Nowości – sierpień 2014
Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa – Haruki Murakami. Warszawa: Muza, 2013.
Tsukuru Tazaki ma trzydzieści sześć lat, jest kawalerem. Pochodzi z Nagoi, ale mieszka w Tokio, gdzie pracuje w firmie budującej dworce. Szesnaście lat temu miał czworo bliskich przyjaciół, którzy na drugim roku studiów nagle i nie wiadomo dlaczego zerwali z nim stosunki. Tsukuru bardzo ciężko to przeżył. Teraz, po latach, postanawia dowiedzieć się, co właściwie się wtedy stało. Odwiedza po kolei dawnych przyjaciół i próbuje odkryć tajemnice przeszłości. Dlatego wraca do rodzinnej Nagoi i wyrusza w podróż do Finlandii. Najnowsza powieść genialnego japońskiego pisarza Wydanie polskie – pierwsze w Europie! Na świecie wcześniej tylko przekłady koreański i chiński! Pierwszy nakład – pół miliona egzemplarzy – został sprzedany w Japonii w ciągu 24 godzin, a już po tygodniu od premiery sprzedano ponad milion egzemplarzy powieści!
Naga – Megan Hart. Warszawa: Czarna Owca, 2013.
Ona potrzebuje pieniędzy na czynsz, on potrzebuje mieszkania. Jasny układ, przecież nie są sobą zainteresowani. To nic, że Alex Kennedy jest wysoki, ciemnowłosy i nieodparcie pociągający. Oliwia przecież – po poprzednich zawodach miłosnych – nie poszukuje kolejnego mężczyzny.
Pewnego dnia przekraczają granicę i nie ma już powrotu. Nie ma też wyrzutów sumienia… Oliwia jednak ciągle opiera się przed oddaniem Alexowi serca. Boi się związku z mężczyzną tak nietypowym.
Policja – Jo Nesbo. Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie, 2013.
Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale nie zdołał jej rozwikłać? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego.
W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.
Jo Nesbø po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.
Przerwana cisza – Michalina Dzierżęga. Warszawa: Warszawska Firma Wydawnicza, 2013.
Adrianna pewnego dnia budzi się w nie swoim łóżku, w nie swoim pokoju, z amnezją i blizną na lewym policzku. Dookoła niej znajdują się ludzie, którym zależy wyłącznie na zbadaniu jej niezwyczajnych właściwości, bo Rianna nie jest zwyczajną nastolatką. Potrafi bawić się telekinezą, lewitować, poznawać myśli innych ludzi. By dowiedzieć się, kim jest, musi wykonać krok w przepaść swej niepamięci, zaufać nieznanym, napotykanym na swojej drodze ludziom. Wkrótce dostaje się do Exponentii – szkoły magii – gdzie wszystkie puzzle jej życia po kolei zaczynają układać się w całość…
Książka młodej autorki – Michaliny Dzierżęgi – to bardzo dojrzała opowieść o zgłębianiu własnego „ja”, o odkrywaniu tajemnic swojej psychiki, miłosnych zauroczeniach, o zderzaniu się z trudną przeszłością i przyszłością. W tle opowieści o szesnastolatce, poszukującej prawdy o sobie, znajdują się same niezwykłości: szkoła magii, łowcy, magowie, czarodziejskie odwary i inne nieprawdopodobne historie.
Zawrót głowy – Sophie McKenzie. Łódź: Akapit Press, 2013.
To nie próba teatralna, tylko samo życie. River bierze udział w castingu do międzyszkolnego przedstawienia Romea i Julii i zakochuje się we Flynnie, który gra Romea. River wierzy w miłość romantyczną i bardzo pragnie jej doświadczyć. Ale czy dla Flynna miłość jest tym, czym jest dla niej? Droga miłości rzadko bywa gładka i prosta.
Ekologia – Andrzej Misiołek, Edward Kowal, Aneta Kucińska-Landwójtowicz. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekologiczne, 2014.
Podręcznik obejmuje wiedzę dotyczącą nie tylko podstawowych pojęć związanych z ekologią i ochroną środowiska, lecz także aktualnie stosowanych uregulowań prawnych w zakresie celów, zadań i instrumentów polityki ekologicznej na poziomach międzynarodowym, unijnym i krajowym. Autorzy bardzo szczegółowo omówili m.in. ochronę atmosfery, przyrody o krajobrazu, zanieczyszczenia naturalne i antropogeniczne, gospodarkę wodną, a ponadto wskazali na konieczność realizacji działań ekologicznych oraz wdrażania zasad zrównoważonego i trwałego rozwoju, zwłaszcza w obliczu gwałtownego postępu technologicznego.
