Nowości – październik 2013
Mózg Kennedy’ego – Henning Mankell. Warszawa: WAB, 2013.
Epidemia AIDS w Afryce, tajna działalność koncernów farmaceutycznych, nieludzka chciwość, przerażające zbrodnie… W powieści „Mózg Kennedy’ego” Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia, gubi tropy. I pokazuje, że wszyscy jesteśmy tylko trybami w bezdusznej maszynie rządzącej światem.
Diagnoza „HIV” brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok anulować, a przy okazji… wzbogacić się. Nawet kosztem cudzego zdrowia lub życia. Wciąż powstają nowe zespoły naukowców i laboratoria, które poszukują skutecznego leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawią się teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer wpadł dwudziestoośmioletni Henryk Cantor. Jego matka, Louise Cantor, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Zamierza przy okazji spotkać się z synem. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise dokonuje wstrząsającego odkrycia – znajduje zwłoki Henryka w jego własnym łóżku. Według policji okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka uważa, że chłopak został zamordowany. Zaczyna swoje prywatne śledztwo, które zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna… „Mózg Kennedy’ego” to trzymający w napięciu thriller poruszający aktualne tematy, wobec których trudno pozostać obojętnym.
Najpiękniejszy kraj – Ake Edwardson. Warszawa: Czarna Owca, 2013.
W osiedlowym sklepie na przedmieściach Göteborga w brutalny sposób zostaje zamordowanych trzech mężczyzn. Strzały padły z bliska. W kasie nie ubyło pieniędzy. Czy ofiary znały morderców? Czy ktoś wykonał na nich wyrok?
Ci, którzy mogą coś wiedzieć o tej sprawie, znikają w tajemniczych okolicznościach. Nikt nie chce współpracować z policją, wszyscy uparcie milczą. Erik Winter rozpoczyna najtrudniejsze śledztwo w swojej policyjnej karierze.
Najpiękniejszy kraj to ósmy tom cieszącego się dużą popularnością cyklu 10 powieści kryminalnych połączonych postacią komisarza Erika Wintera. To pełne napięcia thrillery o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Opowiedziane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły.
Nowe oblicze Greya – E.L. James. Katowice: Sonia Draga, 2013.
Niegasnące pożądanie, kajdanki jako element wyrafinowanej gry erotycznej, chwile namiętności w sportowym samochodzie… „Nowe oblicze Greya” to już trzecia część bestsellerowego cyklu, który rozpalił wyobraźnię milionów kobiet.
Przypadkowe spotkanie tych dwojga dało początek wielkiej namiętności, która z biegiem czasu wcale nie słabnie. Wspólna codzienność okazała się nie lada wyzwaniem. Jednak Anastasia i Christian gotowi są na wiele, by tylko być razem. Kochankowie wciąż dryfują po wzburzonym morzu emocji, targani namiętnością i rozterkami, niepewni, co przyniesie przyszłość. Czy siła uczucia będzie w stanie pokonać wszystkie przeciwności? A może piękny sen zostanie przerwany przez byłego szefa Anastasii, Jacka Hyde’a, który poprzysiągł zemstę i cierpliwie czeka na swoją szansę? Czy los uwziął się na Anę i jej największe lęki staną się rzeczywistością? Jakie będzie zakończenie najbardziej poruszającej historii miłosnej 2012 roku? „Nowe oblicze Greya”, wyczekiwany przez czytelników finałowy tom erotycznej trylogii, przyniesie odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Powrót – Hakan Nesser. Warszawa: Czarna Owca, 2013.
Trzecia książka w kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam
Pewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami?
Håkan Nesser jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy. Największą popularność przyniósł mu cykl dziesięciu powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał.
W syberyjskich lasach – Sylvain Tesson. Warszawa: Noir Sur Blanc, 2013.
Sylvain Tesson – z wykształcenia geograf, jest przede wszystkim podróżnikiem. W 1993 r. objechał na rowerze świat razem z Alexandrem Poussinem, z nim też przeszedł na piechotę Himalaje w 1997 r. Z fotografką Priscilla Telmon konno przejechał ponad 3000 km azjatyckich stepów z Kazachstanu do Uzbekistanu. W 2004. podjął wyprawę śladami zbiegów z gułagu, odtwarzając trasę jaką przebył bohater książki Sławomira Rawicza „Długi marsz”. Przewędrował wtedy z Syberii do Indii.
