arch2015,  Nowości

Nowości – wrzesień 2015

Cierpliwy snajper – Arturo Perez-Reverte. Kraków: Znak, 2015.

Madryt, Lizbona, Werona, Neapol – kolejne miasta stają się polami bitwy.
To wojna, w której prawo walczy z wolnością.
Konflikt, w której street art mierzy się ze Sztuką.
Spór, w którym miejska partyzantka ściera się z publicznym porządkiem.
Pościg trwa, znaczony nowymi graffiti i śmiertelnym zagrożeniem. Każda ściana to pole do demonstracji, każdy wpis to szansa na przebudzenie zastygłych w letargu ludzi.
Za tym wszystkim stoi On. Cierpliwy Snajper. Nikt nie widział jego twarzy, nikt nie wie, jaki będzie jego kolejny krok. Bóg graffiti jest chroniony przez armię lojalnych wyznawców, gotowych złożyć mu najwyższą ofiarę.
To jego szuka Alejandra Varela – Lex. Na czyje zlecenie działa ta dziewczyna? Czyżby Snajper był teraz na celowniku?

I tylko czarna ścieżka – Asa Larsson. Kraków: Wydaw. Literackie, 2014.

Jedna z najlepszych szwedzkich serii kryminalnych.

Kolejna część cyklu kryminałów z utalentowaną prawniczką Rebeką Martinsson w roli głównej. Rebeka pod wpływem silnych przeżyć popada w stan psychotyczny i zostaje poddana leczeniu psychiatrycznemu. Po długiej rekonwalescencji przeprowadza się ze Sztokholmu do rodzinnej Kurravaary na północy Szwecji, gdzie zaczyna pracować jako asesor prokuratury w Kirunie. Półtora roku później na zamarzniętym jeziorze w okolicy Kiruny wędkarz odkrywa zwłoki kobiety. Zamordowana to jedna z ważniejszych osób w zarządzie firmy Kallas Mining. Rebeka Martinsson zaczyna badać działalność spółki. Wkrótce na jaw wychodzą mroczne tajemnice firmy. Morderca znów uderza.

Najgorszy człowiek na świecie – Małgorzata Halber. Kraków: Znak, 2015.

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią.

Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.

Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

Pomiędzy czerwienią a czernią – Jan Guillou. Katowice: Sonia Draga, 2015.

I Wojna Światowa dobiegła końca. Bracia Lauritzen ponieśli w jej wyniku dotkliwe straty natury zarówno materialnej, jak i osobistej. Zwycięscy Brytyjczycy skonfiskowali majątek Oskara w Afryce. Ukochany Sverrego, Albie, poległ na wojnie, a Sverre został wypędzony z posiadłości, która była jego domem przez prawie dwadzieścia lat. Lauritz i Ingeborg zostali zmuszeni do opuszczenia Bergen, kiedy ich syn Harald został niemalże pobity na śmierć w odwecie za sympatyzowanie z Niemcami. Minie trochę czasu zanim ich życie, tym razem w Berlinie i Saltsjöbaden, powróci do normalności. Tymczasem nastają szalone lata dwudzieste. Niemcy zdają się leczyć powojenne rany, a Europejczycy nie wyobrażają sobie, że mogliby kiedykolwiek jeszcze brać udział w wojnie. Podobnie jak inni, Laurizenowie nie dostrzegają jeszcze nadciągającego złowieszczego widma, które wkrótce doprowadzi świat do prawdziwej katastrofy.

Tajemnica bzów – Magdalena Kordel. Kraków: Znak, 2015.

Malownicze, ciche miasteczko ukryte w Sudetach. Miejsce, gdzie czas i miłość leczą rany. Pewnego dnia pani Leontynie ginie pierścionek przekazywany z pokolenia na pokolenie, a przed jej sklepem ze starociami zatrzymuje się tajemniczy mężczyzna. Czy to przeszłość zaczyna się o nią upominać? Leontyna wyrusza więc w pełną nostalgicznego uroku podróż do krainy pachnącej bzami. Do czasów radosnego dzieciństwa na Kresach, wielkiej miłości i wojny, która wszystko zmieniła.
Jaką tajemnicę kryje rodowy pierścionek?
Kim jest zagadkowy mężczyzna?
Czy przeszłość można zmienić?
Poruszająca historia silnej i mądrej kobiety, której przyszło żyć, kochać i marzyć w niezwykłych czasach.

Grasz swoimi pieniędzmi, czy pieniądze grają tobą? – Andrzej Fesnak. Warszawa: Poltext, cop. 2015.

Autor w 15 niedługich i wypełnionych konkretnymi przykładami rozdziałach radzi – często z dużym poczuciem humoru – jak nie tylko chronić, ale także pomnażać swój majątek. Poradnik zawiera wiele szczegółowych – i często zaskakujących – wyliczeń, które łączy napisana ze swadą narracja autora, dzielącego się z czytelnikami bogatym doświadczeniem nabytym w trakcie licznych prowadzonych przez siebie szkoleń z dziedziny finansów osobistych.

