Nowości – kwiecień 2012
AUSTRALIA – Marek Tomalik. Kraków: Wydaw. Otwarte, 2011.
Stanąć na największym klifie świata… Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się przez wysokie trawy i niekończące się wydmy. Spotykać przyjaciół, którzy zawsze wskażą Ci drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro… Ty też możesz to wszystko przeżyć. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Książka dla wszystkich fanów dalekich i samotnych wędrówek, pokazująca tajemnicze piękno i fenomen Australii. Napisana przez miłośnika tego dalekiego kontynentu – Marka Tomalika, znanego dziennikarza, współtwórcę Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, który przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program podróżniczy „Globtroter”.
BEZ ŚLADU – Linwood Barclay. Warszawa: Świat Kaiążki, 2011.
Niebywała historia tajemniczego zniknięcia rodziny – majstersztyk sensacyjny, obyczajowy i psychologiczny. Pewnego dnia czternastoletnia Cynthia budzi się w pustym domu. Nie ma mamy, ojca ani starszego brata: jakby się rozpłynęli! Poszukiwania nie przynoszą rezultatu, mija dwadzieścia pięć lat. I nagle do dorosłej już Cynthii, wciąż walczącej z traumą i bojącej się histerycznie utraty męża i córeczki, przychodzi list. Wydaje się bezsensowny, ale jest jakimś śladem… Wstrząsająca opowieść o tym, jak słabo znamy innych, zwłaszcza naszych bliskich.
DOMEK NAD MORZEM – Maria Ulatowska. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2011.
Opowieść o tym, jak spełniają się marzenia, często według innego scenariusza niż ten zaplanowany przez nas samych.
Pięćdziesiąt lat życia Ewy i jej przyjaciół obfituje w wydarzenia wspaniałe i dramatyczne. Są narodziny, śmierć, małżeństwa, zdrady, miłości, przyjaźnie, zwątpienia, osobiste tragedie, pragnienia… Warszawa, Bydgoszcz, Trójmiasto – tam dzieje się wszystko. To historia o tym, jak los przejmuje inicjatywę, czasem wystarczy mu tylko pomóc, mocno wierzyć i bardzo chcieć, by wszystko się udało.
„Domek nad morzem” to moja trzecia książka, ale można powiedzieć, że od niej wszystko się zaczęło. Bo losy pewnej dziewczynki, jej marzenia i dążenie do ich realizacji… coś mi dziwnie przypominają. Gdyby nie było tej dziewczynki, nie byłoby mnie i moich książek. Gdyby nie moje umiłowanie Trójmiasta, a najbardziej – Klifu Orłowskiego; poezji K. I. Gałczyńskiego oraz zwierząt – nie byłoby tej książki. Maria Ulatowska
Maria Ulatowska – czyta całe swoje życie – życia bez czytania w ogóle sobie nie wyobraża. Nie przepada za tymi wszystkimi wynalazkami, dzięki którym książkę można czytać… uszami. Książka musi pachnieć farbą drukarską, szeleścić kartkami, kusić okładką. Jak „Sosnowe dziedzictwo” i „Pensjonat Sosnówka”. Czytając książki, uwierzyła, że może jej także uda się coś napisać. Spróbowała i udało się..
OSTATNI KRZYK – Barbara Stanisławczyk. Poznań: Rebis, 2011.
Książka ukazuje losy polskich rodzin naznaczonych dramatycznymi wydarzeniami naszej historii: zbrodnią katyńską i tragedią smoleńską. Członkowie rodzin katyńskich i ich bliscy w zwykłych słowach, w osobistych relacjach malują przejmujący, sugestywny obraz, w którym jak w soczewce skupiają się ich wojenne i rodzinne przeżycia, wspólne jednak wszystkim Polakom. Autorka pokazuje, jak wydarzenia z nawet odległej przeszłości wpływają na teraźniejszość i przyszłość kolejnych pokoleń.
