arch2015,  Nowości

Nowości – luty 2015

Długie lato w Magnolii – Grazyna Jeromin-Gałuszka. Warszawa: Prószyński Media, 2014.

W oddalonym od głównych dróg bieszczadzkim zakątku znajduje się pensjonat Magnolia. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą niezwykłe kobiety: Czesia Gawińska, wspaniała kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgorzata, Marlena, która zagląda tu codziennie na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża autor popularnych niegdyś kryminałów Maurycy Murawski. Pragnie odszukać miejsce, które dawno temu zaczarowało go niezwykłą aurą, inspirując do napisania pierwszej powieści.

Maurycy poznaje emerytowanego komendanta policji, który każdemu, kto zatrzymuje się pod sklepem na środku wsi, pokazuje fotografię zaginionej dziewczynki. Robi to już od dwunastu lat. Autor powieści kryminalnych i były policjant pochylają się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, z którymi teraźniejszość, z kobietami z Magnolii w roli głównej, zdaje się nie mieć nic wspólnego. Ale tylko do pewnego momentu.

Nawijka na skajpie – Agnieszka Tyszka. Łódź: Akapit Press, 2014.

Nastoletnia Amanda spotyka Nawojkę – pierwszą studentkę w dziejach Akademii Krakowskiej. Nawojka jest gotowa wiele zaryzykować, by studiować na uczelni – dla Amandy to tylko jedno „kliknięcie” i wzruszenie ramion. Zderzenie dwóch światów wywołuje wiele pytań: Co to znaczy mieć marzenia? Jaką cenę się płaci, dążąc do ich spełnienia? Którędy iść, gdy wszystkie drogi wydają się pełne przeszkód? Czy skajp może być kołem ratunkowym? Kim jest ta, która nigdy się nie poddaje?

Pitu i Kudłata w opałach – Leszek Talko. Kraków: Znak, 20014.

Mama z tatą muszą się jeszcze sporo nauczyć…

Pitu i Kudłata lubią się wymądrzać. No co? Przecież swoje już wiedzą – na przykład gdzie można spotkać Wielką Stopę, ilu było Alibabów, jak kupić rażącą prądem pamiątkę albo jak być mumią. Mama z tatą muszą się jeszcze sporo nauczyć. Ciekawe tylko, dlaczego ciągle łapią się za głowę i przewracają oczami. Ale kto by tych rodziców zrozumiał?

Zdrada – Paulo Coelho. Warszawa: Drzewo Babel, 2014.

Linda ma 31 lat. Wszyscy uważają, że ma wspaniałe życie. Mieszka w Szwajcarii, w jednym z najbezpieczniejszych państw świata. Jest w stałym związku. Ma kochającego męża, urocze i dobrze wychowane dzieci oraz świetną pracę dziennikarki. Jednak Linda zaczyna buntować się przeciw rutynie i przewidywalności swojego życia. Nie jest w stanie dłużej udawać, że jest szczęśliwa, gdy w rzeczywistości czuje jedynie apatię. Wszystko zmienia się, kiedy spotyka swojego byłego chłopaka. Jakub jest znanym politykiem, z którym Linda przeprowadza wywiad. Podczas spotkania budzi się w niej dawno zapomniane uczucie – pożądanie. Wbrew wszystkiemu Linda postanawia zdobyć dawną miłość. Chcąc osiągnąć swój cel, musi sięgnąć dna ludzkich uczuć, by na koniec odnaleźć szczęście. „Lepiej nie żyć wcale niż nie kochać”.

Złodziejska magia – Trudi Canavan. Kraków: Galeria Książki, 2014.

Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia.

W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­– niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.

Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać – jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów.

Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów.

A nawet ludzie, którym ufają.

Diagnoza w socjoterapii – Maciej Wilk. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2014.

Czym jest socjoterapia oraz czemu służy? Czy coś ją różni od psychoterapii? A czym jest diagnoza? Socjoterapię opisuje się jako formę pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, opierającą się na oddziaływaniach społecznych. Jednak pojęcie to wciąż nie zostało wystarczająco zbadane, a w konsekwencji jednoznacznie zdefiniowane. Niniejsza książka powstała w celu wzbogacenia dość skromnej literatury przedmiotu. Autor analizuje i opisuje znaczenie, cele, funkcje i specyficzne aspekty socjoterapii oraz procesu diagnozy i kwalifikacji do terapii. Dokładnie wyjaśnia, czym jest socjoterapia w kontekście psychodynamicznej koncepcji funkcjonowania człowieka, czym różni

się od standardowej psychoterapii i jak powinna wyglądać poprawna diagnoza. Nie tworzy przy tym kolejnych formułek, lecz wytycza nowy kierunek myślenia o uczestnikach zajęć socjoterapeutycznych i o prowadzących, a nade wszystko o relacjach łączących obie grupy. Proponowany socjoterapeutom sposób myślenia i działania z pewnością udoskonali ich codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą.

