Nowości – marzec 2015
Gorzko – Barbara Kosmowska. Warszawa: WAB, 2014.
Odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia.
Teresa ma dość dusznego Miasteczka, życia w ciasnym mieszkaniu, matki z jej ciągłymi pretensjami i drobnomieszczańskimi przyzwyczajeniami, podstarzałego ojca chowającego się przed problemami w komórce z motorowerem, wreszcie wiecznie kłócących się młodszych sióstr. Chce zostawić wszystko, nawet wspomnienia, i uciec do Miasta, zabierając ze sobą jedynie nocny stolik, należący wcześniej do jej babki, dumnej arystokratki spod Wilna, i drobiazgi na szczęście – czerwone, pożyczone, znalezione… Wyjeżdża na studia.
Czy ideały i marzenia Teresy wytrzymają zderzenie z rzeczywistością? Ile trzeba wycierpieć, na jak dalekie iść kompromisy, ile razy upaść i skąd czerpać cierpliwość, odwagę i nadzieję, by się podnieść? I czy ten dawny, porzucony dobrowolnie przez Teresę świat rzeczywiście nie będzie jej już nigdy potrzebny?
Gorzko to odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia. Głęboko ludzka, prawdziwa i gorzka.
Barbara Kosmowska (ur. 1958) – pisarka i literaturoznawca. Mieszka w Bytowie. Wielokrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich na powieść dla młodzieży i dorosłych. Wśród nagrodzonych tytułów są: Teren prywatny, Buba, Pozłacana rybka, Sezon na zielone kasztany.
Książki dla dorosłego czytelnika, Prowincja (2002), Gobelin (2002), W górę rzeki (2003), Niebieski autobus (2004) czy Hermańce (2008), cieszą się od lat niezmienną popularnością. W roku 2013 ukazała się nakładem W.A.B. doskonale przyjęta Ukrainka. Kosmowska publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży, plasując się w czołówce pisarzy prozy dziecięco-młodzieżowej.
Haiti – Maciej Wroński. Warszawa: WAB, 2014.
Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 r. i 12 lat później, w ponurych czasach stalinowskich.
W lipcową niedzielę Zyga Maciejewski zostaje poinformowany, że podczas II Krajowej Wystawy Koni Remontowych w stajennym boksie znaleziono ciało mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Twarz ofiary jest zmasakrowana, jak gdyby denat został kopnięty przez konia, klacz o imieniu Haiti…
Po wielu latach, w zupełnie innych czasach, wiosną 1950 r. Maciejewski nie jest już policjantem, niechlujny i zapuszczony pracuje jako dozorca i zajmuje się starą klaczą Haiti, która zostanie posłana do rzeźni. Przedwojenna przeszłość niespodziewanie powraca, odzywa się bliskim echem.
Kroplówka z marzeniami – Marta Madera. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2014.
Trzynastoletnia Lilka po wypadku samochodowym i pobycie w szpitalu musi zamieszkać u ekscentrycznej ciotki w Krakowie, z dala od domu, rodziny i przyjaciół. Samotna i przepełniona tęsknotą za bliskimi, uczy się żyć w nowym środowisku wśród obcych ludzi i nieznanych miejsc. Czy poradzi sobie w krakowskiej szkole? Czy znajdzie bratnią duszę, przyjaźń i wsparcie? Co czeka ją za pierwszym poważnym zakrętem w życiu? Porażka czy satysfakcja z pokonania przeciwności? „Kroplówka z marzeniami” to pełna mądrości i ciepłego humoru opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu w życiu najważniejszych wartości: prawdy, odpowiedzialności, rozumienia drugiego człowieka i przede wszystkim – miłości.
Wierna – Veronica Roth. Warszawa: Amber, 2014.
Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć.
Jeden wybór pokaże, kim jesteś…
Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.
Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany…
Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…
Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów – odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…
Wyspa na prerii – Wojciech Cejrowski. Poznań: Zysk i S-ka, 2014.
Mistrzowsko opowiedziana, zaskakująca, zabawna i ironiczna książka Wojciecha Cejrowskiego, który tym razem zabiera nas w podróż nie do dzikiej Amazonii, ale na Dziki Zachód.
Wyspa na prerii z pewnością nie zawiedzie miłośników gawędziarskiego stylu znanego podróżnika. Jest tu przygoda, refleksja, żart, nieco tajemniczości i sporo ironii, pokazującej dystans autora do samego siebie. Wojciech Cejrowski po latach wraca na swoje rancho w Arizonie, tuż przy granicy z Meksykiem. Dziki Zachód dawno przestał być dziki, ale mieszkańcy prerii wciąż o tym zapominają. – wyjaśnia. Południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód są zupełnie inne niż Nowy Jork, Chicago czy Kalifornia. Styl życia na prerii zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę.
W tym niezwykłym i na swój sposób egzotycznym miejscu autor odnajduje ślady bliskich, oswaja się z hulającym wiatrem, wszędobylskim pyłem oraz mieszkańcami, którzy żyją tu po swojemu. Wyspa na prerii zaskoczy was i oczaruje, nawet jeśli nie jesteście miłośnikami muzyki country i westernów. A gdyby ktoś chciał sprawdzić osobiście, jak tam jest, drogę znajdzie łatwo: wystarczy zjechać z autostrady, potem jeszcze raz zjechać, i znów zjechać, i tak do skutku – aż skończy się mapa i wylądujesz na polnej drodze, prowadzącej na jakieś rancho.
