które stało się ulubioną lekturą wielu pokoleń dzieci i dorosłych na całym świecie. Pierwsze wydanie ukazało się w 1943 r. Do tej pory książka została przetłumaczona na ponad 300 języków bądź dialektów, sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. Książka doczekała się adaptacji filmowej w 1974 i w 2015 r.
Następne spotkanie DKK odbędzie się pod hasłem: „Miłość niejedno ma imię” , na którym będziemy rozmawiać o poezji miłosnej. Zapraszamy.