arch2015,  Nowości

Nowości – styczeń 2015

Hajer jedzie do Soczi – Mieczysław Bieniek. Warszawa: Annapurna, 2014.

Jak wygląda Rosja na pół roku przed Olimpiadą w Soczi z punktu widzenia rowerzysty, przemierzającego ją z Murmańska na północy do Soczi na południu? Ile w tym kraju zostało ze starego Sojuza? Jak odnoszą się do napotkanego Polaka zwykli Rosjanie, a jak urzędnicy państwowi? Jak przodownik pracy socjalistycznej, żołnierz walczący w Afganistanie, kombatanci II wojny światowej czy pracownicy zamkniętych już zakładów przemysłowych wspominają dawne czasy? Jaki obraz Rosji rysuje się ze wspomnień Mietka Bieńka, który w ciągu 4 miesięcy przejechał na rowerze 13 tysięcy kilometrów?

Znajdziemy tu historie komiczne i wstrząsające, pouczające i wciągające, a w każdej z nich tkwi prawdziwa dusza rosyjskiego narodu. Przeczytamy o ludziach, dla których nasz Hajer jest albo bohaterem, godnym uwiecznienia w programie telewizyjnym, albo niepotrzebnym śmieciem, zagracającym rosyjskie drogi. Z opowieści Bieńka przebija wiara, że warto podróżować, by raz za razem pokonywać przeciwności losu i napotykać na swej drodze wspaniałych ludzi. Ponad 300 stron pełnych wigoru podróżniczych opowieści okraszonych sugestywnymi zdjęciami Autora!

Miej trochę wiary – Mitch Albom. Warszawa: Świat Książki, 2014.

Krzepiąca książka o poszukiwaniu celu życia, utracie wiary i odkrywaniu jej na nowo.

Autor Zaklinacza czasu i Wtorków z Morriem

„Na początku było pytanie: – Napiszesz dla mnie mowę pogrzebową? (…) Pomyślałem, że prosi mnie o przysługę, tymczasem to on mi ją wyświadczył”.

Ta historia przydarzyła się samemu autorowi, który – choć wychowany w wierze – w dorosłym życiu ją porzucił. Po latach na swojej drodze spotyka dwóch niezwykłych mężczyzn. Albert, sędziwy rabin, prosi pisarza o… wygłoszenie mowy pogrzebowej, gdy przyjdzie na niego czas. Henry, pastor o burzliwej przeszłości, szuka pomocy dla bezdomnych. Obcowanie z tymi ludźmi, wyznającymi różne religie, przynosi zaskakujące rezultaty.

Miłość rano, miłość wieczorem – Maria Nurowska. Warszawa: WAB, 2014.

Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony. Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat ma przyjść ich córka Ania.

Przypadkiem Jerzy i Zofia spotykają się po latach. Ona jest sławną śpiewaczką operową, on – wziętym architektem. Małżonkowie z trudem się rozpoznają, a Jerzy niespodziewanie dowiaduje się, że jest ojcem. Anna sprawia jednak sporo kłopotów, utrzymuje kontakty z terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii i trafia do więzienia w zachodnich Niemczech. Jerzy wspólnie z powstańczymi kolegami postanawia ją odbić. Ich akcja nie ma zbyt wielkich szans powodzenia, ale Jerzy za wszelką cenę chce odbudować rodzinę. Czy mu się uda? Czy odnowi relację ze swoją młodzieńczą miłością i nawiąże więź z nieznaną córką?

„Miłość rano, miłość wieczorem” to powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie, i o męskiej przyjaźni, która nie poddaje się przeciwnościom losu.

Słuchaj pieśni wiatru; Flipper roku 1973 – Haruki Murakami. Warszawa: Muza, 2014.

Słuchaj pieśni wiatru i Flipper roku 1973 to dwie najwcześniejsze powieści Harukiego Murakamiego nigdy niepublikowane dotąd w Europie ani Stanach Zjednoczonych. Są to również dwie pierwsze części tak zwanej „tetralogii Szczura”, do której należą Przygoda z owcą i Tańcz, tańcz, tańcz. Ukazanie się ich w Polsce to prawdziwa gratka dla miłośników Murakamiego. Po raz pierwszy pojawia się w nich bezimienny bohater dobrze znany z kolejnych powieści, jego przyjaciel Szczur, chiński barman Jay, a także Naoko z Norwegian Wood.

