Święci, lipy, stwory na zdjęciach księdza prałata Henryka Kapicy
4 marca w Bibliotece Powiatowej otwarto wystawę fotografii „Święci, lipy, stwory”. Autorem 181 zdjęć jest ksiądz prałat Henryk Kapica, który fotografią zajmuje się od czasów seminaryjnych. W archiwum posiada kilka tysięcy zdjęć, niektóre z nich opublikował w swoich książkach, inne prezentował na wystawach tematycznych. Anna Dąbrowska z TVP Lublin zrobiła reportaże o ogrodzie i pasji fotografowania księdza prałata. Podczas otwarcia wystawy ksiądz Henryk podziękował Januszowi Sarzyńskiemu za wydrukowanie zdjęć, a Bibliotece za możliwość ich wystawienia.
Jan Kochanowski w wierszu „Na lipę” pisał:
„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie”.
Na wystawie znajdują się zdjęcia starych lip, które ksiądz odwiedza i fotografuje od 25 lat w niemienickim lesie i Wodnym Dole. Bardzo stare lipy rosną koło kościoła i dworu w Częstoborowicy, czy obok dworu Sobieskich w Pilaszkowicach. Zebrani mogli wysłuchać fascynującej opowieści inspirowanej zdjęciami. Ksiądz Henryk powiedział „Bardzo lubię być koło lip, gdy kwitną, wtedy jest niesamowity zapach i koncert tysięcy przylatujących pszczół”. Przemijanie i odradzanie dotyczy zarówno ludzi, jak i całej przyrody. Niektórych lip już nie ma, niektóre leżą już na ziemi, stanowiąc podłoże dla młodych drzew, czy młodego lasu, co zostało pokazane na kolejnych zdjęciach. Na jednej z lip utrwalony został gwóźdź z brony, na którym zawieszona była barć z pszczołami. Lipy na wystawie są nie tylko pięknymi drzewami, ale i materiałem, z którego powstaje wiele rzeźb, ponieważ jest to drewno miękkie w obróbce. Rzeźby znajdujące się w przy ołtarzach w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego wykonali świetni rzeźbiarze, między innymi jezuita Dawid Hell. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście zdjęć rzeźb: Boga Ojca, postaci kobiecych symbolizujących 4 cnoty główne: Roztropność, Sprawiedliwość, Umiarkowanie i Męstwo, św. Dominika, św. Ambrożego, św. Franciszka Ksawerego, św. Augustyna, św. Szymona Stocka, św. Ignacego z Loyoli, św. Joanny, św. Marii, św. Barbary, aniołów. Na wystawie znajdują się też zdjęcia stworów z kościoła św. Franciszka Ksawerego: dwa smoki przy organach, czy stwór na obrazie znajdującym się nad konfesjonałem w kaplicy świętych Archaniołów. Ksiądz Henryk opowiedział też o stworach, jakie można zobaczyć na każdym fotografowanym przez niego drzewie. Niektóre widać bardzo wyraźnie, nawet z daleka. Są bardzo ciekawe, mając różnorodne kształty i formy.
Podziękowania i gratulacje księdzu Henrykowi przekazała Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego Aleksandra Stachula i Radosław Dąbrowski w imieniu Burmistrza Krasnegostawu. Wystawę można oglądać do 22 marca w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy!













