arch2014,  Nowości

Nowości – maj 2014

Brzoskwinie dla księdza proboszcza – Joanne Harris. Warszawa: Prószyński Media, 2013.

„Brzoskwinie dla księdza proboszcza” to kontynuacja bestsellerowej „Czekolady” i „Rubinowych czółenek”. Vianne Rocher od lat mieszka z ukochanym Roux i dwiema córkami w Paryżu. Pewnego dnia otrzymuje list zza grobu – od Armande Voizin, dawno nieżyjącej mieszkanki Lansquenet. Tajemniczy list wzywa Vianne, by przyjechała do miasteczka, w którym osiem lat wcześniej prowadziła sklep z czekoladą. Na miejscu okazuje się, że Lansquenet zmieniło się nie do poznania. Jak ułożą się relacje bohaterki z tamtejszą społecznością? Czy powrót do przeszłości nie będzie zbyt ryzykowny? Komu tak naprawdę potrzebna jest pomoc? I jaką rolę odegra w tym wszystkim proboszcz Reynaud, któremu kiedyś tak zależało, by właścicielka cukierni opuściła Lansquenet?

Linda Leif GW Persson. Warszawa:  Czarna Owca, 2013.

W małym szwedzkim miasteczku letnią sielankę przerywa wieść o brutalnym morderstwie młodej kobiety. Choć na miejscu zdarzenia znaleziono wiele śladów, do rozwiązania nie prowadzi żaden trop. Bezradni miejscowi policjanci wzywają na pomoc posiłki ze Sztokholmu.
Jednak śledztwo nie posuwa się ani o krok, Może dlatego, że kieruje nim inspektor Evert Bäckström, zdecydowanie bardziej zainteresowany miejscowymi rozrywkami niż swoją pracą.
Przełom w sprawie mają przynieść badania DNA przeprowadzone na większości mężczyzn w miasteczku.
Czy to wystarczy, by znaleźć sprawcę?

`Doskonale napisana, uszczypliwa satyra policyjna. Persson jest w znakomitej formie.`
Nordjyske Stiftstidene (Dania)

Leif GW Persson – (ur. 1942 r.) jest uznany za wielkiego mistrza skandynawskiego kryminału. Zanim został pisarzem, pracował m.in. jako kryminolog, konsultant, doradca naukowy i doradca w Ministerstwie Spraw Społecznych, w kancelarii premiera i w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest profesorem kryminologii, przez wiele lat był komisarzem policji. Zajmował się poważnymi przestępstwami związanymi z użyciem przemocy i pomagał policji w wyjaśnianiu starych, nierozwiązanych spraw. Pracuje także jako ekspert w telewizyjnym show „Wanted”. Napisał kilkadziesiąt książek naukowych, raportów i esejów o tematyce społecznej. Poza tym ma w dorobku 8 powieści i setki artykułów dotyczących przestępstw.
W trylogii policyjnej (w oryginale wydanej pod nazwą „Schyłek państwa opiekuńczego”) Leif GW Persson próbuje pokazać upadek państwa konstytucyjnego oraz rysy w szwedzkim społeczeństwie dobrobytu, które pochłaniają coraz więcej ofiar. Seria trzech powieści obejmuje okres od końca lat 70. ubiegłego wieku do połowy pierwszej dekady nowego millennium.

Mężczyzna, który przestał płakać – Ninni Schulman. Warszawa: Amber, 2013.

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji

Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej.

Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę.

W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się dzieje. Wszyscy znają się od dziecka. Wiedzą o sobie wszystko.

I nagle czworo ludzi traci życie.

I każdy zaczyna się bać…

Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu.

Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta…

Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego?

Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…

Ostatnie rozdanie –Wiesław Myśliwski. Kraków: Znak, 2013.

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego najnowsza powieść „Ostatnie rozdanie”, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.

„Ostatnie rozdanie” to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.

Papierowe marzenia – Richard Paul Evans. Kraków: Znak, 2012.

„Papierowe marzenia” to współczesna wersja biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym. Richard Paul Evans – autor wielu wzruszających i niosących nadzieję książek – tym razem opowiada historię o sile miłości, rodzinnych więzach i przebaczeniu, na które nigdy nie jest za późno. Czytelnicy uznali tę powieść za jedną z najlepszych w dorobku amerykańskiego pisarza.

