Wystawa malarstwa Marii Rutkowskiej, prezentacja Czasopisma Artystycznego „Nestor”
24 stycznia 2014 r. do Biblioteki Powiatowej przybyło liczne grono gości, aby uczestniczyć w wernisażu malarstwa Marii Rutkowskiej i zapoznać się z najnowszym numerem Czasopisma Artystycznego Nestor.
Na wystawie zaprezentowano 31 obrazów namalowanych techniką olejną i akrylem. Ich tematem są pejzaże, martwa natura, kwiaty i zwierzęta. Maria Rutkowska urodziła się w Krasnymstawie, mieszka w Chełmie. Pochodzi z miejscowości Stójło w gminie Siennica Różana. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Policealną Szkołę dla Dorosłych na kierunku technik informatyk, o specjalności grafika komputerowa. Od 1999 roku jest członkiem grupy twórczej „Pasja” i współzałożycielką Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie. Należy do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. Na otwarciu wystawy malarka mówiła, że w malarstwie spełnia się malując naturę, która ciągle ją zaskakuje, daje siłę, natchnienie i wiarę w wieczne istnienie świata. Lubi zacisze pracowni i samotność, a jednocześnie aktywność, przestrzeń, wszechogarniającą przyrodę i malowanie w plenerze. Powstają wtedy prace przesycone powietrzem i światłem, bardzo ekspresyjne, emocjonalne, a przez to prawdziwe. Oprócz malarstwa rysuje, fotografuje, przywraca życie starym przedmiotom. W latach 1983 – 2001 wykonywała dla Oddziału PTTK w Chełmie projekty rajdowych znaczków turystycznych i opracowanie graficzne wydawnictwa ,,W stronę Chełma…”, a w roku 2012 powstały rysunki satyryczne do tomiku fraszek Ireneusza Rolewicza pt. ,,O co chodzi…?” Uczestniczyła w wielu plenerów malarskich. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i poplenerowych. Jest laureatką nagrody Wójta Gminy Hrubieszów na 30 Jesieni Plastycznej.
Gratulacje i kwiaty malarce w imieniu samorządu powiatu przekazała Elżbieta Kmieć, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu.
Wystawę obrazów można oglądać do 15 lutego w godzinach pracy biblioteki.
Następnie goście przeszli do czytelni, gdzie redaktor naczelny Andrzej Misiura zaprezentował Czasopismo Artystyczne Nestor. W najnowszym 26 numerze przeczytamy artykuły :
– Monika Nagowska „August Cieszkowski – jubilat roku 2014”,
– Artur Borzęcki „Resursa Towarzystwa Rzemieślniczego Chrześcijan w Krasnymstawie w II połowie lat 30. XX wieku” ,
– Kazimierz Stołecki „Krasnystaw na łamach Gazety Warszawskiej 1879-1918”,
– Agnieszka Szykuła-Żygawska „Czy chór kościoła pojezuickiego św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie pochodzi z kościoła w Radecznicy ?” oraz „Orłowskie rzeźby po konserwacji”,
– Zuzanna Guty „Syriuszki Stanisława Bojarczuka w świetle historii gatunku”,
– Elżbieta Petruk „Praca – rzecz o Włodzimierzu Sedlaku”,
– Jan Henryk Cichosz „Elegijki”,
– Henryk Wasiluk „Jeszcze o Orlętach Lwowskich”,
– Poezja Zygmunta Marka Miszczaka, Ireny Iwańczyk, Katarzyny Iwańczyk, Mirosława Iwańczyka, Jarosława Perkowskiego, Mariusza Jerzego Olbromskiego,
– Recenzje : Jan Henryk Cichosz „Haiku w lustrzanym odbiciu” ( o poezji Iwony Chudoby), Irena Iwańczyk „Filozofia cierpienia i życia” ( o poezji Aliny Jahołkowskiej),
– Poezja Siarhieja Pryluckiego,
– Ewa Magdziarz „Amator, fotografia i Sen o Krasnymstawie”,
– Dagmara Bojarczuk, Izabella Gawęcka „Okno na teatr”,
– Izabella Gawęcka „Sukcesy grupy teatralnej Liczi”,
– Katarzyna Nowakowska „Edwarda Stachury cudne manowce”,
– Jerzy Jacek Bojarski „Mariuszu, śmierci się nie odmawia” ,
– Elżbieta Kmieć „Klinkier z Izbicy”,
– Lucjan Cimek „Rozmyślania przy chlebowym piecu”,
– Zbigniew Cimek ‘Jaki masz charakter ?”,
– „Wspominamy naszych współpracowników i ludzi kultury”.
Numer papierowy jest dostępny w czytelni Biblioteki Powiatowej, a wersja elektroniczna na stronie www.nestor-krasnystaw.eu.
Nakład czasopisma sponsorowany przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Urząd Miasta Krasnystaw.
no images were found