Prezentacja zbiorku haiku „odbite w lustrze” Iwony Chudoby.
W poniedziałkowe popołudnie 25 listopada 2013 roku w Bibliotece Powiatowej miało miejsce spotkanie z poetką Iwoną Chudobą i prezentacja jej najnowszego zbiorku poezji haiku „odbite w lustrze”.
Iwona Chudoba, z domu Zieleńczuk, urodziła się w Krasnymstawie. Ukończyła Liceum Medyczne w Chełmie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Białej Podlaskiej. Pracuje jako pielęgniarka w chełmskim szpitalu. Za swój debiut uważa wiersz Lekcja opublikowany w Piśmie Literacko-Artystycznym „Egeria” [2007]. Swoje poezje zamieściła w kilku antologiach i almanachach. Należy do Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Wydała pięć tomików wierszy : „Okrętem marzeń”(2007), „Oderwana od cienia” (2009), „Oczy czasu” (2010), „Otulone alabastrem” (2011r.) „okruchy dnia powszedniego”(2012).
Niewielkim zbiorkiem haiku „odbite w lustrze” Wydawnictwo TAWA rozpoczyna miniaturową serię wydawniczą „Biblioteka Małych Form Literackich”. Utwory z prezentowanego tomiku powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat. Tradycyjne w formie haiku oparte jest na schemacie siedemnastu sylab (5,7,5) ułożonych w trzech wersach, odwołują się do konkretnych wydarzeń, do ulotnych chwil. Autorka wychodzi poza krąg związany z naturą i przyrodą. Problemy egzystencjalne, przemijanie, cierpienie, miłość to główne tematy utworów poetki, która próbuje odkryć tajemnice haiku i poszukać własnego stylu.
Spotkanie rozpoczął Alan Kwiecień z Młodzieżowego Domu Kultury, który zaśpiewał dla zebranych. Następnie goście obejrzeli kilkunastominutową prezentację multimedialną z oprawą muzyczną, haiku czytali poetka Iwona Chudoba i Robert Gałan, autor prezentacji i prezes grupy literackiej „Lubelska 36”.
Tomik haiku Iwona Chudoba zadedykowała swoim dzieciom :
***
maleńkie rączki
cały mój świat to dzieci
chowam go w sercu
Oto opinie kilku czytelników po wysłuchaniu utworów haiku : „Nie trzeba wielu słów, żeby wyrazić to, co się chce”, „Lekkość, swoboda, można się utożsamiać z utworami, są wieloznaczne, nieuchwytne, ulotne”, „Cechuje je lapidarność, wieloznaczność, można odnaleźć w nich kilka poziomów interpretacyjnych”, „Haiku pomagają w refleksji nad życiem, przemijaniem, są opowieścią o człowieku, zmuszają do refleksji nad życiem”.
Kwiaty w imieniu samorządu powiatu przekazali poetce Aleksandra Stachula, Wojciech Hryniewicz i Tadeusz Kiciński.
Na zakończenie spotkania goście mogli otrzymać tomik z dedykacją autorki.
Oto kilka wybranych haiku Iwony Chudoby :
***
pędzą godziny
wskazówki znaczą trasę
czy je dogonię?
***
w związku na stałe
aż do skończenia świat
wąska jest ścieżka
***
piach sypie w oczy
pustynia samotności
szukam oazy
***
dotykam życia
oglądam własne wnętrze
szkoda że boli
***
sprawiedliwością
ból dotyka nas wszystkich
udowodnione
***
anielskie skrzydła
napełniły się mrokiem
a Bóg się rodzi
.
no images were found