arch2012,  Nowości

Nowości – luty 2012

BLONDYNKA W AUSTRALII – Beata Pawlikowska. Warszawa: G+JRBA, 2011.

Najnowsza książka Beaty Pawlikowskiej. Tym razem znana podróżniczka dzieli się przeżyciami z pobytu w krainie kangurów.Wombaty, dziobaki, misie koala i kangury. Eukaliptusy, które wybuchają ogniem, bo chcą spłonąć, żeby odrodzić się na nowo. Aborygeńskie czary, inicjacje i pieśni. Pustynie i góry, wielkie miasta i słynna czerwona skała Uluru. W Australii łabędzie nie są białe, tylko czarne. Drzewa nie zrzucają liści, ale zrzucają korę. Nawet rodzynek nie robi się z winogron, tylko z pomidorów, które w dodatku są śliwkami. Wiedziałam, że to jest niezwykły kraj. Ale to, co odkryłam, okazało się dużo bardziej zdumiewające, fascynujące i intrygujące, niż mogłam sobie wyobrazić. Prawda o Australii jest brutalna. Pełna magii, sprzeczności i przemocy.

FAŁSZYWA MIŁOŚĆ – Heidi Hassenmuller. Wrocław: Foka, 2011.

Piętnastoletnia Jo jest zrozpaczona. Nie dość, że rodzice się rozstają, to jeszcze razem z mamą musi wyjechać z Hamburga do Emmerich, małego miasteczka położonego w pobliżu niemiecko-holenderskiej granicy. Dla nastolatki to prawdziwa katastrofa! Dziewczyna tęskni nie tylko za swoją przyjaciółką, ale także za markowymi sklepami. Dobrze, że zostanie przynajmniej szybko zaakceptowana przez nową klasę, poza tym zaprzyjaźni się z nieco starszą Lisą, która właśnie spotkała mężczyznę swojego życia. Tiesto ma ponad dwadzieścia lat i rozpieszcza Lisę luksusowymi prezentami. Jo trochę jej zazdrości, ale niebawem poznaje malarza o imieniu Rene. Od razu świetnie się ze sobą rozumieją i dziewczyna zaczyna widzieć wszystko w różowych kolorach. Ich szczęście szybko zostaje jednak zmącone. Rene ma problemy ze swoim zleceniodawcą, dlatego prosi Jo, aby była możliwie jak najbardziej „miła” dla obleśnego Jana Lannerta. Przyjaciółka spełnia jego życzenie, ale budzi się w niej nieufność. I kiedy Lisa opowiada potem koleżance o swoich przeżyciach z Tiesto, ta postanawia wyciągnąć wnioski…

KSIĄDZ RAFAŁ: NIESPOKOJNE CZASY – Maciej Grabski. Kraków: Znak, 2011.

Kontynuacja przygód księdza Rafała Nowiny, nieszablonowego proboszcza wplątanego w walkę o sukcesję po zmarłym biskupie Jakubie. Staje się on powiernikiem sporej sumy pieniędzy, którą biskup zostawił gródeckiej parafii. Rafał nie byłby jednak sobą, gdyby nie wymyślił oryginalnego sposobu przechowywania tych pieniędzy i zarządzania nimi. Budzi to w Gródku – i nie tylko – sporą sensację.
We wsi buzują emocje związane zarówno z wybuchem „Solidarności”, jak i z życiem osobistym mieszkańców. Ujawniają się skrywane związki i sekrety, na scenę wkracza tajemnicza matka Marianowej, lokalna uzdrowicielka. W obliczu nadchodzących niespokojnych czasów siostra Rafała, lekarka Maja, usiłuje uchronić przed służbą wojskową młodzieńców z wioski, co owocuje dramatycznym zwrotem akcji. Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

PIĘTNO – Karin Slaughter. Poznań: Rebis, 2011.

W lodowatych wodach jeziora zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Pozostawiony na brzegu list na pierwszy rzut oka wskazuje na samobójstwo. Ale bardzo szybko staje się jasne, że był to brutalny, popełniony z zimną krwią mord. Prowadzący śledztwo napotykają mur milczenia małej, zżytej społeczności, powiązanej głęboko sięgającą siecią związków i zależności. Jedyna osoba, która mogłaby powiedzieć prawdę o tym, co się wydarzyło, nie żyje?
Bestsellerowe powieści Karin Slaughter wyróżniają się zarówno żywymi portretami dotkniętych przez los bohaterów, jak i pełnymi dramatyzmu zagadkami kryminalnymi. W najnowszej czytelnicy znajdą frapujące postaci z wcześniejszych książek autorki oraz trzymającą w napięciu opowieść o korupcji i zbrodni, które mogą odcisnąć niezatarte piętno na niejednym życiu.