Książka jest dobrym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem środowiska i jego ochroną. Dzięki przyswojeniu i zrozumieniu zawartych w niej treści przyszli inżynierowie będą mieli możliwość samodzielnego wyciągania wniosków z obserwacji rzeczywistości przyrodniczej oraz będą zorientowani w swoich działaniach na dbałość o środowisko naturalne.
E-marketing – red. nauk. Jarosław Królewski, Paweł Sala. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2014
Książka przybliża czytelnikowi doświadczenia praktyków branży interaktywnej. Pozwala poznać współczesne trendy w marketingu internetowym, ukazać szerszy kontekst zmian dokonujących się w Internecie, zrozumieć, że nowoczesny marketer to osoba kochająca technologie, oraz przede wszystkim wybrać skuteczną metodę realizacji kampanii marketingowych w internecie.
Marketing internetowy to dziś jedna z najbardziej skutecznych form promocji i reklamy, w czasach kryzysu jest remedium dla firm, których nie stać na drogie formaty marketingowe, często stosowane w sposób nieprzemyślany. Książka ta pozwala poznać obecnych i przyszłych klientów, dla których internet jest miejscem, w którym chcą, lubią i zamierzają funkcjonować w przyszłości.
Na własne oczy: o samodzielnych obserwacjach nieba i ziemi – Andrzej Branicki. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2014.
Ze Wstępu:
Moim zamiarem jest pokazanie Ci ścieżki omijającej szerokim łukiem encyklopedyczne dane i rozgardiasz najświeższych doniesień o dokonaniach astronomów, skłonienie do popatrzenia na świat od nowa, sceptycznie, niezupełnie dowierzając podręcznikowej wiedzy, niemal tak, jakbyś poznawał go od nowa. Chciałbym ośmielić Cię do spotkań sam na sam z wielkim światem przyrody, pomóc Ci zobaczyć go na własne oczy i ogarnąć własną myślą.
Książka adresowana do wszystkich miłośników astronomii, aktywnych obserwatorów zjawisk astronomicznych oraz erudytów, którzy pragną sobie przyswoić podstawy obserwacji nieba.
Każdy rozdział składa się z trzech podstawowych części.
· W części „poczytaj” Czytelnik jest wprowadzany w specyfikę zagadnienia. Autor przedstawia pojęcia, które pomagają mu usystematyzować dotychczas zdobyte informacje.
· Część „sprawdź” stanowi kręgosłup książki, czyli opis prostych obserwacji (nieszablonowych), które nie odwołują się do doświadczenia czytelnika w tej materii, nie wymagają od niego zaawansowania merytorycznego ani użycia profesjonalnego sprzętu obserwacyjnego.
· Część „pomyśl” ma za zadanie skłonić do refleksji nad wykonanym doświadczeniem, zachęcić do formułowania wniosków.
Cennym źródłem informacji o metodach prowadzenia obserwacji i sposobie wykorzystania posiadanego (nieraz bardzo prostego) sprzętu jest dodatek Przypomnienia, uwagi, porady.
Książka nie wymaga czytania rozdziałów po kolei, zgodnie ze spisem treści. Otwarta na dowolnej stronie zachęca prostotą przekazu, propozycją interakcji ze światem nauki i formułowaniem eksperymentów myślowych.
Planowanie przestrzenne województwa – Waldemar Gorzym-Wilkowski. Lublin: UMCS, 2013.
Praca poświęcona jest kształtowaniu się miejsca władz wojewódzkich w systemie planowania przestrzennego od momentu uzyskania niepodległości przez Polskę aż do czasów współczesnych. Autor – pracownik Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS – przedstawia tło teoretyczne planowania przestrzennego i rozwój ustawodawstwa, odnosząc się przede wszystkim do polskiego dorobku, lecz korzystając także z doświadczeń międzynarodowych. Ilustracją realiów wojewódzkiego planowania przestrzennego jest prezentacja jego ewolucji w wojewódzkie lubelskim. Książka zawiera również próbę uporządkowania najważniejszych pojęć oraz propozycje nowych rozwiązań modelowych, mających zwiększyć efektywność regionalnego planowania przestrzennego i poprawić jego miejsce w systemie planowania w Polsce.
Nowości |