Sylvain Tesson jest również zdobywcą katedr, w środowisku akrobatów jest nazywany „księciem kotów”, ponieważ wspiął się na wieże katedry Notre-Dame w Paryżu, Mont-Saint-Michel, kościoła Sainte Clothilde i innych zabytków (przede wszystkim kościołów) w Orleanie, Argentan, Reims, Amiens czy Anvers..
W 2010 r. zrealizował pomysł, o którym wcześniej wielokrotnie wspominał: spędził 6 miesięcy w chacie na południu Syberii, nad brzegiem Bajkału, niedaleko Irkucka.
Według jego własnych słów: `Recepta na szczęście: okno na Bajkał i przy tym oknie stół.`
Podczas większości swoich wypraw Tesson nie korzystał ze zdobyczy współczesnej techniki, był całkowicie niezależny. Swoje ekspedycje finansuje kręcąc podczas nich filmy, wygłaszając na ich temat odczyty, a także opisując je w dobrze sprzedających się książkach.
Sylvain Tesson jest także autorem opowiadań, pisze wstępy i komentarze do filmów dokumentalnych, współpracuje z wieloma pismami, m.in. z Grands Reportages i Le Figaro Magazine, nakręcił wiele filmów dokumentalnych dla stacji France 5.
W 2009 r. otrzymał nagrodę Goncourtów za opowiadanie (Une vie coucher dehors), a w 2011 Prix Medicis Essai za książkę W syberyjskich lasach.
Badania jakościowe w pedagogice – Danuta Urbaniak-Zając, Ewa Kos. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.
Książka poświęcona jest badaniom jakościowym w pedagogice, przedstawia ich miejsce w tradycyjnym modelu empirycznych badań pedagogicznych. Szczegółowo opisuje dwie metody: wywiad narracyjny i obiektywną hermeneutykę, prezentuje ich założenia, zasady interpretacji materiału empirycznego, na przykładach wyjaśnia ich praktyczne zastosowanie. Intencją autorek jest nie tylko przedstawienie wymienionych metod badawczych, ale także zwrócenie uwagi na organizację procesu badawczego i interpretacji zgromadzonych danych, teoretyczne uwarunkowania i konsekwencje decyzji badacza co do wyboru paradygmatów badawczych.
Praca jest oryginalnym polskim opracowaniem problematyki empirycznych badań jakościowych w pedagogice. Większość książek na ten temat, które pojawiły się na polskim rynku w ostatnich latach, to tłumaczenia. Książka autorstwa polskich badaczek może wypełnić pewną lukę w metodologii nauk społecznych i humanistycznych w Polsce.
Danuta Urbaniak-Zając, dr hab., dziekan Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Metod Badań Jakościowych. Inicjator licznych projektów badawczych i edukacyjnych.
Ewa Kos, asystent kierownika projektu `Przyjazna i bezpieczna szkoła. Praktyczne przygotowanie szkół do realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych` realizowanego przy Katedrze Badań Edukacyjnych.
Budownictwo ekologiczne – Stanisław Belniak, Michał Głuszak, Małgorzata Zięba. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.
Publikacja jest poświęcona zagadnieniu budownictwa ekologicznego, które obejmuje rewitalizację i projektowanie nieruchomości, realizowanych zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego. Autorzy omawiają uwarunkowania ekonomiczne, bariery, koszty i korzyści, które wpływają na powstawanie „zielonych budynków”, badając tym samym ich efektywność ekonomiczną. Określają, jakie wymogi powinny spełniać budynki ekologiczne według najbardziej znanych, światowych systemów certyfikacyjnych, jak BREEAM, LEED, DGNB. Analizują polski i światowy rynek nieruchomości ekologicznych, korzystając z powszechnie znanych przykładów, takich jak: Empire State Building, Taipei 101, Adobe Towers czy warszawski Zebra Tower Building.
Książka przeznaczona jest dla studentów wszystkich kierunków związanych z nieruchomościami, w tym studiów podyplomowych, a także deweloperów, inwestorów i menedżerów.
