Nowości – listopad 2012
Dla ciebie wszystko – Nicolas Sparks. Warszawa: Albatros, 2012.
Dawson Cole i Amanda Collier. Chłopak z dołów społecznych, wychowany w rodzinie uchodzącej za najgorszą, najbardziej mściwą, najbardziej niebezpieczną w całym hrabstwie Pamlico: złodziei, dilerów narkotyków, sutenerów i pijaków ze skłonnościami do przemocy. I dziewczyna z przeciwnego bieguna społecznego, pragnąca zostać nauczycielką.
Różnice pochodzenia, wychowanie, wreszcie nieprzychylni ludzie sprawiły, że tych dwoje nie mogło być razem, choć oboje bardzo tego pragnęli. Dawson, który w młodości niechcący zabił człowieka, nigdy się z tym nie pogodził. Żyje samotnie, pracując na platformach wiertniczych i pokutując za dawne winy. Amanda, mimo że wyszła za mąż i urodziła dzieci, czuje się nieszczęśliwa. Po latach dawni kochankowie spotykają się w rodzinnym miasteczku z okazji pogrzebu starego przyjaciela.
Stłamszone przed laty uczucie powraca – ale czy uda im się odnaleźć
szczęście na przekór całemu światu? Przeszłość i związane z nią
konflikty odzywają się ze zdwojoną siłą…
Dożywocie – Liza Marklund. Warszawa: Czarna Owca, 2012.
Nina Hoffman odkrywa zwłoki swojego kolegi ze służby, Davida Lindholma, Obok ciała denata funkcjonariusze odnajdują wstrząśniętą i przerażoną żonę – Julię. Z jej nieskładnych słów można wywnioskować, że do mieszkania wtargnęła jakaś kobieta, zastrzeliła Davida, po czym porwała ich czteroletniego synka i uciekła. Jednak wszystkie dowody zaczynają wskazywać na winę samej Julii. Grozi jej dożywocie. Mimo własnych kłopotów Annika angażuje się w sprawę. Odkrywa, że przeszłość zamordowanego policjanta kryje wiele mrocznych tajemnic, a Julia jest niewinna. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w trakcie którego dziennikarka musi oczyścić Julię z podejrzeń i odnaleźć jej zaginionego syna.
Liza Marklund popularna szwedzka dziennikarka i pisarka, która serią o reporterce kryminalnej Annice Bengtzon zrewolucjonizowała współczesną szwedzką powieść policyjną. Praca w kipiącej życiem redakcji gazety oraz osobiste perypetie głównej bohaterki tworzą szkielet dla niezwykle wciągających historii kryminalnych. Książki Marklund przetłumaczono na 30 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 13 milionów egzemplarzy. Jej powieści są bestsellerami w krajach skandynawskich, gdzie zdobyły liczne nagrody literackie. Najlepsze szwedzkie kryminały piszą dzisiaj kobiety. Liza Marklund była pierwszą królową kryminałów, a jej ostatnia książka, Dożywocie, pokazuje, że jej pozycja jest niezagrożona… Liza jest po prostu najlepsza. Amelia Dziennikarskie doświadczenie Marklund nie zubaża jej stylu. Przeciwnie, dodaje mu siły i celności wyrazu. Expressen Mam wrażenie, że Liza Marklund pisze coraz lepiej, coraz bardziej troszczy się o słowa, wsłuchuje w ich brzmienie, zastanawia się, co naprawdę znaczą, jakie budzą emocje, nawet gdy pozostają niewypowiedziane.
Fabrykantka aniołków – Camilla Lackberg. Warszawa: Czarna Owca, 2012.
Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?
Lilka – Małgorzata Kalicińska. Poznań: Zysk i S-ka, 2012.
„Lilka” to z pozoru prosta opowieść z życia wzięta. Bohaterką książki jest Marianna Roszkowska – kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma dla pań. Pewnego dnia mąż oznajmia jej, że odchodzi. Ta wiadomość spada na nią jak grom z jasnego nieba.