Dr Andrzej Fesnak: Master trener, dziennikarz, doradca finansowy. Twórca i właściciel firmy szkoleniowej Fesnak.Treningi.Szkolenia. (FTS), jednej z najstarszych firm szkoleniowych na polskim rynku. Wiceprezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych. Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Akademii Planowania Finansowego. Wykładowca Europejskiej Akademii Planowania Finansowego. Jeden z najbardziej doświadczonych polskich trenerów, tzw. MASTER TRENER, łączący umiejętności trenera aktywnego i kreatywnego, teoretyka i człowieka biznesu, prezentera i speakera.

Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce – Andrzej Misiuk. Warszawa: Difin, 2015.

W prezentowanej książce autor przedstawił na tle wydarzeń politycznych i społeczno-ekonomicznych dzieje ustrojowe instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w okresie od połowy XVIII wieku do 1989 r.

Swoją narrację rozpoczął od momentu próby tworzenia w Polsce zrębów nowoczesnego państwa w II połowie XVIII w. na podstawie doświadczeń oraz idei Oświecenia. To wówczas po raz pierwszy udało się uruchomić administrację rządową na poziomie centralnym, włącznie z resortem spraw wewnętrznych, zarządzającym problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Okres ponad stuletniej niewoli to czas implementacji rozwiązań ustrojowych z państw zaborczych. Dość często instytucje bezpieczeństwa tych państw prowadziły działalność antypolską. Z kolei krótki, dwudziestoletni okres niepodległości w okresie międzywojnia to czas tworzenia w trudnych warunkach instytucji i formacji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa państwa i obywateli, które uzyskały akceptację społeczną oraz dużą wiarygodność na arenie międzynarodowej.

Ten potencjał został zniweczony w czasie II wojny światowej. Funkcjonariuszy, pracowników policji, KOP, Straży Granicznej czekał tragiczny los. Epilogiem tej narracji jest próba tworzenia na ziemiach polskich obcego modelu ustrojowo-politycznego, opartego na przemocy i braku demokracji. Podobnie jak w innych krajach tej części Europy podporą władzy komunistycznej były wzorowane na modłę radziecką instytucje bezpieczeństwa. Kolejne, bardziej współczesne modele systemowe bezpieczeństwa po 1989 r. to już temat na następną książkę.

Praca z dzieckiem ryzyka dysleksji i dysgrafii za zajęciach terapeutycznych w przedszkolu – Anna Klim-Klimaszewska. Warszawa: Erica, cop. 2015.

Dzieci mogące mieć w przyszłości problemy z czytaniem i pisaniem można zauważyć już w przedszkolu. W pierwszym rozdziale książki przedstawiona jest problematyka ryzyka dysleksji i dysgrafii. W drugim omawiana jest organizacja zajęć terapeutycznych. Natomiast w rozdziale trzecim znalazły się praktyczne rozwiązania w postaci metod, ćwiczeń, scenariuszy zajęć i planów pracy przydatne podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych w przedszkolach z dziećmi ryzyka dysleksji i dysgrafii.
Książka przeznaczona jest dla studentów studiów pedagogicznych o specjalności edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, ale także dla kochających rodziców, którzy pragną zrozumieć problematykę dysleksji i dysgrafii oraz chcą pomóc swoim pociechom.

Psycholog w hospicjum – Elżbieta Trylińska-Tekielska. Warszawa: Scholar, 2015.

Książka przeznaczona jest dla psychologów, studentów psychologii bądź tych wszystkich terapeutów, którzy się stykają, pracują lub będą pracować z ludźmi będącymi w sytuacjach ekstremalnych związanych z zagrożeniem życia własnego lub innych.
Poradnik składa się z dwóch części. Pierwszej, teoretycznej, gdzie omówiono (podstawowe) relacje pacjent – rodzina – zespół leczący (charakterystyka psychologiczna ofiar traumy oraz wtórnych ofiar traumy). Część druga to praktyczny zestaw metod testowych dostępnych w internecie, pozwalający na przeprowadzenie (z psychologiem) problemów i doprowadzenie do dojrzałego funkcjonowania i zniesienia dysfunkcjonalności. (…)
Poradnik wydaje się szalenie potrzebny w praktyce, zwłaszcza dla osób stykających się z sytuacjami ekstremalnymi i ofiarami traumy.

Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą: programy zajęć – pod red. nauk. Ewy Grudziewskiej. Warszawa: Difin, 2015.

Książka zawiera szczegółowy opis programów socjoterapeutycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży przejawiających różnego rodzaju trudności, np. nieśmiałość, agresję, niskie poczucie własnej

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – wrzesień 2015 została wyłączona