Etyka w medycynie – wczoraj i dziś – pod red. nauk. Krystyny Basińskiej i Jacka Halasza. Kraków: Impuls, 2014

Monografia naukowa pod redakcją Krystyny Basińskiej i Jacka Halasza pod tytułem „Etyka w medycynie. Wczoraj i dziś. Wybrane zagadnienia” stanowi kontynuację gdańskiej tradycji refleksji etycznej. Zawiera w sobie głęboko przemyślany i świetnie skomponowany konglomerat wybranych wątków historycznych etyki w medycynie oraz zagadnień z obszaru współczesnej problematyki bioetyki. Jest owocem namysłu nad dokonującą się w sferze moralności, medycyny, edukacji dla bezpieczeństwa oraz szerzej – nauk społecznych zmianą postrzegania człowieka w świetle jego fizyczności. To niewątpliwie cenny, bo w dużej mierze interdyscyplinarny wkład w rozwój wiedzy naukowej na temat moralności w obliczu problemów medycznych dzisiejszego świata.

Psychologiczne znaczenie pieniędzy – Agata Gąsiorowska. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2014.

Pieniądze są zazwyczaj interpretowane w kategoriach ekonomicznych z uwzględnieniem ich funkcji transakcyjnej. Ekonomia definiuje pieniądz jako środek wymiany, który w żadnym wypadku nie staje się dla człowieka celem samym w sobie. W tym sensie dostrzega w nim swego rodzaju instrument niezbędny do zaspokajania rozmaitych potrzeb. Jednak nawet potoczne obserwacje przemawiają za tym, że tego rodzaju racjonalne ujęcie pieniądza nie wyczerpuje wszystkiego, co można o nim powiedzieć lub napisać. Pieniądze są dla ludzi ważne nie tylko dlatego, że mogą je wykorzystywać w kupowaniu produktów lub usług. Właściwie już od momentu, w którym zostały wynalezione, stały się wskaźnikiem statusu społecznego, władzy, czy prestiżu, ale także źródłem niepokoju i silnych negatywnych emocji, jak zawiść, lęk lub wstyd. Zatem, oprócz oczywistego znaczenia instrumentalnego, pieniądze mają także znaczenie symboliczne i wykraczają poza świat finansowego profanum, sakralizując nasze codzienne życie. O takich właśnie symbolicznych i emocjonalnych właściwościach pieniędzy możemy przeczytać w książce Agaty Gąsiorowskiej. Z recenzji prof. Tomasza Zaleśkiewicza

Woda, powietrze, ciepło i zimno, chemia – Philippe Nessmann, Charline Zeitoun,Peter Allen. Warszawa: Arkady, 2014.

Dlaczego woda zamienia się w lód, z czego składa się powietrze, jak działa termometr? – to tylko niektóre z zagadnień prezentowanych w książce Woda, powietrze, ciepło i zimno, chemia z serii Co to jest?  Odkryj nauki ścisłe, dobrze się przy tym bawiąc. Przeprowadź proste doświadczenia z tej książki, a wkrótce istota materii nie będzie już miała przed tobą tajemnic.

Aby odpowiedzieć sobie na przykład na pytanie, dlaczego ogromny statek nie tonie tylko pływa, potrzebna jest tylko plastelina i napełniony wodą zlew. Proszę najpierw położyć delikatnie na powierzchni wody kulkę plasteliny. Czy ona pływa? Następnie wyjmij plastelinę. Zrób z niej statek z płaskim dnem i wysokimi burtami, z kształtu powinien trochę przypominać brytfankę.  Postaw go delikatnie na wodzie. Co się dzieje? Statek pływa! To dlaczego kulka tonie? Woda naciska na przedmioty jak sprężyna, nazywamy to ciśnieniem. W kulce plastelina opiera się tylko na jednej „sprężynie”. Woda naciska na to jedno miejsce  i nie jest w stanie sprawić, żeby plastelina pływała. Przy takim kształcie jak statek, ciężar plasteliny rozkłada się na wiele „sprężyn”. Woda naciska na różne miejsca. W ten sposób udaje jej się lepiej podtrzymać statek.  W rezultacie plastelina mniej się zanurza, a dzięki burtom stateczku woda jej nie zalewa. Przy pływaniu liczy się kształt!

Publikacja „Woda, Powietrze, Ciepło i Zimno, Chemia”  proponuje aż 38 podobnych prostych doświadczeń i eksperymentów (najwięcej z całej serii),  które pozwalają dziecku szybko i łatwo zrozumieć zjawiska z różnych dziedzin nauki. Książka ta będzie nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, ale  także podpowie jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.

Zwierzaki Wajraka – Adam Wajrak. Warszawa: Agora, 2014.

Spotkasz zwierzaka na łące i nie wiesz, co to. A Wajrak dobrze wie. Zna i te leśne, i takie, które widujesz w mieście, a nawet pływające głęboko w morzach. Jego opowieści zrozumie przedszkolak, ale i dorosły niejednego się dowie. Zając, dzięcioł, zaskroniec – jakie mają zwyczaje, jak je wypatrzyć, dlaczego pełnią wazne funkcje?
To podręczny atlas dla wszystkich, którzy chcą znać swoich latających czy czworonożnych sąsiadów. Podzielony na rozdziały opisujące różne środowiska jest świetnym wprowadzeniem do lekcji przyrody.
W naszej książce umieściliśmy najważniejsze zwierzaki z cyklu publikowanego w „Komiksowie” (dodatku dla dzieci „Gazety Wyborczej”) na nowo zilustrowane przez Wojciecha Kołyszkę.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – luty 2015 została wyłączona