Nowości – maj 2013
Co się przydarzyło tej małej dziewczynce? – Asa Lantz. Warszawa: Świat Książki, 2012.
Yi Young w wieku piętnastu lat opuszcza swoją biedną chińską rodzinę i zwiedziona rządową obietnicą dobrego wykształcenia emigruje do Szwecji. Po kilku latach, za pośrednictwem szwedzkiej telewizji, dziewczyna chce opowiedzieć światu o okrutnym losie, jaki ją spotkał. Rząd i pewna korporacja, którym brutalna prawda mogłaby zaszkodzić, próbują powstrzymać ją przed wyjawieniem wstrząsającej historii. Okazuje się, że Yi Young nie była jedynym dzieckiem, które wpadło w sieć zła, perwersji i korupcji…
Asa Lantz – jest autorką scenariuszy, dziennikarką i copywriterem. Zaskakujący thriller Co się przydarzyło tej małej dziewczynce? jest pierwszą częścią trylogii Genesis.
Czarna kobieta, biały kraj – Waris Dirie. Warszawa: Świat Książki, 2012.
Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W tej książce opowiada o swojej nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem. Krytycznie przygląda się sytuacji panującej w Afryce. Nie szczędzi ostrych słów na temat bogactwa klasy panującej i nędzy zwykłych ludzi, wszechpanującej korupcji i bezsensu tzw. pomocy z Zachodu. Znajdziemy tu także wiele opisów z prywatnego życia autorki, dotyczących jej mieszkania w Polsce, narodzin syna Leona czy też premiery filmu „Kwiat pustyni” podczas festiwalu w Wenecji.
Krok do szczęścia – Anna Ficner-Ogonowska. Kraków: Znak., 2012.
Krok do szczęścia to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, że życie nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i że nic nie dzieje się bez przyczyny. We wszystkim znajduje się ziarenko dobra, wystarczy je tylko dostrzec i zrobić ten pierwszy krok.
Hania przygotowuje się do ślubu Dominiki. Ten radosny czas przywołuje wspomnienia z jej własnego ślubu i tragedii, która wydarzyła się następnego dnia. Dzięki miłości i wsparciu pani Irenki, Dominiki i Mikołaja Hania wreszcie odważy się wrócić myślami do tamtych dni, nie po to jednak, by rozpamiętywać stratę, ale by pogodzić się z tym, że życie płynie dalej. Mikołaj zaś odkryje, że najtrudniej jest rywalizować ze wspomnieniami Hani o nieżyjącym mężu i że walka o jej uczucie jeszcze się nie zakończyła.
Na światło dzienne wychodzi w dodatku rodzinna tajemnica z przeszłości. Niespodzianki zaczynają się mnożyć. Wkrótce w życiu Hani pojawi się bliska osoba, o której istnieniu nie miała dotąd pojęcia i przez którą musi na nowo zbudować obraz własnej rodziny.
Opiekunka – Andrea Gillies. Wołowiec: Czarne, 2012.
Kiedy Andrea Gillies wraz z mężem, trójką dzieci i teściami przeprowadzała się do dużego wiktoriańskiego domu położonego w jednym z odległych zakątków na północy Szkocji, nie miała pojęcia, jak niezwykłe czeka ich doświadczenie. Opiekując się chorą na alzheimera teściową, Gillies towarzyszyła jej w szczególnej podróży – w przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości demencji. Opiekunka to nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?
Zanim dopadnie nas czas – Jennifer Egan. Poznań: Rebis, 2011.
Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek – czy słyszysz, jak płynie czas…? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po kryjomu.
Bennie Salazar, podstarzały punk i właściciel wytwórni płytowej, i jego asystentka Sasha – żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak czytelnik wraz z intymnymi szczegółami i historiami innych postaci, które spotykali oni na swej drodze. Razem z bohaterami przechodzi od szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach jednoczących publiczność do „ściągania kawałków z neta”, mp3 i doskonałych nośników dźwięku. Aż łza się w oku kręci…
J. Egan po mistrzowsku – na miarę Pulitzera – i z ogromną psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową.
Za powieść Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan otrzymała nagrodę Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Telewizja HBO zakupiła prawa do nakręcenia na jej podstawie serialu. REBIS opublikował również tej autorki Niewidzialny cyrk i Spójrz na mnie. Jej opowiadania ukazują się na łamach takich czasopism, jak „The New Yorker”, „Harper’s Magazine” i „GQ”, pisuje też felietony do „The New York Times Magazine”.
Cywilizacja europejska – Franciszek Gołembski. Warszawa: Poltext, 2012.
W podręczniku Cywilizacja europejska omówiono podstawowe pojęcia, podejścia metodologiczne oraz ujęcia teoretyczne związane z cywilizacją – przede wszystkim genezę i poszczególne etapy rozwoju europejskiej cywilizacji. Prezentowane są główne jej cechy w okresach: antycznym, średniowiecznym, nowożytnym i współczesnym. Przedstawiono także zagadnienia związane z rozwojem różnorodnych systemów wartości charakterystycznych dla cywilizacji europejskiej. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów europeistyki, stosunków międzynarodowych i polityki społecznej.
