Nowości – październik 2014
Ciemna strona: szwedzcy mistrzowie kryminału –wybór i oprac. John-Henri Holmberg. Kraków: Wydaw. Literackie, 2014.
Morderstwo, tajemnica, suspens. Najwięksi autorzy kryminałów ze Szwecji w jednym tomie! Henning Mankell, Åsa Larsson, Håkan Nesser, Åke Edwardson i światowa premiera nieznanego opowiadania Stiega Larssona!
„Ciemna strona” to wyjątkowy zbiór szwedzkich opowiadań kryminalnych, który na całym świecie witany jest z entuzjazmem przez krytyków i czytelników. Nic dziwnego. Po raz pierwszy w jednym tomie udało się zebrać niemal wszystkich najwybitniejszych autorów kryminałów ze Szwecji. Większość z przedstawianych tu utworów nie była wcześniej publikowana, niektóre powstały specjalnie z myślą o tej antologii. Miłośnicy kryminału znajdą tu klasyczne procedurals, przedstawiające na kilkudziesięciu stronach przebieg całego śledztwa. W tomie są też opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy i takie, przy lekturze których utożsamiamy się z ofiarą. Niektóre rozgrywają się współcześnie, inne na początku XX wieku.
Ten niezwykły zbiór pokazuje wszechstronność, różnorodność i witalność literackiej sceny kryminalnej w Szwecji. Dzięki tej książce fani skandynawskiego kryminału mogą prześledzić, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat gatunek opowieści kryminalnej rozwijał się i zyskiwał na popularności, a przede wszystkim mogą po raz kolejny przekonać się, że szwedzki kryminał zawsze wyróżniał się reagowaniem na bieżące wydarzenia polityczne, pogłębioną psychologią postaci i trafną diagnozą społeczną. Ciemna strona to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mrocznych, skandynawskich opowieści.
Gdybyś mnie kochała –Grażyna Jeromin-Gałuszka. Warszawa: Prószyński Media, 2013.
Nowa powieść autorki bestsellerowych „Kobiet z Czerwonych Bagien”.
Maksym Bromski, dziś menedżer w koncernie samochodowym, w dzieciństwie wszystkie wakacje spędzał u dziadków na wsi. Właśnie tam piętnaście lat temu, dzień po własnym weselu, zaginął jego jedyny kuzyn, Andrzej.
Maksym nieustannie wraca w to miejsce. I fizycznie, i we wspomnieniach. Po dwóch stronach tej samej rzeki wciąż żyją najważniejsi dla niego ludzie i tylko oni już mu pozostali: babka, dziewczyna z sąsiedztwa, z którą kiedyś spędzał każdą wakacyjną chwilę, oraz największa miłość jego życia. Dramatyczne wypadki z przeszłości mają swój finał współcześnie, o czym Bromski, budząc się pewnej nocy w hotelowym pokoju obok ciała nieznanej kobiety, jeszcze nie wie. Nie pojmując zdarzeń, nie panując nad rzeczywistością, która rzuciła go w sam środek makabrycznej zbrodni, ucieka w przeszłość, kiedy to u boku najbliższych, w równie dramatycznych, dotąd niewyjaśnionych okolicznościach, skończyło się jego dzieciństwo.
Mroczny anioł – Virginia Andrews. Warszawa: Prószyński Media, 2014.
Drugi tom nowej sagi autorki bestsellerowych „Kwiatów na poddaszu”.