Wrzosowiska – Monika Rebizant-Siwiło. Zakrzewo: Replika, 2014.

Położone w pięknej scenerii dzikiej przyrody Wrzosowiska to miejscowość urokliwa, choć – podobnie jak pobliskie Czartowe Pole – owiana tajemnicą.

To właśnie tu, w samym sercu Zamojszczyzny, wśród małych kapliczek oraz licznych pomników pamięci, przy ruinach nadsopockiej papierni, stare rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne.

Opowieści o klątwie, wydarzeniach ostatniej wojny i tych sprzed wieków splatają się z życiem bohaterów, tworząc intrygującą, okraszoną odrobiną magii, sagę rodu wiedźm z Wrzosowisk. W miarę jak odkrywane są kolejne karty rodzinnych historii, pojawiają się nowe znaki zapytania i niespodzianki.

Kim jest piękna, ciemnooka kobieta, która od najmłodszych lat nawiedza sny młodego kleryka, Jakuba?
Czy uda się wreszcie złamać ciążącą na rodzinie Natalii Klątwę?
Co tak naprawdę przydarzyło się Julii dwadzieścia lat temu na wrzosowiskach Czartowego Pola?

Dźwięk, światło, elektryczność, magnes – Philippe Nessmann, Peter Allen. Warszawa: Arkady, 2014.

Czy dźwięk rozchodzi się w wodzie, w jaki sposób nasze oczy widzą światła i kolory, co się kryje we wnętrzu baterii elektrycznej, dlaczego magnes nie przyciąga szklanych przedmiotów? – to tylko kilka zagadnień, na które odpowiada ksiażka Światło, Dźwięk, Elektryczność, Magnesy z serii Co to jest?  Seria wprowadza dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym.

Muzyka w radiu, rozmowy kolegów, klaksony samochodów, gwizdek sędziego na stadionie, krzyki na szkolnym podwórku… Żyjemy w otoczeniu hałasów. W jaki sposób powstają dźwięki? Jak działają na nasze uszy? Gdy wykonasz proponowane w książce doświadczenia –  te zadziwiające zjawiska nie będą miały dla ciebie sekretów.

Tralala, iii! Muzyk przeciąga smyczkiem po strunach skrzypiec. Te wibrują i wydają dźwięki. Inny uderza w rozpiętą na bębnie skórę. Skóra drży i rezonuje. Trzeci dmucha w klarnet, którego stroik wibruje i dźwięczy. A w jaki sposób śpiewaczka wydaje z siebie dźwięki?

To łatwo sprawdzić. Wystarczy położyć sobie rękę na szyi i zrobić głęboki wdech. Zrób długi wydech ustami jakbyś zdmuchiwał świecę. Czy czujesz coś pod dłonią? Następnie znów zrób wdech. Wydychając, wymawiaj długo  jakąś samogłoskę, np. „Ooooooo”. Czujesz różnicę?

Gdy robisz wdech nie czujesz nic wielkiego. Natomiast, kiedy mówisz „ooooo” gardło drży. Drgania te nazywamy wibracjami. Skąd się biorą? W gardle znajdują się struny głosowe. Gdy mówisz, zaczynają wibrować i wytwarzać dźwięki. Właśnie to czułeś pod dłonią. Wszystkie dźwięki, podobnie jak twój głos, to wibracje: brzęczenie pszczoły, tykanie zegara, odgłos pralki….

Książka proponuje 36 podobnych prostych doświadczeń, które pomogą dziecku zrozumieć zjawiska dźwięku, światła, elektryczności i magnesów.  Będzie nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, ale także podpowie jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.

Jacek Kaczmarski – Krzysztof Gajda. Wrocław: Wydaw. Dolnośląskie, 2014.

Długo oczekiwana, bestsellerowa pozycja pod tytułem „Jacek Kaczmarski w świecie tekstów” jest wreszcie dostępna dla wszystkich czytelników w Polsce. Do tej pory książkę można było kupić już tylko na rynku antykwarycznym.