ZŁODZIEJ TOŻSAMOŚCI – Erica Spindler. Warszawa: G+J Gruner +Jahr Polska, 2010.

Mary Catherine Riggio przeżywa fatalny okres. Jej narzeczony ginie w tajemniczych okolicznościach tuż po uroczystym przyjęciu zaręczynowym. Wkrótce zostaje zabity także jej kuzyn Tommy.
Policja znajduje zwłoki młodego informatyka, któremu ktoś skręcił kark i prawdopodobnie zabrał komputer. Lista ofiar pozbawionego skrupułów mordercy wydłuża się, a śledztwo wciąż tkwi w miejscu. Komisarz Kitt Lundgren oraz jej partnerka Mary Catherine Riggio z Wydziału Zabójstw w pościgu za bezwzględnym psychopatą wkraczają do świata wirtualnej rzeczywistości. Tu nigdy nie wiadomo, kto jest kim i kogo właśnie obserwuje.

ANOREKSJA W RODZINIE – Beata Szurowska. Warszawa: Difin, 2011.

Problematyce zaburzeń odżywiania poświęcono niewiele miejsca w literaturze pedagogicznej. Odczuwalny brak badań pedagogicznych i pogłębionych analiz naukowych, odnoszących się do czynnika rodzinnego w procesie powstawania, rozwoju i leczenia anoreksji, stał się podstawowym wyznacznikiem dla przeprowadzenia badań i napisania tej pracy. Książka składa się z czterech rozdziałów. Rozdział pierwszy pracy zawiera rozważania teoretyczne dotyczące wybranych zagadnień procesu wychowania w rodzinie. W drugim rozdziale przedstawiono, na podstawie dostępnej literatury przedmiotu, teoretyczne założenia dotyczące anoreksji, jej istoty, kryterii diagnostycznych i modelu etiologicznego (ze szczególnym uwzględnieniem czynników rodzinnych). Rozdział trzeci ma charakter informacyjno-poradnikowy, pozwala zrozumieć zarówno samą chorobę, jak i trudną sytuację całej rodziny osoby cierpiącej na anoreksję. W tym rozdziale rodzice otrzymują gotowe wskazówki, jak postępować z chorym dzieckiem i jak wspierać je w codziennej walce z chorobą. W czwartym rozdziale zostały zaprezentowane założenia metodologiczne badań własnych oraz wyniki badań. Ze względu na jakościowy charakter badań Autorka zdecydowała się na liczne cytowanie wypowiedzi osób cierpiących na anoreksję i ich rodziców. Dzięki temu, mimo pewnych uogólnień, można spojrzeć na problem zawarty w temacie pracy przez pryzmat poszczególnych rodzin. Koncepcja badań własnych oparta została na metodach badań jakościowych, którymi objęto 30 rodzin osób cierpiących na anoreksję w całej Polsce. Zamieszkanie i uczestniczenie w codziennym życiu członków rodziny pozwoliło Autorce na swobodną obserwację oraz przeprowadzenie wywiadów zarówno z osobami chorymi, jak i ich rodzicami.

ETYKA POLICJI – Edward Wiszowaty. Warszawa: Łośgraf, 2011.

Podręcznik kompleksowo przedstawia różne aspekty etyki zawodowej, związane z profesją policjanta, oraz podejmuje kwestie moralne instytucji porządkowych w realiach demokratycznego państwa i pluralistycznego światopoglądowo społeczeństwa. Nicią przewodnią rozważań autora jest przedstawienie szczególnego charakteru służby policyjnej, polegającej na ograniczaniu lub naruszaniu praw człowieka i obywatela w majestacie prawa.Autor w poszczególnych rozdziałach przedstawia podstawowe wartości obowiązujące w służbie policyjnej, jak poszanowanie godności ludzkiej i przestrzeganie praw człowieka, zakaz stosowania tortur i nieludzkiego traktowania, problemy związane z państwowym monopolem stosowania fizycznych środków przymusu, zasadę służebności policji wobec społeczeństwa, a także problemy przestrzegania prawa i praworządności w policyjnej służbie i wiążący charakter ślubowania policjanta.Wiele działań w codziennej służbie policji może wywoływać poważne implikacje natury moralnej. Kwestie te autor podręcznika podejmuje w rozdziale poświęconym sytuacjom szczególnym – moralnym aspektom użycia broni palnej, sytuacji zetknięcia się ze śmiercią (zarówno osób, przeciwko którym prowadzone są działania operacyjne, jak i kolegów z pracy), problemowi korupcji w policji.W ostatnim rozdziale autor przedstawia problemy pojawiające się w codziennej pracy policjantów: stres i wypalenie zawodowe, konflikty interpersonalne, zwłaszcza między podwładnymi a przełożonymi, coraz bardziej aktualna sprawa kobiet w policji i pojawiających się problemów molestowania i seksizmu.