Siedemnastoletnia Heaven Leigh Casteel otwiera kolejny rozdział swego życia, przenosząc się do babci Gillian i jej znacznie młodszego męża, Tony’ego Tattertona. Tony, właściciel zabawkowego imperium Tatterton Toys, jest człowiekiem zamożnym i powszechnie szanowanym. Dla Heaven, obciążonej traumą dzieciństwa spędzonego w nędzy i upodleniu pośród dzikich wzgórz Zachodniej Wirginii, a potem koszmaru, jakiego doświadczyła w przybranej rodzinie, nowe miejsce wydaje się rajem. A jednak Farthingale Manor, pełna przepychu posiadłość, w której wreszcie może żyć w dostatku, wkrótce narzuca dziewczynie swój ponury, gotycki klimat. Pewnego dnia Heaven, błądząc w zielonym labiryncie wielkiego ogrodu, natyka się na maleńki domek, jakby żywcem wyjęty z bajek. I jak w bajce, spotyka tam swoją nową miłość – Troya, młodszego brata Tony’ego, zadeklarowanego samotnika i odludka. Troy, choć zrazu niechętnie, dopuszcza ją do swojego życia i romans w cieniu labiryntu zaczyna rozkwitać. Dokąd zaprowadzą tych dwoje poplątane ścieżki?
Sześć lat później – Harlan Coben. Warszawa: Albatros, 2014.
Minęło sześć lat od kiedy Jake Fisher stał w białym wiejskim kościółku i patrzył jak Natalie, miłość jego życia, wychodzi za innego mężczyznę. Przez sześć lat dotrzymywał obietnicy, jaką wymogła na nim Natalie: że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju i nie będzie próbował nawiązać z nią kontaktu. Jednak przez tych sześć lat jego uczucia do niej nie wygasły. Jake wciąż myśli o swojej ukochanej i cudownych chwilach jakie spędzili razem w ośrodku pracy twórczej w Vermoncie. Nie może zrozumieć jej nieoczekiwanej decyzji, ani pogodzić się z jej utratą. Tak więc gdy przypadkiem natrafia w internecie na nekrolog Todda, nie może się powstrzymać i biegnie na jego pogrzeb. Tam czeka go największa niespodzianka w jego życiu.? Jake odkrywa wiele niepokojących faktów związanych z jego ukochaną Natalie, a także dowiaduje się czegoś o sobie samym. Te fakty są tak dziwne, że chwilami Jake wątpi w swoje zdrowe zmysły, a swoimi upartymi poszukiwaniami najwyraźniej budzi upiory przeszłości, gdyż nagle jego życie jest poważnie zagrożone…
Tajemnica pani Ming– Eric-Emmanuel Schmitt. Kraków: Znak, 2014.
Kolejna po kochanym na całym świecie „OSCARZE I PANI RÓŻY” książka Erica-Emmanuela Schmitta z bestsellerowego cyklu „OPOWIEŚCI O NIEWIDZIALNYM”.
Pani Ming, mądra, serdeczna kobieta, uwielbia opowiadać o dziesięciorgu swoich dzieci. Liczna rodzina zdaje się być jej całym światem. Główny bohater, przyjezdny z Europy, odwiedzający współczesne Chiny, jest zafascynowany jej osobą. Wiedziony ciekawością postanawia odkryć największy sekret pani Ming, dowiedzieć się, co kobieta skrywa za fasadą swoich poruszających, choć niewiarygodnych opowieści.
W swojej nowej książce Schmitt z właściwą sobie wrażliwością jeszcze raz dotyka najskrytszych tajemnic ludzkiej duszy, mistrzowsko odmalowuje emocje, o których najtrudniej jest mówić.
Beksińscy –Magdalena Grzebałkowska. Kraków: Znak, 2014.
„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.
To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.
Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia – Jacek Żabicki. Warszawa: Arkady, 2013.
Autor, historyk i pasjonat – regionalista, przedstawia w układzie alfabetycznym zabytki architektury znajdujące się w 700 miejscowościach: budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy, cmentarze – często leżące poza głównymi szlakami turystycznymi. Całość zilustrowana została planami ukazującymi kolejne etapy powstania poszczególnych założeń oraz 500 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami.