Geoturystyka – Piotr Migoń. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Geoturystyka to podręcznik akademicki, a zarazem kompendium wiedzy, adresowane przede wszystkim do studentów turystyki i rekreacji, gospodarki turystycznej, geografii, geologii oraz realizujących studia podyplomowe z zakresu turystyki. Publikacja jest polecana praktykom branży turystycznej, zwłaszcza tym odpowiedzialnym za tworzenie nowych produktów turystycznych i strategii rozwoju turystyki, a także pracownikom służb ochrony przyrody, muzealnikom, przewodnikom i nauczycielom.
Geoturystyka to obecnie dynamicznie rozwijająca się dziedzina turystyki. Stanowi jedną z form turystyki poznawczej, a jej głównym przedmiotem zainteresowania są przede wszystkim różnorodne obiekty i zjawiska przyrody nieożywionej, a także specyficzne krajobrazy (górskie, wulkaniczne, pustynne, krasowe itd.) o dużym natężeniu walorów geologicznych i geomorfologicznych. Dzięki zainteresowaniu obiektami dawnego górnictwa i wykorzystaniu zasobów geologicznych przez ludzi, jest to również rodzaj turystyki stojący na pograniczu turystyki przyrodniczej i kulturowej. Autor prezentuje najważniejsze aspekty geoturystyki – od teoretycznych podstaw przez omówienie przedmiotu zainteresowania, rodzajów oferty geoturystycznej i konkretnych przykładów udostępniania geoturystycznego do zagadnień wpływu geoturystyki na rozwój regionalny.
Makijaż bez tajemnic – Rae Morris. Łódź: Galaktyka, 2012.
Rae Morris uważana jest za jedną z najbardziej kreatywnych artystek na świecie, ale jej prace nie wiszą na ścianach galerii ani muzeów. Można je oglądać na twarzach i ciałach niektórych ze sławnych modelek i aktorek.
W książce Makijaż bez tajemnic Rae pokazuje świat makijażu typu fashion bez zbędnego retuszu, a jej proste instrukcje pokazują „krok po kroku”, jak łatwo jest odwzorować nawet najbardziej wyrafinowany i kreatywny makijaż. Autorka zdradza też ciekawe sztuczki, techniki i branżowe sekrety, dzięki którym została aż cztery razy nagrodzona tytułem Australian Makeup Artist of the Year.
Ten wspaniały, błyskotliwy przewodnik zainspiruje cię do stworzenia makijaży, które zawsze podziwiałaś, choć nigdy nie podejrzewałaś, że będziesz w stanie sama je wykonać.
Wielokrotna zwyciężczyni konkursów dla makijażystów Rae Morris spędza całe dnie, wykonując wspaniałe makijaże modelkom, które pojawiają się na wybiegach pokazów mody i w magazynach całego świata. Poznaj jej sekrety dzięki temu pełnemu informacji przewodnikowi po świecie makijażu…
W książce znajdziecie:
ponadczasowe makijaże na każdą okazję – podstawowe narzędzia – instrukcje pokazujące „krok po kroku”, jak wykonać różne makijaże od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych – rady, techniki i sztuczki znane tylko profesjonalistom – tabele kolorystyczne dla każdego koloru oczu – sposoby doboru odpowiednich produktów – makijaże dla kobiet po czterdziestce – metody podkreślania swoich najlepszych cech i wiele, wiele więcej
Nadchodzi era słońca – Maciej Nowicki. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Od kilku lat na całym świecie mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem technik solarnych. Państwa, które już teraz zrozumieją doniosłość i przyszłościowy charakter tego sektora energetyki, skorzystają najwięcej. Czy wśród nich będzie także Polska?
W książce prosto i przystępnie zostały przedstawione 3 podstawowe metody wykorzystania energii Słońca:
kolektory słoneczne,
panele fotowoltaiczne,
elektrownie słoneczne.
Autor w przystępny sposób omówił zasady ich działania, możliwe zastosowania, koszty związane z tą gałęzią przemysłu i perspektywy jej rozwoju w skali światowej, w Unii Europejskiej i w Polsce.
Publikacja jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników interesujących się nowymi technikami i przyszłością energetyki, polityków, ludzi decydujących o strategii energetycznej kraju, dziennikarzy, inżynierów i ekonomistów. Może być wykorzystywana w programie studiów na wszystkich wydziałach związanych z ochroną środowiska i energetyką w ramach wykładów o odnawialnych źródłach energii.
Wieloletnie rośliny energetyczne – Stefan Szczukowski i in. Warszawa: Multico, 2012.
Przewiduje się, że XXI wiek stanie się wiekiem biologii. Zwiększające się zapotrzebowanie na energię odnawialną, produkty biodegradowalne oraz konieczność rewitalizacji gospodarki wiejskiej sprawiły, że opracowanie produkcji biomasy jako wsadu dla wytworzenia bioenergii i bioproduktów stało się priorytetem w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Biomasa stopniowo będzie zastępować więc ropę naftową oraz inne paliwa kopalne.
W książce „Wieloletnie rośliny energetyczne” zostały zamieszczone wybrane informacje dotyczące:
• ogólnej charakterystyki roślin energetycznych
• ich biologii oraz agrotechniki
• energetycznych, środowiskowych i ekonomicznych aspektów produkcji biomasy z wieloletnich roślin energetycznych.
Nowości |