PODSTAWY BIOTECHNOLOGII /red. nauk. Colin Ratledge, Bjorn Kristiansen. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.

Pierwszy od lat na rynku polskim kompleksowy podręcznik biotechnologii. Książka w unikalny sposób łączy zagadnienia biologii i bioprocesowania po to, aby udostępnić czytelnikowi pełny przegląd wiedzy biotechnologicznej. Wyjaśnia jej podstawowe zasady i pełny zakres przykładów ukazujących, w jaki sposób zasady te są stosowane – od początkowego substratu aż do końcowego produktu. Charakterystyczną cechą tego podręcznika jest omówienie społecznego odbioru biotechnologii i przemysłu biotechnologicznego, co stawia tę naukę w szerszym kontekście. Podręcznik składa się z dwóch części.
Część 1. Podstawowe pojęcia i reguły Część 2. Zastosowania praktyczne
Każdy z rozdziałów jest logicznie i trafnie podzielony na podrozdziały i zawiera ułatwiającą zrozumienie i przyswojenie treści dokumentację w postaci wykazu skrótów stosowanych w danym rozdziale, słowniczków terminów fachowych, licznych tabel, wykresów, schematów i fotografii, ramek z dodatkowymi informacjami. Po każdym rozdziale znajduje się spis literatury uzupełniającej.
Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów biotechnologii, biologii, bioinformatyki, licznych dziedzin nauk medycznych, rolniczych i pokrewnych wszystkich typów uczelni wyższych. Może być także doskonałym źródłem najnowszej, podstawowej wiedzy dla doktorantów, pracowników naukowych, osób interesujących się problemami współczesnej biotechnologii, jak również biotechnologów praktyków.

PRAWO URZĘDNICZE – Anna Dubowik, Łukasz Pisarczyk. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2011.

W książce przedstawiono zasady zatrudniania w szeroko rozumianej administracji publicznej- służbie cywilnej, urzędach państwowych oraz administracji samorządowej. Wskazano podstawowe założenia oraz specyficzne cechy prawa urzędniczego na tle powszechnego prawa pracy. Zasadniczą część publikacji poświęcono urzędniczemu stosunkowi pracy: jego nawiązaniu, podstawom, treści (ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków niewystępujących w powszechnym prawie pracy) oraz mechanizmom prowadzącym do jego zmiany i ustania. Syntetyczny sposób ujęcia poszczególnych zagadnień, klarowna systematyka opracowania, liczne odwołania do orzecznictwa i literatury przedmiotu czynią niniejszą książkę przydatną dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców: studentów studiów prawniczych i administracyjnych różnych stopni, a także praktyków stosujących przepisy prawa urzędniczego na co dzień.

PSYCHOLOGIA NAUCZANIA – Maria Ledzińska, Ewa Czerniawska. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011.

Książka zawiera:
– wiedzę z zakresu psychologicznych podstaw nauczania oraz nauczania uczenia się,
– najważniejsze prawidłowości odnoszące się do procesu uczenia się i nauczania, zasady konstruktywistycznego podejścia do uczenia się i nauczania,
– praktyczne implikacje opisywanych idei,
– analizę problemów nauczania na początku XXI wieku,
– wnikliwe analizy psychologiczne pobudzające do refleksji, tworzenia nowych lub zmiany własnych sposobów nauczania,
– atrakcyjną i komunikatywną formę prezentowanych treści uwzględniającą najwyższe standardy naukowości i potrzeby czytelników.

Podręcznik przeznaczony dla:
– studentów pedagogiki i kierunków nauczycielskich,
– studentów psychologii,
– studentów studiów podyplomowych przygotowujących do zawodu nauczycielskiego,
– nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, wychowawców.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – luty 2012 została wyłączona