Nowości

Nowości – wrzesień 2010

BYCZKI W POMIDORACH – Joanna Chmielewska. Warszawa: Klin, 2010.

Powraca świat Alicji. Znów stado zaprzyjaźnionych osób pęta się po cudownym ogródku i kulinarnie szaleje w kuchni. A gospodyni jak zwykle otwiera drzwi przed każdym, częstuje jajkiem na śniadanie, wypija niezmierzone ilości kawy i zabrania zaglądać do lodówki. Nawet do wiecznie głodnego Marianka demonstruje autentyczną słabość. I oto wizyta nowej pary przynosi obrzydliwość w powietrzu. On – oblizuje łyżki i widelce, rzuca się na szyje nowo poznanych dam, zżera robaczki ze stołu i udaje, że zna się na winach… Ona – kamiennie milczy, ostrożnie chodzi i podobno umiera z miłości do niego. A gdy on nie wraca z pewnej wycieczki, interesuje się tym nawet pan Muldgaard…

DEMONY NA SMYCZY – Anna Onichimowska. Warszawa: Świat Książki, 2010.

„Kometa jest zalogowana na kilku portalach randkowych i towarzyskich. Czasami ma lat szesnaście, czasami trzydzieści, miewa dzieci i mężów, bywa studentką anglistyki aktorką po szkole teatralnej, właścicielką butiku albo agencji reklamowej. Jako Ewa, Wiola, Magda, Inka, a nawet Piotr.
Kometa tworzy mapy, aby się nie pogubić. Kiedy postać, którą powołała do życia, zaczyna ją nudzić, natychmiast zmienia skórę. Przed tymi, którzy dążą do spotkania, piętrzy trudności, zwleka, gra na czas. Najchętniej koleguje się z osobami spoza Warszawy. Ma nawet dwóch zagranicznych wirtualnych – jeden mieszka w Holandii, drugi w Nowym Jorku”. – fragment książki

LATO PRZED ZMIERZCHEM – Doris Lessing. Warszawa: WAB, 2008.

Kate Brown to kobieta po czterdziestce, żona i matka czworga dorosłych już dzieci, dla których gotowa była do największych poświęceń. Niespodziewanie dla siebie samej podejmuje pracę jako tłumaczka konferencyjna. Ma szansę sprawdzić swoje zdolności organizacyjne na polu zawodowym, podróżuje po świecie, odnajduje się w całkowicie odmiennej rzeczywistości. Czy w takim razie Kate może mówić o pełnej satysfakcji?
Książka napisana prostym, pełnokrwistym językiem – idealnym, gdy się chce opowiedzieć o samotności, upływającym czasie i ludzkim targowisku próżności.

NIELEGALNE ZWIĄZKI – Grażyna Plebanek. Warszawa: WAB, 2010.

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona – Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On – Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga – Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.

ZACHOWAJ SPOKÓJ – Harlan Coben. Warszawa: Albatros, 2009.

Nowy bestseller mistrza thrillera, w którym niepowiązane ze sobą wątki łączą się w najmniej spodziewany sposób, ukazując dramat zwykłych ludzi zamieszanych w coś, czego znaczenia nie są w stanie pojąć. Każda rodzina ma swoje tajemnice…Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?

AMAZONKA: zagadka źródła królowej rzek – Jacek Pałkiewicz. Poznań: Zysk i S-ka, 2009.

„Kompleksowe badania zespołu specjalistów kierowanego przez Jacka Pałkiewicza podważają tezę „National Geographic”, który ograniczył się do rozważenia wyłącznie jednego wąskiego kryterium wyboru źródła Amazonki. Prof. Zdzisław Mikulski, Uniwersytet Warszawski.

Zagadka źródeł Amazonki od dawna była przedmiotem niekończących się spekulacji. Temat wywołał też dużo niezdrowej atmosfery w rodzimych kręgach. Autor, którego teza miejsca narodzin wielkiej rzeki została oficjalnie potwierdzona w Peru, demaskuje kulisy tych matactw. Wydawca

Jacek Pałkiewicz – reporter i eksplorator, twórca survivalu w Europie. W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk szalupą ratunkową. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już generacji eksploratorów pustyń. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych. W 1996 r. Pałkiewicz zlokalizował źródło Amazonki. Został za to uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W Polsce przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Prymasowski „Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu”.Za „zasługi w dziedzinie rozszerzenia horyzontu geograficznego” w 1994 r. elitarne Royal Geographical Society, Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie powołało go, na wniosek Thora Heyerdahla, do swego grona.

BLONDYNKA JAGUAR I TAJEMNICA MAJÓW – Beata Pawlikowska. Warszawa: National Geographic, 2010.