Jacek Kaczmarski już na początku artystycznej drogi znalazł podatny grunt dla swych ideowych wyborów w politycznym fermencie przełomu lat 70. i 80. Jako autor Murów czy Obławy już w bardzo młodym wieku został obwołany bardem opozycji. Fakt, że wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku zastało go za granicą, przyczynił się do podjęcia decyzji o pozostaniu na emigracji. Powstałe wówczas utwory, zdecydowanie przewyższające poziomem artystycznym dokonania innych twórców czasu stanu wojennego, rozpowszechniane w kraju w formie drugoobiegowych wydawnictw, utrwaliły mit poety jako
barda pokolenia.

Piosenki Jacka Kaczmarskiego stanowią znakomite połączenie słów i muzyki. Pozwalają w nowym świetle ukazać dawne teksty literackie, dzieła malarskie, czy wydarzenia z historii Polski i Europy. Krzysztof Gajda interpretuje i opisuje ten dorobek na wiele sposobów,
pokazując rozmaite drogi docierania do sensów. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, których bliska jest piosenka literacka, poetycka, w której liczy się dobrze napisany tekst

Jak oceniać postępy uczniów – Paul Dix. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2014.

W jaki sposób oceniać uczniów, by zachęcić ich do efektywnej pracy?

Książka Paula Dixa pokazuje, że ocenianie to nie tylko kilka czynności zakończonych „dwóją” lub „szóstką” – to także mnóstwo szans, by zachęcić ucznia i wzmacniać efektywność uczenia się. Autor – doświadczony i wielokrotnie nagradzany za szkolenia dla nauczycieli specjalista – dzieli się narzędziami i strategiami, które umożliwią Ci wprowadzenie najlepszych praktyk oceniania uczniów w Twojej klasie.

Jeśli zadajesz sobie pytania:
– jak sprawić, by uczniowie czuli się bardziej odpowiedzialni za swoje oceny?
– jak zachęcać uczniów do samooceny i oceny rówieśniczej?
– jak efektywnie oceniać różnych uczniów w jednej klasie?
– jak wyznaczać uczniom wartościowe dla nich cele i nie narzucać własnych?
– jak uprościć proces oceniania i zaoszczędzić czas?
– jak zdążyć zrobić to wszystko w czasie lekcji?
ta książka jest dla Ciebie.

Nowoczesna kosmetologia – Marcin Molski. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2014.

W jaki sposób pielęgnować urodę, aby równocześnie skutecznie dbać o zdrowie i dobre samopoczucie? Jak osiągnąć pożądany i długotrwały efekt kosmetyczny?

Naukowo potwierdzone odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dwutomowym kompendium nowoczesnej kosmetologii, stworzonym dla kosmetyczek, studentów kosmetologii i wszystkich zainteresowanych zdrowym stylem życia i pięknym wyglądem.

Nowoczesne wędkarstwo spławikowe – Józef Wróblewski. Warszawa: Multico, 2014

`Nowoczesne wędkarstwo spławikowe` jest książką napisaną żywym, przystępnym językiem, z perspektywy doświadczonego wędkarza. Są w nim szczegółowo przedstawione współczesne metody spławikowe, stosowane zanęty i przynęty, nowoczesny sprzęt i sposoby posługiwania się nim.

Autor omawia:
– gatunki ryb łowionych metodami spławikowymi;
– typy wędzisk używanych w wędkarstwie spławikowym (tyczki, baty, bolonki i in.), ich użytkowanie i konserwację;
– kołowrotki;
– spławiki, ich kształty, budowę i sposoby wyważania;
– zasady konstruowania zestawów i sposoby ich używania w poszczególnych metodach;
– haczyki, żyłki, amortyzatory, obciążenie;
– sprzęt dodatkowy (kosze, podbieraki, siatki, pudełka i wiele innych);
– składniki zanęty i zasady jej przygotowywania;
– przynęty różnych rodzajów (żywe, roślinne, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego);
oraz bardzo wiele innych aspektów sztuki, jaką jest wędkarstwo spławikowe.

Jeśli chcesz czerpać z wędkowania przyjemność i satysfakcję, dowiedzieć się, jak ze spławikiem łowić duże ryby i uzyskiwać wyniki, jakie dotychczas pozostawały jedynie w sferze Twoich marzeń – sięgnij po tę książkę!

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – styczeń 2015 została wyłączona