Barbara Stanisławczyk – pisarka, dziennikarka, mistrzyni reportażu. W swoim dorobku ma tak znane książki, jak Matka Hłaski, Od jutra, Dziewczyny, Kąkolewski bez litości czy wydane przez REBIS Miłosne gry Marka Hłaski, Czterdzieści twardych i Pajęczyna. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadzi warsztaty pisania na UW.
ROWEREM W STRONĘ INDII – Robb Maciąg. Pelplin: Bernardinum, 2011.
ROBERT MACIĄG – urodzony w 1974 roku we Wrocławiu. Mieszka w Londynie – stąd imię zmienione na Robb. Z zawodu pedagog specjalny; pracuje z dziećmi. Z zamiłowania podróżnik i fotograf. Wyjechał z Polski w roku 2001 w podróż i… jakoś do tej pory nie wrócił na stałe.
W roku 1997 przejechał południową drogą do Nepalu, by stanąć u podnóża Mount Everestu. Potem były kolejno: Bałkany, USA, ponownie Nepal, Turcja, Chiny i Azja Południowo-Wschodnia, a ostatnio rowerowa podróż do Indii.
W trakcie pracy nad poprzednią (pierwszą) książką pana Roberta Maciąga było trudno – debiutant, w dodatku z rogatą osobowością, z mocnym własnym zdaniem w sprawie każdego przecinka. Trzeba było mocować się z tekstem, spierać z autorem. Ostatecznie książka wyszła (pod tytułem „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”), odniosła sukces i jest chętnie kupowana do dziś.
Kiedy dostałem do wydania tekst kolejnej, podchodziłem do tematu jak do jeża – ostrożnie, nieśpiesznie. Odkładałem na potem, na kiedy indziej. A kiedy wreszcie ją przeczytałem, zadzwoniłem do Autora z gratulacjami i z pytaniem, czy nie zechciałby przy okazji rozbudować i przeredagować tej swojej poprzedniej książki, bo teraz pisze dużo lepiej niż wtedy. Dużo lepiej! Jeśli więc podobała się Państwu pierwsza książka Maciąga – druga podobać się będzie bardziej. A ja czekam na trzecią.
Wojciech Cejrowski
GLOBALNE OCIEPLENIE – David Archer. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2011.
Książka jest merytorycznym głosem w niezwykle ważnej dyskusji o globalnym ociepleniu, w której interesy ekologii, ekonomii oraz polityki pozostają w sprzeczności. Celem publikacji jest wskazanie powiązań funkcjonujących w naturze, które wpływają na zmiany klimatyczne. Autor prezentuje problematykę globalnego ocieplenia – od nauki – przez fizykę, chemię, biologię, geologię i oczywiście naukę o atmosferze – po gospodarkę i politykę. Przedstawia czytelnikowi w kolejnych częściach książki fizyczną teorię efektu cieplarnianego, obieg węgla w przyrodzie, emisję dwutlenku węgla w procesie spalania paliw kopalnych. Podejmuje zagadnienia związane z prognozą klimatyczną, a także potrzebami i możliwościami ochrony klimatu globalnego.Poszczególnym rozdziałom przypisane są możliwe do samodzielnego wykonania ćwiczenia. Modele wykorzystane w ćwiczeniach są dostępne poprzez strony internetowe bez konieczności konfiguracji komputera czy logowania. Są wśród nich m.in.: model promieniowania podczerwonego w atmosferze, model geologicznego obiegu węgla i zintegrowany model oceny przyszłych zmian klimatu ISAM.Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych tematyką globalnego ocieplenia i ochrony środowiska, studentów geografii i ochrony środowiska oraz wykładowców i pracowników naukowych wydziałów nauk przyrodniczych.
INTEGRACJA MONETARNA – Jakub Borowski. Warszawa: Państwowe Wydaw. Ekonomiczne, 2011.
