Nowości – kwiecień 2013
Ani żadnej rzeczy – PM Nowak. Warszawa: Czarna Owca, 2012.
W willi w Podkowie Leśnej od strzału w głowę ginie trzydziestodziewięcioletnia kobieta. Komisarz Jacek Zakrzeński z Komendy Stołecznej Policji ma nadzieję szybko wyjaśnić sprawę, ale główny podejrzany przedstawia żelazne alibi. Śledztwo zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, a niedoświadczony prokurator Kacper Wilk, z którym komisarz zmuszony jest współpracować, wydaje się być kompletnie zagubiony.
Gdy dochodzenie trafia na pierwsze strony gazet, sprawy wymykają się spod kontroli. Zakrzeński powoli traci nadzieję na schwytanie sprawcy, za to Wilk zaczyna mieć własne pomysły…
PM Nowak (ur. 1977) – językoznawca, repatriant, tłumacz. Po latach tułaczki po świecie zamieszkał na warszawskiej Ochocie, by w pełni poświęcić się pisaniu. Ani żadnej rzeczy… to jego debiut powieściowy otwierający serię kryminałów o komisarzu Zakrzeńskim i prokuratorze Wilku.
Biez wodki – Aleksander Topolski. Poznań: Rebis, 2012.
Książka Aleksandra Topolskiego to podróż przez wojenną Rosję widzianą oczami młodego chłopaka z najgorszej możliwej perspektywy – zza więziennych krat i obozowych drutów. Oglądany od podszewki, radziecki system penitencjarny obnaża dramatyzm życia w tym „raju klasy robotniczej”, jakim miał być ZSRR: rozpad więzi społecznych, upadek moralności i ogrom cierpienia zwykłych ludzi, którym obiecywano raj, a którzy trafili do piekła na ziemi.
Ta wędrówka ma szczęśliwy finał. Wiele w tym zasługi losu lub, jak kto woli, Bożej opieki, ale też szczególnej postawy młodziutkiego Topolskiego, który ocalał, schroniwszy się za tarczą niezwykłych w tych okolicznościach poczucia humoru i ironii.
Facet na telefon – A.J. Gabryel. Warszawa: Wielka Litera, 2012.
Facet na telefon wie, czego pragnie każda kobieta. Potwierdzają to dwa miliony czytelniczek, które śledzą blog erotyczny Adama.
Prowadzony przez Polaka mieszkającego w Australii blog stał się fenomenem – kobiety, które w ciągu dnia pracują, zajmują się dziećmi i domem, w których sypialniana rutyna już dawno zabiła kobiecość, znajdują w Adamie kochanka doskonałego – bez zobowiązań, bez zahamowań, idealnie wsłuchanego w ciało kobiety.
Na podstawie bloga powstała powieść o Adamie, męskiej prostytutce, który opowiada o swoich klientkach i odważnie opisuje erotyczne zlecenia, wyrafinowane scenariusze schadzek. Jego klientkami są kobiety, których nikt o to by nie podejrzewał.
Marta – jej mąż, zamożny biznesmen, widzi w niej delikatną i subtelną kobietę. Tak też ją kocha. Nawet się nie domyśla, że Marta potrzebuje mocniejszych wrażeń.
Alicja – jej szczęśliwe małżeństwo zniszczyła choroba męża. To na jego prośbę szuka kochanka, który za niego wypełniałby małżeńskie obowiązki. Dzięki subtelności Adama ich spotkania nie mają gorzkiego posmaku zdrady.
Barbara – dojrzała, atrakcyjna, inteligentna kobieta. W oczach męża tylko żona. W czasie spotkań z Adamem budzi się w niej gorąca bogini seksu.
Edyta – odnosząca sukcesy, atrakcyjna młoda kobieta nie może na imprezach pokazywać się sama. Adam jest idealnym towarzystwem. Tym bardziej, że wszystkie koleżanki patrzą na niego z pożądaniem.
Julita – pierwsza kobieta Adama, przewodniczka w świecie erotycznych doznań, to ona zmieniła młodego niedoświadczonego chłopca w kochanka doskonałego.
Seks jest ważną częścią ich życia. Ich obsesją, fantazją, potrzebą, sensem. Dla Adama jest profesją..
Pamiętnik Stefano. T. 6: Niewola – L. J. Smith. Warszawa: Amber, 2012.