Mazurek Dąbrowskiego: nasz hymn narodowy – Małgorzata Strzałkowska. Warszawa: Bajka, 2014.
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy
Te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska”. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący z ziemi włoskiej do Polski, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje.
Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została naszym hymnem narodowym?
Czy znamy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens?
Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach szczególnie z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien oraz Dla wnikliwych sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.
Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami Mazurka Dąbrowskiego. Prawdziwą perłą jest unikatowe wykonanie chóru Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i orkiestry pod dyrekcją Marka Sewena według rękopisu Wybickiego i zapisu nutowego z 1800 roku, gdy pieśń miała nieco inne niż obecnie słowa i melodię.
Niekonwencjonalne metody szkoleniowe – Mirosław Urban. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2015.
Kolejna książka z serii „Szkolenia” przedstawia niekonwencjonalne techniki pracy z grupą. Autor zbiera i grupuje te techniki w określone kategorie i opisuje możliwości ich stosowania, a także wskazuje ograniczenia i trudności mogące pojawić się w trakcie pracy z daną metodą. Omawia między innymi takie zagadnienia, jak specyficzne użycie języka, praca z ciałem i mową ciała, wykorzystanie obrazu i dźwięku oraz ekspresji twórczej uczestników szkolenia, a także wykorzystanie siły fizycznej, ruchu i zręczności. Opisane przez niego techniki, dzięki niekonwencjonalnej formie, pozwalają przybliżyć określone tematy, sprawdzić konkretne umiejętności uczestników szkolenia oraz trenować je
Pedofilia: 30 wywiadów z pedofilami – Douglas W. Pryor. Sopot: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2014.
ZWYKLI LUDZIE, POTWORNE CZYNY
Badania nad zjawiskiem wykorzystywania seksualnego dzieci wydają się szczególnie trudnym wyzwaniem naukowym. Douglas W. Pryor, z wykształcenia socjolog, podjął się zadania jeszcze bardziej skomplikowanego. Jego zdaniem, aby można było skutecznie chronić dzieci przed molestowaniem oraz pomagać sprawcom w powrocie do normalności, konieczne jest wejście w rzeczywistość pedofilów, jej poznanie i zrozumienie.
Pryor przedstawia w książce historie trzydziestu mężczyzn, którzy byli zamieszani w poważne przestępstwa seksualne. Pokonując uprzedzenia, strach i stereotypy, stara się wejść w mroczny świat pedofilów. Próbuje ukazać mechanizmy, które się przyczyniły do pogwałcenia przez nich seksualnych granic drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak intencją badacza jest odkrycie odpowiedzi na pytanie: dlaczego zwykły człowiek dopuszcza się tak potwornych czynów?
Schorzenia i urazy kręgosłupa – pod red. Jerzego Kiwerskiego. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2014.
Autorzy są uznanymi specjalistami w dziedzinie rehabilitacji, pracownikami Centrum Rehabilitacji w Konstancinie. W książce omówiono zagadnienia związane zarówno z powszechnie spotykanymi wadami wrodzonymi, jak i schorzeniami kręgosłupa występującymi w wieku dziecięcym, młodzieńczym oraz u dorosłych. Przedstawione zostały:: patomechanika, obraz kliniczny, metody diagnozowania oraz kompleksowe leczenie zachowawcze i operacyjne, z uwzględnieniem specyfiki postępowania usprawniającego. Obecne wydanie zostało uzupełnione o rozdziały omawiające boczne skrzywienia kręgosłupa, chorobę Scheuermanna, wady postawy. Książka przeznaczona jest dla lekarzy ortopedów, chirurgów urazowych, neurochirurgów, studentów medycyny oraz wydziałów rehabilitacji.
Sztuka interpretacji: poezja polska XX i XXI wieku – red. Dariusz Szczukowski i Grażyna B. Tomaszewska. Gdańsk: Fundacja Terytoria Książki, 2014.
Sztuka interpretacji jest próbą stworzenia mostu między uniwersytetem a szkołą. Została pomyślana jako zbiór interpretacji wybranych wierszy poetów XX i XXI wieku, których nazwiska widnieją na kartach podstawy programowej z języka polskiego na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Wybór ten został podyktowany z myślą o nauczycielach stojących przed wyzwaniem przygotowania uczniów do nowej matury (wchodzącej w życie w 2015 roku), sprawdzającej w większym stopniu niż dotychczas uczniowskie umiejętności interpretacyjne.
Książka ma charakter pograniczny, zacierający ostry podział na uniwersytet i szkołę, pisanie uczone i nieuczone, na użytek specjalistów i na użytek szkolny. Prezentuje różne języki i style odbioru. Ta wielogłosowość pokazuje, że interpretacja poezji może mieć różną formułę. Może być doświadczeniem każdego: zarówno uczonego „profesjonalisty”, jak i „amatora” czytającego poezję, nauczyciela i ucznia.
Przy całym swoim uniwersalizmie książka ma wyraźny rys gdański. Po pierwsze, jej autorami są gdańscy interpretatorzy (wykładowcy uniwersyteccy, nauczyciele, studenci), po drugie – poszerzamy w niej programową propozycję o wybranych twórców gdańskich. W tej „gdańskiej idei” mieści się próba zdystansowania się wobec ustalonych podziałów na to, co wysokie i niskie, centralne i peryferyjne, uznane i nieuznane.
Nowości |