Nowości

Nowości – marzec 2011

GROBOWA CISZA – Arnaldur  Indridasan. Warszawa : W.A.B., 2010.

Grobowa cisza to kolejny tom z cyklu o islandzkim policjancie Erlendurze Sveinssonie z Reykjaviku.
Akcja rozpoczyna się w domu na przedmieściu, gdy student medycyny odbiera swojego brata z urodzin. Oczekując na zakończenie imprezy, obserwuje malucha, który bawi się dziwnym białym przedmiotem. to… kawałek ludzkiej kości, przyniesiony przez solenizanta z pobliskiej budowy. Okazuje się, że w wykopie znajduje się reszta szkieletu, a na miejsce przybywa policja. Według archeologów zwłoki leżą w ziemi około siedemdziesiąt lat.
Erlendur podejrzewa, że mogą to być szczątki zaginionej osoby. W miarę badania historii okolicy śledztwo staje się coraz bardziej skomplikowane. Czy kluczem do zagadki mogą być zasadzone przez kogoś krzaki porzeczki? A może wyjaśni coś fakt, że podczas drugiej wojny światowej stacjonowało nieopodal brytyjskie i amerykańskie wojsko?
Erlendur nie ma łatwego zadania, zwłaszcza że swoją uwagę musi poświęcić córce, która znalazła się w dramatycznej sytuacji. Ojcowskie poczucie winy wywołuje bolesne wspomnienia z przeszłości, niepokojąco podobne do mrocznych tajemnice ujawnianych podczas dochodzenia. Melancholijny nastrój, makabryczne odkrycia – wszystko to sprawia, że ta zagadka kryminalna przykuwa uwagę czytelnika z hipnotyczną siłą.

KSIĄDZ RAFAŁ – Maciej Grabski. Kraków : Znak, 2010.

Gródek to wieś pachnąca rozgrzanymi przez słońce ziołami. Miejsce małych radości i niewielkich smutków, spokojne i harmonijne, gdzie czas odmierzają msze w kościele i wieczorne dysputy w barze. Ludzie żyją z dnia na dzień, a ksiądz może więcej niż wójt. Ten trwający od lat porządek burzy śmierć starego proboszcza. Do Gródka musi przyjść ktoś nowy!
Gdy na plebanii pojawia się ksiądz Rafał, cała wieś huczy od plotek. Młody i przystojny proboszcz to w Gródku prawdziwa sensacja! Zdania parafian są podzielone, a na biurku biskupa ląduje coraz więcej donosów. Jednak mieszkańcy z zaskoczeniem zauważają, że od przybycia księdza Rafała coś się zmienia. Godzą się wrogowie, ludzie uznawani za przegranych odzyskują sens życia. Gdy dodać do tego nabożeństwo w intencji Elvisa Presleya – wniosek jest jasny. Nastają nowe czasy, które nie każdemu mogą się podobać.

OKO JELENIA. T.5, TRIUMF LISA REINICKE – Andrzej Pilipiuk. Lublin : Fabryka Słów , 2010.

„Uniknąć zabójców. Zmylić trop niczym lis, a potem wyśledzić, odnaleźć i zgładzić. Bo jeśli oni pierwsi odnajdą… Marzec, Anno Domini 1560. Gdańsk. Port, jeden z największych w Europie. Marek, Hela, Staszek i Maksym. Nareszcie razem. Żyją, ale śmierć znowu zaplata na nich śmiertelne sidła. Wokół giną ludzie. Miejsca zbrodni znaczą wilcze ogony. I jest tylko jeden wspólny element łączący wszystkie zabójstwa. Marek. Gdzieś pośród kamieniczek i zaułków Gdańska ukrywa się szajka bezwzględnych morderców. Gdzieś tu, jak cierń w stopie tkwią śmiertelnie niebezpieczni intruzi z przyszłości. I jest jeszcze ktoś. Królewski justycjariusz, który by przejrzeć sekrety Hanzy nie cofnie się przed niczym.”

SZEPTEM – Becca Fitzpatrick. Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2010.

Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata…

Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że…
Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. O Twoje życie.

Ale cicho sza… Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem.

ZBLIŻENIA – Janusz Leon Wiśniewski.  Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2010.

