Nowości – marzec 2013
40 batów za spodnie – Lubna Ahmad al-Hussein. Warszawa: Świat Książki, 2012.
3 lipca 2009 roku Lubna, sudańska dziennikarka, została aresztowana w restauracji w Chartumie. Jej zbrodnią było… założenie spodni, za które sudańskie prawo przewiduje publiczną chłostę. W Sudanie każdego dnia wiele kobiet jest karanych za łamanie artykułu 152 Kodeksu karnego. Zbyt krótka zasłona, która nie zakrywa wystarczająco dużo czy spotkanie sam na sam z mężczyzną – i „policja obyczajowa” zabiera kobietę do szpitala na badanie dziewictwa, a następnie do sądu, gdzie czeka je bardzo szybki wyrok. W imieniu wszystkich prześladowanych kobiet Lubna postanowiła się zbuntować i opowiedzieć o swoim procesie ludziom na całym świecie. Dzieląc się swoją historią kobieta opowiada także historię swego kraju, który ugina się pod jarzmem islamskiego prawa oraz tradycji. Kraju, w którym obrzezanie kobiet pozostaje regułą, w którym wszędzie czają się strażnicy moralności.
Alibi na szczęście – Anna Ficner-Ogonowska. Kraków: Znak, 2012.
Daj się porwać tej pięknej historii o miłości, przed którą nie da się uciec.
Przestań się spieszyć i pomyśl o tym, co w życiu najważniejsze.
Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów.
Kiedy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować, ale on walczy o miłość za nich dwoje. Pomaga mu w tym jej przyjaciółka Dominika, której energia i poczucie humoru rozsadziły niejedno męskie serce. Jest też pani Irenka: prawdziwa skarbnica ciepła i mądrości – po prostu anioł stróż. To w jej nadmorskim domu, gdzie na parapecie dojrzewają pomidory, a kuchnia pachnie szarlotką i sokiem malinowym, Hania odnajduje utracony spokój, odzyskuje wiarę w miłość i daje sobie wreszcie prawo do bycia szczęśliwą.
To pełna nadziei opowieść o tym, że nic nie zamyka nam drogi do szczęścia. Bo szansa na nowe życie jest zawsze i tylko od nas zależy, czy zechcemy ją wykorzystać.
Skrzydlata trumna – Marcin Wroński. Warszawa: W.A.B., 2012.
W najnowszej powieści Marcin Wroński raz jeszcze zabiera nas do Lublina. Przedwojennego i powojennego. Rok 1945. Oskarżony o współpracę z hitlerowcami komisarz Maciejewski trafił do lubelskiego Zamku, w którym od kilku miesięcy jest rozpracowywany i przesłuchiwany przez okrutnego majora Grabarza. Towarzyszem Zygi w celi jest Adam Duski, który przed laty był świadkiem w sprawie samobójstwa w Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Ponura atmosfera więziennych murów wywołuje falę wspomnień i skłania do rozmów. Maciejewski znajduje się w ciężkim położeniu, jego życie wisi na włosku. W marcu 1936 roku Zyga Maciejewski otrzymał wezwanie do fabryki samolotów, w której znaleziono ciało martwego strażnika. Z zeznań świadków wynikało, że przyczyną samobójstwa była nieodwzajemniona miłość do pewnej kobiety. Z pozoru wszystko wydawało się jasne, jednak gorączkowe starania wywiadu wojskowego, zmierzające do jak najszybszego zakończenia śledztwa, dają komisarzowi do myślenia. Drobiazgowe dochodzenie odsłania mroczną tajemnicę…
Szewc z Lichtenrade – Andrzej Pilipiuk. Lublin: Fabryka Słów, 2012.