Kultowe powieści zekranizowane jako kultowy serial telewizyjny i sprzedane w Polsce w blisko 300 000 egzemplarzy! Numer 1. Top 10 Literatury Młodzieżowej ! Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną… Pamiętnik Stefano przenosi cię o sto lat wcześniej i odkrywa początek historii miłosnego trójkąta. Stefano i Damon sądzili, że poznali wszelkie oblicza ciemności. Lecz bezwzględny nieśmiertelny Samuel pokazał im, czym jest zło w najczystszej postaci. Stefano i Damon schronili się przed jego nienawiścią w miejscu, gdzie nie był jeszcze żaden wampir. I odkryli, że dziewczyna, którą kochali ponad swe śmiertelne życie, zdradziła ich obu. A zamiary Samuela są o wiele bardziej przerażające niż zemsta na braciach Salvatore. Jeśli Stefano i Damon nie zdołają go powstrzymać, ludzi i wampiry czeka niewola straszliwsza niż śmierć i wieczne życie L. J. Smith jest dziś obok Stephenie Meyer najpopularniejszą autorką bestsellerowych serii dla młodzieży. Pamiętniki wampirów sprzedano w USA w ponad 2 000 000 egzemplarzy. Kolejne tomy przez 15 tygodni pozostawały w czołówce list New York Timesa . W 2010 roku królowały na listach bestsellerów całego świata, który oglądał serial telewizyjny zrealizowany na podstawie powieści. L. J. Smith jest najszczęśliwsza, siedząc przy ogniu trzaskającym w kominku w swoim domku w Point Reyes w Kalifornii lub spacerując po okolicznych plażach. Lubi, kiedy czytelnicy do niej piszą, i zaprasza na swoją zaktualizowaną stronę
Umierający detektyw – LGW Persson. Warszawa: Czarna Owca, 2012.
Emerytowany szef szwedzkiej policji i wywiadu Lars Martin Johansson leży w szpitalu po wylewie. To cena, jaką płaci za brak umiaru – niezdrowe jedzenie, alkohol i życie w ciągłym stresie. Podczas pobytu w szpitalu dowiaduje się od swojej lekarki, że jej ojciec, pastor, znał nazwisko sprawcy, który 25 lat wcześniej zgwałcił i zabił dziewięcioletnią dziewczynkę. Wstrząsająca zbrodnia sprzed lat rozbudza niezrównany policyjny instynkt Johanssona. Okazuje się jednak, że zaledwie kilka tygodni wcześniej sprawa uległa przedawnieniu. Co więcej, nie jest to jedyna przeszkoda. Lars Martin Johansson postanawia rozwiązać tę zagadkę – choćby za cenę swojego zdrowia.
Niepowtarzalny styl, oryginalna narracja i czarny humor Leifa GW Perssona, wraz z fascynującą sprawą morderstwa sprzed ćwierć wieku, czynią z Umierającego detektywa prawdziwe arcydzieło gatunku i jedną z najlepszych powieści Perssona. Jako pisarz przejął nieoficjalną rolę, którą dawniej przypisywano Vilhelmowi Mobergowi – pisarz jako rzecznik społeczeństwa, który bada kondycję szwedzkiego państwa i zabiera głos, gdy coś dzieje się nie tak, jak powinno.
Książka Umierający detektyw otrzymała nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych za najlepszą powieść kryminalną 2010 r. oraz Szklany Klucz za najlepszą skandynawską powieść kryminalną 2010 r.
Blogowanie – Jill Walter Rettberg. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Blogowanie – mimo że uprawiane jest dopiero od około 10 lat – ma głęboki wpływ na współczesny Internet. Książka pozwala dokładnie przyjrzeć się temu zjawisku. Autorka, jednocześnie bloger i badacz, analizuje ciekawe przykłady, które pokazują, jak blogi i pokrewne im gatunki zmieniają współczesne media i komunikację. Blogi polityczne, dziennikarstwo obywatelskie, blogi-dzienniki czy blogi konsumenckie umożliwiają prezentację treści i ekspresje emocji autorom, ale również ich czytelnicy stają się współtwórcami.