Nadszedł czas, w którym musi spojrzeć na siebie w zupełnie nowym świetle. Z perspektywy lat zaczyna głębiej przypatrywać się swojemu życiu. Kogo kochała, kto kochał ją? Ile dobra, a ile zła zaznała? Marianna z powodu złych doświadczeń z młodości jest odrętwiała uczuciowo. Z niechęcią godzi się pomóc swojej nielubianej przyrodniej siostrze. Okazuje się jednak, że konieczność zaopiekowania się samotną i chorą Lilką staje się dla niej szansą na poukładanie życia na nowo. Powoli zaczynają rodzić się ciepłe, a potem bardzo prawdziwe, a jednocześnie zaskakujące, gorące siostrzane uczucia.
„Lilka” to opowieść o tym, jak nam w życiu pustoszeje przestrzeń dookoła nas i o tym, że jest to bardzo naturalna kolej rzeczy – powiedziała o swojej książce Małgorzata Kalicińska.
Puszczyk – Jan Grzegorczyk. Kraków: Znak, 2012.
Najnowsza powieść Jana Grzegorczyka – autora bestsellerowego cyklu o przypadkach księdza Grosera
Stanisław Madej odnajduje w kościele zwłoki proboszcza. Nie może uwierzyć, że jego przyjaciel spadł z drabiny akurat w wieczór, gdy wreszcie zdecydował się udostępnić mu pełen osobistych zapisków egzemplarz książki średniowiecznego mistyka i psychoterapeuty Tomasza à Kempis. Próbując rozwikłać zagadkę śmierci księdza, staje wobec pytań dotyczących własnego życia. Zaczyna wątpić, czy jego ucieczka z miasta i zamieszkanie w starym domku na skraju lasu miały sens. Niespodziewanie do jego rąk trafia pamiątka rodzinna – obraz przedstawiający rozbitka na brzegu morza. Czy to stare płótno przyniesie mu jakieś przesłanie? Czy okaże się kluczem do prawdziwego szczęścia?
Znakomita intryga kryminalna, przeplatająca się z wątkiem miłosnym, ubarwiona legendami i pełnymi humoru scenkami z polskiej wsi, jest jak zawsze dla Grzegorczyka tylko pretekstem do zajrzenia w głąb ludzkiej duszy.
Puszczyk to opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć na nowo i pokonać samego siebie. Wystarczy odważyć się każdego dnia pójść o jeden krok dalej, w puszczę.
Anatomia w urazach sportowych: ćwiczenia i rehabilitacja – Leigh Brandon. Warszawa: Muza, 2012.
Ta książka ma pomóc czytelnikowi w zrozumieniu charakteru urazów sportowych, radzeniu sobie z nimi i w powrocie do czynnego uprawiania sportu bez obawy o przyszłe kontuzje.
Przegląd najczęściej spotykanych urazów sportowych i metod rehabilitacji poprzez efektywne ćwiczenia.
Definicje anatomiczne i terminologia; wskazówki na temat zapobiegania urazom, pierwszej pomocy, terapii manualnej, długookresowej rehabilitacji i znaczenia odpowiedniego stylu życia.
Analiza urazów typowych dla poszczególnych obszarów ciała, ich prawdopodobnych przyczyn i skutków, a także sposobów leczenia.
Opisy ćwiczeń i wskazówki dotyczące ich wykonywania oraz ilustrowana analiza zaangażowanych w ćwiczenie mięśni.
Ilustracje oraz praktyczne wskazówki dotyczące wykonywania ćwiczeń.
Snycerstwo– Antony Denning. Warszawa: Arkady, 2012.
Kieszonkowy poradnik zawiera mnóstwo informacji o narzędziach, materiałach i technikach rzeźbienia w drewnie. Są tu dokładne charakterystyki różnych jego rodzajów, zasady projektowania, metody doboru właściwych narzędzi do wykonania różnych elementów i sposoby ich wykończenia. Szczegółowe instrukcje i ilustracje kok po kroku pokazują, jak wykonać kilka przykładowych wyrobów.