Samotna wyprawa przez Gwatemalę. Miesiąc spędzony w podróży po najdalszych zakątkach Imperium Majów. Autorka w jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów świata podąża tropem tajemnicy Majów, odkrywając prawdę na temat legendarnych Kryształowych Czaszek, Atlantydy, kalendarza Majów oraz końca świata, który ma nastąpić w grudniu 2012 roku. W podróży bywa tak samo jak w życiu ? pisze Beata Pawlikowska. – Czasem wyruszasz w drogę, mając jasno określony cel, a kiedy tam dotrzesz, okazuje się, że wcale nie wiedziałeś dokąd tak naprawdę zmierzasz. Trasa jej samotnej wędrówki prowadziła przez Rzekę Skorpionów, Dom Ognia, Lodu, Ciemności i Ostrzy, przez Jaskinię Nietoperzy i Krainę Strachu zwaną Xibalba, by doprowadzić ostatecznie do? celu.

Beata Pawlikowska – pisarka, podróżniczka, dziennikarka, fotograf, tłumacz. Prowadzi popularną audycję Świat według blondynki w radio ZET oraz show Zagadkowa blondynka w TVP2. Laureatka wielu nagród min. nagrody im. Arkadego Filera „Bursztynowy Motyl” za książkę Blondynka w dżungli oraz nagrody im. Beaty Pawlak za książkę Blondynka na Kubie. Przez kilka miesięcy w roku podróżuje po świecie. Książki, w których opisuje swoje wyprawy, zyskały ogromne uznanie czytelników. Dotychczas ukazały się: Blondynka w dżungli, Blondynka wśród łowców tęczy, Blondynka śpiewa w Ukajali (pierwsza książka polskiego autora wydana przez National Geographic), Blondynka u szamana, Blondynka Tao, Blondynka na Kubie, Poradnik Globtrotera. Książki ilustruje własnymi fotografiami i rysunkami.

CHEMIA PIĘKNA – Marcin Molski. Warszawa: Wydaw. Nauk. PWN, 2009.

Nowoczesna, kompleksowa publikacja z zakresu chemii kosmetycznej! Kosmetologia to dynamicznie rozwijającą się dziedzina wiedzy. Świadczą o tym licznie powstające szkoły wyższe o profilu kosmetologicznym. Chcemy, aby o naszą urodę i zdrowie dbali profesjonaliści. Do rąk czytelników oddajemy drugie rozszerzone wydanie znanego na rynku podręcznika. Przedstawiono w nim:

  • wprowadzenie do obecnego stanu wiedzy z chemii ogólnej,
  • charakterystykę pierwiastków i związków nieorganicznych w kosmetyce,
  • przegląd najważniejszych związków organicznych i ich zastosowanie w kosmetyce,
  • funkcje składników kosmetycznych,
  • znaczenie i wykorzystanie surowców roślinnych w kosmetyce.

Na szczególną uwagę zasługuje, zamieszczony na końcu książki, uaktualniony słownik składników kosmetycznych stanowiący nowatorskie zestawienie nomenklatury INCI. Publikacja przeznaczona dla studentów wyższych szkół kosmetycznych, kosmetologicznych i medycznych, studentów chemii i biologii, a także profesjonalistów z branży kosmetycznej, którzy odczuwają potrzebę kształcenia się, oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak składniki zawarte w kosmetykach i preparatach leczniczych wpływają na organizm człowieka.

DIAGNOSTYKA EDUKACYJNA – Bolesław Niemierko. Warszawa: Wydaw. Nauk. PWN, 2009.

Pierwszy podręcznik z zakresu teorii diagnozy edukacyjnej! Książka prezentuje: koncepcję diagnostyki jako nauki o rozpoznawaniu warunków, przebiegu i wynikach uczenia się; główne pojęcia dyscypliny; analizę i ocenę narzędzi diagnozy; metody diagnostyczne oraz wyniki diagnozy osiągnięć ucznia i placówki edukacyjnej oraz poziomu edukacyjnego kraju; ewaluację w edukacji jako pochodną diagnozy; ćwiczenia ułatwiające wdrożenie stosowania pojęć i zaleceń.
Podręcznik jest przeznaczony dla: studentów kierunków pedagogicznych i nauczycielskich; pedagogów i nauczycieli pracujących w instytucjach edukacyjnych; dyrektorów szkół, doradców metodycznych, pracowników komisji egzaminacyjnych i nadzoru pedagogicznego.

KAPUŚCIŃSKI NON – FICTION – Artur Domosławski. Warszawa: Świat Książki, 2010.
– Pasja, pasja, trzeba mieć pasję! – mawiał legendarny reporter (1932–2007), korespondent z ukochanej Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, świadek wielu rewolucji i przewrotów, autor słynnych książek: „Wojna futbolowa”, „Cesarz”, „Szachinszach”, „Heban”. Historia jego niezwykłego życia to zarazem poruszająca opowieść o Polsce i świecie ostatniego półwiecza.
Domosławski odważnie podejmuje też wnikliwą próbę charakterystyki Kapuścińskiego – człowieka pełnego sprzeczności, wokół którego narosło wiele kontrowersji. O tej książce długo będzie się mówić!

Nowości

Możliwość komentowania Nowości – wrzesień 2010 została wyłączona