Przystąpienie do Unii Europejskiej (UE) otworzyło Polsce drogę do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty — euro. Zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską, po uzyskaniu członkostwa w UE Polska stała się członkiem Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW) z tzw. derogacją. Status kraju członkowskiego UGiW z derogacją oznacza, że formalnie Polska zobowiązana jest do przyjęcia euro, choć termin wprowadzenia wspólnej waluty nie jest określony.
Perspektywa wprowadzenia euro wywołała w Polsce debatę na temat korzyści i kosztów związanych z przyjęciem wspólnej waluty. Z jednej strony, integracja monetarna, rozumiana jako rezygnacja z waluty krajowej i przystąpienie do obszaru wspólnej waluty, niesie ze sobą istotne konsekwencje dla możliwości prowadzenia niezależnej polityki gospodarczej w krajach uczestniczących we wspólnym obszarze walutowym. Konsekwencją zastąpienia waluty krajowej walutą unii monetarnej jest rezygnacja z możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej i przejęcie kompetencji w tym zakresie przez ponadnarodową instytucję, realizującą politykę pieniężną dostosowaną do sytuacji gospodarczej w całym obszarze unii walutowej.
Z drugiej strony, przyjęcie wspólnej waluty umożliwia osiągnięcie długofalowych korzyści w postaci przyspieszenia wzrostu gospodarczego i procesu realnej konwergencji, rozumianego jako zmniejszanie występujących między krajami różnic w poziomie PKB per capita.
Książka jest próbą oceny bilansu kosztów i korzyści związanych z przystąpieniem Polski do strefy euro. Dr Jakub Borowski uwzględnił koszt rezygnacji z prowadzenia przez Polskę niezależnej polityki pieniężnej oraz korzyści z przyjęcia wspólnej waluty.
RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA W DYSTRYKCIE LUBELSKIM W LATACH 1940-1944 – Janusz Kłapeć. Lublin: Wydaw Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2011.
Praca Janusza Kłapcia jest wartościową książką opartą na bogatym materiale archiwalnym oraz licznych publikacjach dotyczących tej problematyki. Autor ukazał wiele organizacji społecznych i charytatywnych działających od pierwszych miesięcy wojny, wyliczając nazwiska czołowych ich działaczy. Jest to znaczący walor tej pracy, wydobywający z zapomnienia organizacje i ich działalność, ważne dla polskiej społeczności i jej egzystencji. Dzięki niej posiadany w naszej historiografii obraz okupacji na Lubelszczyźnie zostaje dodatkowo wzbogacony. Z recenzji prof. dr hab. Grzegorza Mazura (Uniwersytet Jagielloński)
URZĘDNICY – Jerzy Żywicki. Lublin: Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2010.
Książka Jerzego Żywickiego to dzieło monumentalne, efekt wieloletniej, iście benedyktyńskiej pracy autora, który na podstawie niezwykle sumiennej kwerendy źródeł archiwalnych oraz prac publikowanych w szczegółowy sposób odtworzyła działalność olbrzymiej liczby architektów, budowniczych, techników i innych postaci związanych z ruchem budowlanym Lubelszczyzny w przeciągu stu lat. Przynosi ona potężną ilość interesujących, a niekiedy wręcz anegdotycznych szczegółów dotyczących służb budowlanych w Królestwie Polskim i zatrudnionych w nich osób. Ważny element opracowania stanowi część zawierająca szczegółowe biografie blisko 200 postaci. Książka znacznie wzbogaci naszą wiedzę o budownictwie na ziemiach polskich, a szczególnie o funkcjonowaniu urzędów budowlanych na obszarze zaboru rosyjskiego w ważnym okresie XIX i początków XX wieku.
WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE – Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska. Warszawa: Świat Książki, 2011.
Poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci, napisany przez animatorki akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jak wszczepić dziecku poczucie własnej wartości i empatię. Mądre, fachowe rady wychowawcze i konkretne wskazówki, dotyczące wspólnego czytania: najskuteczniejszego i najtańszego sposobu budowania zasobów wewnętrznych dziecka.
Nowości |