Praca socjalna: teorie i metody – Mel Gray, Stephen A. Webb. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Podręcznik:
– przystępnie wyjaśnione teoretyczne podstawy pracy socjalnej, odniesienia dziedziny do myśli m.in. Habermasa, Giddensa, Bourdieu, Foucaulta, Buttler oraz do kierunków politycznych i ruchów społecznych
– sposoby wykorzystania w praktyce metodologii z obszaru analizy systemowej, etnometodologii, etnografii, badań empirycznych
– ujednolicona struktura rozdziałów (wyjaśnienie teorii i ich przydatności w praktyce, słowniki podstawowych terminów, pytania edukacyjne) ułatwiająca studiowanie i przygotowanie się do egzaminów.
Podręcznik przeznaczony dla:
– studentów pracy socjalnej na studiach wyższych
– słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych
– studentów pedagogiki, socjologii, politologii, nauk o rodzinie
– uczestników szkoleń specjalistycznych dla pracowników socjalnych.
Promieniowanie UV a środowisko – Lidia Latanowicz, Jolanta Latosińska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Ogólna tendencja do nadużywania ultrafioletu oraz niekontrolowana ingerencja w prawa natury doczekały się odpowiedzi ze strony świata naukowego. Publikacja przedstawia aktualny stan wiedzy na temat promieniowania UV i skutków jego działania. Autorki lokują promieniowanie ultrafioletowe w szerszym kontekście, jako jeden ze składowych elementów fal elektromagnetycznych. W części pierwszej przekazują niezbędną dawkę fizyki na ten temat. Przystępny i ciekawy sposób prezentacji powoduje, że nawet dla nieprzygotowanego czytelnika ten fragment jest zrozumiały.
Druga część książki to odwołanie do spraw życia codziennego, przybliżenie zagadnień dotyczących m.in. poparzenia skóry, uszkodzenia oczu czy fotosyntezy witaminy D. Autorki odnoszą się do wciąż aktualnej tematyki związanej z dziurą ozonową, prezentują regulacje prawne dotyczące stosowania promieniowania UV i ochrony przed nim.
Przytaczane przykłady pozwalają dostrzec źródła zagrożeń w otaczającym świecie, pokazując jednocześnie związki przyczynowo-skutkowe i mechanizmy sterujące pewnymi procesami. W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Autorki podają ponadto adresy internetowe organizacji zajmujących się monitoringiem poziomu promieniowania oraz instytucji realizujących programy badawcze w zakresie ochrony przed ultrafioletem.
Jest to cenna lektura zarówno dla studentów nauk przyrodniczych, specjalistów oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką promieniowania UV.
Ucieczka na szczyt – Bernadette McDonald. Warszawa: Agora, 2012.
Po kilku miesiącach od ukazania się książki Bernadette McDonald „Freedom Climbers” na rynku angielskojęzycznym, można już chyba powiedzieć, że jest to tytuł wybitny. W końcówce 2011 roku książka „zgarnęła” wszystko, co było do „zgarnięcia” w tej dziedzinie – wygrała Banff Mountain Book Festival w Kanadzie oraz otrzymała bardzo prestiżową brytyjską nagrodę Boardman Tasker Prize. Licencja została sprzedana do wielu krajów, a Instytut Adama Mickiewicza zakupił edycję angielską do promocji Polski zagranicą.
Książka wydana nakładem, wydawnictwa Agora opisuje „Złotą Erę” polskiego himalaizmu, pokazując wkład Polaków w historię światowego wspinania. Autorka spędziła w Polsce sporo czasu, przemierzając ją wzdłuż i wszerz, rozmawiając z wybitnymi himalaistami jak Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka, Janusz Majer, Artur Hajzer, Maciej Pawlikowski, Maciej Berbeka i innymi.
Nowości |