Nowa książka bestsellerowego pisarza. Prawdziwe historie ludzi, którzy żyjąc w różnych miejscach – w Moskwie, czy na Bora-Bora – jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o miłości. Opowieści ukazujące wielką prawdę, że szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza – niezależne od szerokości geograficznej, statusu społecznego i koloru skóry. Zebrane w jednym tomie felietony Janusza L. Wiśniewskiego ukazywały się w miesięczniku Pani.

CZĘSTOCHOWA I OKOLICE – Zbigniew Stochel. Wierzchowisko : Sawa, 2010.

Bogato ilustrowany przewodnik po Częstochowie i okolicach. Opisuje historię miasta, historię Jasnej Góry, oraz inne ciekawe miejsca godne zwiedzenia przez przybywających tu turystów i pielgrzymów. Zawiera informacje turystyczne, mapę miasta i okolic.

KAPUŚCIŃSKI NON FICTION – Artur Domosławski. Warszawa : Świat Książki, 2010.

Pierwsza tak obszerna, obejmująca całe życie i dzieło, książka o Ryszardzie Kapuścińskim (1932-2007), pióra wybitnego dziennikarza i reportera „Gazety Wyborczej”. Doskonale udokumentowana, pełna celnych analiz opowieść o „człowieku, żyjącym w poplątanych czasach, w kilku epokach, w różnych światach” na szerokim tle wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego półwiecza w Polsce i za granicą. Domosławski odważnie podejmuje wnikliwą próbę charakterystyki Kapuścińskiego – człowieka pełnego sprzeczności, wokół którego narosło wiele kontrowersji.

PARADOKS CZASU –  Philip Zimbardo, John Boyd. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.

Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? Autorzy zadają te pytania, przyglądając się upływowi życia ludzkiego i strukturze zmiany. Ukazują emocjonalne aspekty subiektywnego strumienia czasu – miłość i szczęście, które urzeczywistniają się w niepokojącym otoczeniu biznesu i polityki. Pokazują, jak dzięki świadomemu doświadczaniu przemijania zadbać o lepsze zdrowie, bardziej dochodowe inwestycje, błyskotliwą karierę i większą radość w relacjach osobistych.

POLITYKA SPOŁECZNA – red. Michael Lavalette, Alan Pratt. Warszawa : Difin, 2010.

Polskie wydanie tego popularnego podręcznika zawiera opracowania kluczowych teorii, pojęć i zagadnień współczesnej polityki społecznej w ich współczesnej postaci. Składające się na niego teksty, napisane żywym i przystępnym językiem, ułatwiają studentom pełniejsze zrozumienie dyskusji teoretycznych nadal toczących się w ramach tej dyscypliny. Uwzględniają one bieżące przemiany w polityce społecznej jako ciągle rozwijającej się dyscyplinie akademickiej. Książka zawiera wiele ćwiczeń przygotowanych z myślą o studentach i praktycznych przykładów ilustrujących materiał teoretyczny.

Książka składa się z trzech części:
– część pierwsza przedstawia podstawowe podejścia teoretyczne, takie jak neoliberalizm, marksizm, feminizm, itd.
– część druga wnikliwie omawia spory dotyczące podstawowych pojęć współczesnej polityki społecznej, m.in. sprawiedliwości rozdzielczej, obywatelstwa i postmodernizmu.
– część trzecia podejmuje szereg problemów istotnych – zwłaszcza dzisiaj – dla polityki społecznej. Zaliczają się do nich: dzisiejsza sytuacja dzieci i młodzieży, systemy emerytalne, globalizacja i rola Partii Pracy w obecnej polityce brytyjskiej. W części tej autorzy skupiają się głównie na przykładach z życia społeczno-politycznego Wielkiej Brytanii, mogą one jednak doskonale służyć jako źródło krytycznego namysłu nad popularnymi rozwiązaniami podobnych problemów występujących w Polsce.

SOLIDARNOŚĆ W CHEŁMSKIEM W LATACH 1980-1989 – Eugeniusz Wilkowski. Biała Podlaska : Arte, 2010.

Trzydzieści lat temu, w wyniku protestów społecznych, powstała Solidarność. Formalnie pozostawała Związkiem, ale jej rola i oddziaływanie daleko wykraczało poza te ramy. Od początku stała się potężnym ruchem społecznym. Fenomenem swoim jednych zachwycała, innych zaskakiwała. Niezależnie od naszego stosunku do Solidarności musimy zauważyć, że siłą swojego oddziaływania zmieniła oblicze Polski. Ze Wstępu

Nowości

Możliwość komentowania Nowości – marzec 2011 została wyłączona