Niniejszy to leksykonu zabytków architektury Polski obejmuje terytorium dzisiejszych województw lubelskiego i podkarpackiego. Taki porządek przyjęto ze względu na to, że tradycyjne i historyczne rozumienie granic tych regionów jest zmienne. Termin Lubelszczyzna używany jest już od dość dawna. Województwo lubelskie zostało utworzone w 1474 roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka, a jego granice zmieniały się na przestrzeni wieków dość znacznie. Północną część województwa zajmują Nizina Południowopodlaska i Polesie Zachodnie; jego środkowy i zachodni pas stanowi Wyżyna Lubelska, część wschodnią – Wyżyna Wołyńska i Polesie Wołyńskie, południowo-wschodnią zaś zajmuje Roztocze. Terminem Podkarpacie nazywa się obniżenie tektoniczne rozciągające się po zewnętrznej stronie łuku Karpat od Austrii po Rumunię. Większość obszaru Podkarpacia Północnego , łączącego się w Czechach z Podkarpaciem Zachodnim, a na granicy z Ukrainą z Podkarpaciem Wschodnim, leży w Polsce. W nazewnictwie podziału administracyjnego termin ten pojawił się dopiero w 1999 roku, wraz z utworzeniem województwa podkarpackiego. Na północnym wschodzie obejmuje o skrawek Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, część środkowa i północna – Kotlinę Sandomierską, środkowa – Pogórze Karpackie, a część południowa – Beskid Niski i Bieszczady. Zamieszczone w książce hasła odzwierciedlają aktualny stan wiedzy o kościołach, zespołach klasztornych, cmentarzach, pałacach, centrach staromiejskich, zabytkowej architekturze etc. Poprzedzający część katalogową zarys historii architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia umożliwia czytelnikowi poznanie specyfiki budownictwa tych regionów i warunków ich rozwoju. Leksykon zawiera bogaty materiał ikonograficzny, m.in. rzuty zabytków z zaznaczeniem etapów prac budowlanych.
Nowe gry i zabawy pobudzające wszystkie zmysły – Andrea Erkert. Kielce: Jedność, 2013.
Uczenie się wielozmysłowe zakłada, że dzieci już od najmłodszych lat zdobywają wiedzę „z pierwszej ręki”, dostosowaną do ich indywidualnego tempa rozwoju.
Pobudzenie wszystkich zmysłów wpływa na kompleksowy, integralny rozwój dziecka.
Zabawy zebrane w tym tomie zapraszają dzieci do wyrażania zdziwienia, podsłuchiwania, wąchania, próbowania różnych smaków, dotykania, poznawania własnego ciała i odczuwania.
Każdy rozdział został poświęcony jednemu ze zmysłów – wszystkie propozycje zabaw przewidziane zostały dla dzieci między 3, a 10 rokiem życia.
Rachunkowość jednostek sektora finansów publicznych i instytucji finansowych – red. nauk. Teresa Kiziukiewicz. Warszawa: Polskie Wydaw. Ekonomiczne, 2014.
Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których przedstawiono kompleksowo problemy rachunkowości: państwowych i samorządowych jednostek budżetowych, jednostek non profit, podmiotów leczniczych, prowadzących działalność w różnorodnych formach organizacyjno-prawnych, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji (ubezpieczycieli) oraz banków. Każdy rozdział rozpoczyna się od wskazania cech działalności, wywierających wpływ na model rachunkowości w jednostkach należących do danej grupy. Pozwoliło to zidentyfikować i wyeksponować specyficzne dla nich obszary rachunkowości i zaprezentować stosowane w nich rozwiązania ewidencyjno-obliczeniowe, a także ich obowiązki sprawozdawcze. Rozważania są poparte przykładami zadań wraz z rozwiązaniami, dzięki czemu korzystający uzyskuje zwarte źródło wiedzy o specyfice, podobieństwach i różnicach modeli rachunkowości funkcjonujących w omawianych grupach podmiotów gospodarczych.
Autorzy pracy są pracownikami naukowymi Instytutu Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego i pracowni Rachunkowości w Katedrze Ekonomii Menedżerskiej i Rachunkowości Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Samobójstwo Europy –Andrzej Chwalba. Kraków: Wydaw. Literackie, 2014.
Dwudziesty wiek wybuchł w 1914 roku w Sarajewie
Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.
Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie – od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.
W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. Samobójstwo Europy… to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.
Nowości |