Andrzej Pilipiuk kolejny raz rozkłada przed nami wachlarz opowieści z różnych miejsc, czasów i rzeczywistości alternatywnych. Kolejny raz bohaterowie zmierzą się z nienazwanym… W przededniu I wojny światowej doktor Skórzewski zostaje wplatany w kuriozalną aferę szpiegowsko-ornitologiczną. Antykwariusz Robert Storm otrzymuje dziwaczne zlecenie odnalezienia narzędzi zrabowanych w czasie okupacji przez szewca-nazistę. A archeolog Tomasz Olszakowski użerając się z nieuczciwymi inwestorami, przyjmie pomoc lapońskich szamanów. W zbiorze nie zabraknie też rozważań, co by było gdyby. Wyobraźcie sobie świat gdzie Hitler i Goering zamiast niewolić narody Europy zmagają się z wysokością czynszu i administratorem przytułku, a dilera morfiny doktora Mengele tropi konkurencja – żydowska mafia. W antologii: 1. Wunderwaffe 2. Traktat o higienie 3. Ślady stóp w wykopie 4. Parowóz 5. Ludzie, którzy wiedzą 6. W okularze stereoskopu 7. Sekret wyspy Niedźwiedziej 8. Yeti ciągną na zachód 9. Świątynia 10. Szewc z Lichtenrade
W jednej osobie – John Irving. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2012.
Czym jest „normalność”? Czy potrafimy dać odpowiedź na to pytanie? I czy w ogóle warto jej szukać? Billy Abbott, narrator i główny bohater książki, nie zaprząta sobie tym głowy. „W jednej osobie”, trzynasta powieść Johna Irvinga, to intymny portret pisarza biseksualisty – człowieka, który wbrew utartym konwencjom woli podążać swoją własną drogą. To historia o pożądaniu, tajemnicy i poszukiwaniu seksualnej tożsamości, ale także o niespełnionym uczuciu, trudnym dojrzewaniu i alienacji.
„W jednej osobie” to również zarys ważnego etapu w dziejach kultury amerykańskiej – począwszy od rygorystycznych lat pięćdziesiątych poprzez dwie dekady rewolucji obyczajowej, tragedię plagi AIDS aż po czasy współczesne. To opowieść o Człowieku oraz hołd złożony odrębności każdego z nas.
Biologia rozwoju – R. M. Twyman. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Zwięzły, a jednocześnie kompleksowy wykład biologii rozwoju dla studentów ujęty w formie doskonałej do szybkiej nauki i powtarzania. Książka zawiera wiadomości na temat rozwoju zarodkowego zwierząt. Jest także sekcja poświęcona najważniejszym elementom embriologii roślin. W studiowaniu tematu pomagają liczne odsyłacze do innych rozdziałów. Pozycja przydatna przede wszystkim studentom biologii i biotechnologii.
Biznes, etyka, odpowiedzialność – red. nauk. Wojciech Gasparski. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Książka jest unikalnym na polskim rynku kompendium wiedzy, stworzonym przez najlepszych ekspertów w dziedzinie filozofii, socjologii i ekonomii, co sprawia że jest doskonałym, wyczerpującym źródłem informacji na temat etyki w biznesie.
Autorzy omawiają szeroko dyskutowane obecnie tematy, jak koncepcja zrównoważonego rozwoju, whistleblowing, ład korporacyjny czy społeczna odpowiedzialność biznesu, uzupełniając je niezbędnymi podstawami teoretycznymi. Jednocześnie wskazują na praktyczne wykorzystanie omawianych zagadnień, omawiając zasady etycznego postępowania wobec wszystkich najważniejszych partnerów firmy. Pozwala to czytelnikowi na dogłębne zrozumienie tematu, zaczynając od decyzji jednostki, a kończąc na ogólnie przyjętych zasadach w biznesie międzynarodowym.
Książka jest przeznaczona dla menadżerów, studentów, pracowników firm oraz wszystkich, którzy chcieliby się zapoznać z tą tematyką. Zapewnia odpowiedzi na pojawiające się nowe dylematy moralne wynikające z ciągłych zmian gospodarczych i społecznych.
Konsumpcja – Tomasz Zalega. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2012.