Mówi się, że każdy zasługuje na drugą szansę. Czasami to największy dar, jaki życie może nam ofiarować. Czy mądrzejsi o doświadczenie zachowamy się tak, jak powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem? Bohater „Papierowych marzeń” Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duży majątek, zaplanowaną przyszłość. Jednak podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi i stracił wszystko. Znalazł się na dnie – bez mieszkania, pieniędzy na jedzenie, opuszczony przez fałszywych przyjaciół, zbyt dumny, by prosić ojca o pomoc… Stare przysłowie głosi, że gdyby nie ciemność, nigdy nie poznalibyśmy światła. Luke na własnej skórze przekonał się o prawdziwości tych słów. Czy kręte i niebezpieczne ścieżki jego życiowych wyborów zaprowadzą go w końcu do domu? Czy będzie miał szansę zrozumieć, czym naprawdę jest miłość?

Automatyka: technika regulacji. Andrzej Dębowski. Warszawa: Wydaw. WNT, 2013.

Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów automatycznej regulacji, stanowiących podstawowy element wielu bardziej złożonych systemów automatyki. Wprowadza czytelników posiadających już teoretyczną wiedzę z podstaw automatyki oraz tych, którzy mają problemy z bieżącą eksploatacją systemów automatyki, w zagadnienia dotyczące układów regulacji. Zawiera cenne wskazówki i opisy rozwiązań nadających się do bezpośredniego zastosowania.

Biopaliwa – Witold Lewandowski, Michał Ryms. Warszawa: Wydaw. WNT, 2013.

Książka polecana studentom kierunków: energetyka, ekoenergetyka, ochrona środowiska, alternatywne technologie energetyczne i zarządzanie środowiskiem, inżynieria środowiska oraz biotechnologia.

Literatura i taniec – Alina Biała. Częstochowa: Sfinks, 2013.

Dla wielu ludzi połączenie literatury z tańcem wydaje się zastanawiające, wręcz dziwne. Znalezienie wspólnych cech dla tak z pozoru różnych dziedzin wymaga erudycji, skrupulatności, ogromnej pracowitości. Wczytując się jednak w teksty literackie zauważamy, że taniec w literaturze istnieje, zajmując poczesne miejsce wśród wielu innych dyscyplin. Alina Biała w ujmujący sposób wychwytuje z historii literatury wzmianki, epizody, a nawet całe fragmenty dzieł traktujące o tańcu. Zaprasza czytelnika w cudowny, tajemniczy świat sztuki przedstawiając splecione dyscypliny od starożytności po czasy współczesne. Ukazuje związek tańca z filozofią, kulturą, tradycją. Zapoznaje z rodzajami tańców i ich opisem w literaturze. Prezentuje taniec jako metaforę, pozwalającą autorowi pełniej wyrazić się twórczo. Publikacja, adresowana głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z pewnością znajdzie czytelników wśród wielu miłośników literatury. Doskonała pod względem edytorskim twarda oprawa, papier kredowy, szyta stanie się kolejną piękną i wartościową pozycją w domowej biblioteczce.

Opiekun medyczny w praktyce – Elżbieta Szwałkiewicz. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2013.

Doskonały przewodnik po nowoczesnych metodach pielęgnowania osób chorych i niepełnosprawnych.
W publikacji zwrócono uwagę na właściwe podejście do udzielania pomocy podopiecznym – pełne troski pielęgnowanie i usprawnianie oraz kompensowanie utraconej sprawności za pomocą sprzętu wspomagającego i technologii medycznych.

Omówiono:

zagadnienia etyczne
organizację warunków pracy
planowanie i dokumentowanie opieki
wybrane techniki pielęgnacyjne, w tym bezpieczne podnoszenie i przemieszczanie pacjenta
zapobieganie zakażeniom oraz skutkom długotrwałego unieruchomienia.

Publikacja jest adresowana do opiekunów medycznych, pielęgniarek oraz tych wszystkich, którzy na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi.

Rosja: dziedzictwo caratu i władzy radzieckiej – Edward Acton. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2013.

Próba historycznej analizy dziejów Rosji mająca na celu rzucenie światła na teraźniejszość. Autor, brytyjski historyk, koncentruje się na pięciu tematach: jak nakazami cara, a potem partii komunistycznej można było zarządzać jedną szóstą powierzchni ziemi, w jaki sposób międzynarodowa pozycja Rosji oddziaływała na jej rozwój społeczno-polityczny, dlaczego właśnie w Rosji, najbardziej zacofanym z wielkich mocarstw, wybuchła najradykalniejsza socjalistyczna rewolucja, jak potężny był wpływ owego zacofania na polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne przemiany po rewolucji i na czym polegał proces, który doprowadził do tego, że w dobie sowieckiej państwo ingerowało w tak wiele aspektów życia obywateli.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – maj 2014 została wyłączona