Chuligani a kultura futbolu w Polsce– Przemysław Piotrowski. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Już od kilku wieków futbol pozostaje najpopularniejszym sportem w Polsce i na świecie. Wizerunek tej dyscypliny sportowej kształtują nie tylko wzloty i upadki drużyn, ale także wydarzenia, które im towarzyszą, takie jak chuligańskie ekscesy kibiców czy afery korupcyjne w środowisku ludzi związanych z piłką nożną. Książka przedstawia współczesny obraz polskich kibiców i polskiej kultury futbolu oraz przemiany, jakim podlegał w ciągu minionych kilkudziesięciu lat. Uwzględnia też sytuację futbolu na świecie. Autor skupił się na najbardziej aktywnych i agresywnych kibicach. Przeanalizował przyczyny chuligaństwa kibiców, a także sposoby radzenia sobie z nim.
Dr Przemysław Piotrowski, adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą psychologii społecznej ze szczególnym uwzględnieniem zachowań zbiorowych, agresji, zachowań dewiacyjnych i przestępczości. Autor m.in.: Szalikowcy. O zachowaniach dewiacyjnych kibiców sportowych (2000), Subkultury młodzieżowe. Aspekty psychospołeczne (2003).
Podtatrze – Maciej Pinkwart. Olszanica: Bosz, 2011.
Maciej Pinkwart, jeden z najlepszych znawców historii, geografii i kultury regionu dzieli się z turystami wiedzą o miejscowościach Podhala, Spisza i Orawy, zapraszając na wyprawę w miejsca doskonale znane, jak Zakopane czy Białka Tatrzańska, ale też w spokojne orawskie doliny. Przejrzysty układ przewodnika ułatwia zaplanowanie wycieczki, a bogactwo rzetelnych informacji pozwala zapoznać się z dziejami tych ziem i ich współczesnymi atrakcjami.
Rachunkowość małych przedsiębiorstw – Teresa Kiziukiewicz, Kazimierz Sawicki. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2012.
W gospodarce rynkowej dominującą grupą są małe jednostki. Tworzą one zróżnicowaną zbiorowość, w której można wyróżnić podmioty prowadzące działalność gospodarczą na różną skalę i o rozmaitym charakterze. Także kryteria podziału małych jednostek na grupy mogą być różne. Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo bilansowe i podatkowe można wyodrębnić małe przedsiębiorstwa, które nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz te, które obligatoryjnie muszą prowadzić księgi rachunkowe. W związku z tym w niniejszej książce autorzy wskazują na zróżnicowanie obowiązków ewidencyjnych małych podmiotów gospodarczych.
Adresatami książki mogą być studenci studiów ekonomicznych, słuchacze studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów, uczniowie średnich szkół ekonomicznych oraz uczestnicy kursów i seminariów, których program obejmuje rachunkowość małych przedsiębiorstw. Jest ona również przydatna osobom odpowiedzialnym za ewidencję gospodarczą w różnego typu małych przedsiębiorstwach, a także, ze względu na wszechstronne ujęcie problematyki, osobom prowadzącym biura rachunkowe.
Upowszechnianie, animacja, komercjalizacja kultury – Józef Kargul. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Historia upowszechniania kultury w Polsce
Zmiany w postrzeganiu, traktowaniu, dystrybucji, udostępnianiu i praktykowaniu kultury
Koncepcje, formy i idee uczestnictwa w kulturze
Instytucje upowszechniania kultury
Znaczenie animacji kultury i rola animatorów w społeczeństwie
Wzory aktywności kulturalnej Polaków
Podręcznik przeznaczony dla:
– studentów pedagogiki, kulturoznawstwa, antropologii kultury, socjologii
– nauczycieli akademickich, pracowników naukowych zajmujących się rozwojem kultury w Polsce
– pracowników instytucji związanych z upowszechnianiem kultury, działalnością z zakresu animacji społeczno-kulturalnej
– wszystkich zainteresowanych kulturą w Polsce
Józef Kargul – profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej i Poradoznawstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, członek Senatu DSW. Członek rady redakcyjnej „Edukacji Dorosłych” oraz zespołu redakcyjnego „Biblioteki Edukacji Dorosłych”. Autor wielu prac z zakresu andragogiki, pedagogiki społecznej, problematyki kultury i jej upowszechniania, w tym książki Od upowszechniania kultury do animacji kulturalnej.
Nowości |