Współczesna ekonomia stawia w centrum zainteresowania człowieka i jego potrzeby. Łączy się to z powiązaniem procesów konsumpcji z procesami rozwoju gospodarczego. Zarówno funkcjonowanie, jak i rozwój współczesnych systemów gospodarczych, w dużej mierze uzależnione są od zagregowanego (globalnego) popytu konsumpcyjnego. Konsumenci, zgłaszając popyt na dobra i usługi konsumpcyjne, wpływają na system gospodarczy. Dowodzi to, że gospodarstwa domowe poprzez swoje decyzje konsumpcyjne wpływają na alokację czynników wytwórczych (zasobów) w gospodarce. Istota konsumpcji wynika z funkcji, jaką spełnia ona we współczesnych społeczeństwach, w których stała się czynnikiem stymulującym działalność ludzi i zajęła kluczowe miejsce w systemach ich wartości, wpływając również na kulturę. W konsumpcji zatem koncentrują się zjawiska społeczne, gospodarcze i kulturowe. Sprawia to, że zagadnienia związane z konsumpcją mogą być obiektem studiów, i to zarówno kierunków ekonomicznych, jak i społecznych. Z tego też względu publikacja przeznaczona jest głównie dla studentów kierunków ekonomicznych, w tym zarządzania, może być przydatna dla słuchaczy kierunków socjologii i polityki społecznej, a także może stanowić lekturę uzupełniającą do wykładów z mikro- i makroekonomii oraz wielu wykładów specjalizacyjnych.
Pierwsza pomoc –Mariusz Goniewicz . Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2012.
W podręczniku omówione są czynności ratujące życie w nagłych wypadkach. Przedstawiono najnowsze zasady udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia u dzieci i dorosłych. W publikacji zostały uwzględnione aktualne wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. Omówione są m. in. podstawowe zabiegi resuscytacyjne, postępowanie z chorym nieprzytomnym, pierwsza pomoc w przypadku obrażeń, oparzeń, hipotermii oraz zatrucia. Publikację wzbogacają definicje, tabele, ryciny i obszerne piśmiennictwo. Przyswojenie opisywanych zagadnień ułatwiają zamieszczone algorytmy postępowania.
Podręcznik jest adresowany do studentów wszystkich uczelni, na których jest realizowany przedmiot pierwsza pomoc (doraźna pomoc medyczna, kwalifikowana pierwsza pomoc, pierwsza pomoc przedmedyczna)
SLI i inne zaburzenia językowe – Grażyna Krasowicz-Kupis. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2012.
W najnowszej książce profesor Grażyny Krasowicz-Kupis na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia związane z pojęciami stosowanymi dość często na świecie, lecz wciąż względnie nowymi w Polsce, mianowicie: „zaburzenia rozwoju językowego” i „specyficzne zaburzenie rozwoju językowego” (ang. specific language impairment – SLI). Autorka porządkuje kwestie terminologiczne związane z oboma pojęciami oraz przedstawia zagadnienia rozwojowe, tworząc w ten sposób kontekst dla rozważań nad najnowszą wiedzą z omawianej dziedziny, a szczególnie neurobiologicznego podłoża zaburzeń rozwoju językowego, oraz nad kwestiami praktycznymi, czyli diagnozą i terapią.
Książka jest adresowana zarówno do logopedów, jak i do psychologów, ponieważ poruszane w niej zagadnienia są związane z obiema dyscyplinami wiedzy. Jej celem jest zwrócenie uwagi specjalistów na problematykę deficytów w przyswajaniu języka, która jest bardzo ważna przede wszystkim w kontekście rozwoju dzieci borykających się z trudnościami, ale także ze względu na coraz większą skalę zjawiska oraz niską skuteczność dostępnych form terapii. Omówienie najnowszych badań oraz refleksja nad praktyką pomogą specjalistom starannie dobierać wiarygodne metody terapeutyczne w codziennej pracy.
Nowości |