Finanse z arkuszem kalkulacyjnym – Bartłomiej Cegłowski, Błażej Podgórski. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2013.
Książka stanowi całościowy wykład na temat finansów w związku z planowaniem i oceną opłacalności wraz z praktycznymi przykładami zastosowania arkusza kalkulacyjnego. Omówiono w niej takie zagadnienia, jak:
– wprowadzenie do finansów i pracy z arkuszem kalkulacyjnym oraz pojęcie progu rentowności,
– zmiana wartości pieniądza w czasie i korzystanie z funkcji finansowych arkusza kalkulacyjnego,
– planowanie finansowe, projekcje budżetów i sprawozdania finansowego,
– ocena opłacalności projektów inwestycyjnych,
– źródła finansowania działalności gospodarczej, takiej jak kredyt, leasing i factoring.
Atutem publikacji jest kompleksowe wyjaśnienie prezentowanych zagadnień – połączenie nauki posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym i finansów.
Sposób prezentacji materiału jest przejrzysty i komunikatywny, co sprawia, że precyzyjnie instruuje Czytelnika o sposobach rozwiązywania poszczególnych zadań prezentowanych w książce. Podręcznik jest adresowany do osób, które posiadają już podstawowe umiejętności posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym.
Z recenzji prof. PWr dr. hab. Tadeusza Dudycza
Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych, słuchaczy szkoleń dotyczących finansów oraz dla osób zainteresowanych finansami i zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego w praktyce, wszystkich, którzy chcieliby np. zaplanować i oceniać inwestycje, dokonać wyboru odpowiedniego źródła finansowania czy lepiej rozumieć wybrane zagadnienia z zakresu finansów osobistych (np. tworzenie planów oszczędnościowych, ustalanie rzeczywistego kosztu kredytu).
Makroekonomia : podręcznik europejski – Michael Burda, Charles Wyplosz. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2013.
Rozważania autora są oparte na wiedzy mikroekonomicznej o reakcjach ludzi na sygnały rynkowe, a podstawowy element konstrukcyjny stanowi model oczyszczającego się rynku. Z zastosowaniem tego modelu – w prostej bądź rozwiniętej postaci – są rozstrzygane wszystkie podstawowe kwestie makroekonomii, jest objaśniany cykl koniunkturalny i wzrost gospodarczy. Logika wykładu, przystępność języka i niezbyt duża formalizacja sprawiają, że z podręcznika będą mogli korzystać nie tylko wykładowcy i studenci, lecz także nauczyciele i uczniowie szkół policealnych, nauczyciele szkół średnich oraz wszyscy pragnący poznać tajniki makroekonomii.
Zachowania agresywne dzieci i młodzieży – pod red. Danuty Boreckiej-Biernat. Warszawa: Difin, 2013.
Z recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Pospiszyla:
Praca zawiera szerokie i ciekawe spojrzenie na uwarunkowania i dynamikę zjawiska agresji u dzieci i młodzieży. Wielu autorów z różnych punktów widzenia, zarówno przez pryzmat wyników badań empirycznych, jak i poprzez próby stworzenia wartościowych konceptualizacji stara się wyjaśnić mechanizmy powstawania i funkcjonowania tego niepokojącego zjawiska. Dotykowym atutem recenzowanej pracy jest to, że zawiera ona także prace autorów zagranicznych, przez co niepokojący problem narastania agresji dzieci i młodzieży zyskuje szersze, międzykulturowe ujęcie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mieczysława Cioska:
Oto literatura polska poświęcona problematyce agresji dzieci i młodzieży wzbogaca się o pozycję godną bacznej uwagi Czytelników. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że prace zawarte w zbiorze „Zachowania agresywne dzieci i młodzieży. Uwarunkowania oraz możliwości ich przezwyciężania“ starannie zredagowanym przez Danutę Borecką-Biernat spotkają się z życzliwym przyjęciem szerokiego kręgu Czytelników i będą dla nich bardzo cennym i użytecznym materiałem do przemyśleń. Zaprezentowane artykuły bardzo dobrze świadczą o dociekliwości poznawczej i wysokim poziomie kompetencji ich Autorów.
Nowości |