Nowości – listopad 2015
Białe róże dla Matyldy – Magdalena Zimniak. Warszawa: Prozami, 2014.
Po nagłej śmierci rodziców Beata próbuje odzyskać spokój. Nie jest to łatwe, ponieważ krótko po pogrzebie pojawiają się śledczy, podając w wątpliwość tezę o wypadku. Z każdym dniem w głowie Beaty wykluwa się więcej pytań, a znalezione przez nią pamiętniki ciotki Matyldy rzucają nowe światło na przeszłość całej rodziny. Odkrywane tajemnice zachwieją życiem kobiety. Żadna wartość nie pozostanie pewnikiem.
Cierpliwość diabła – Maxime Chattam. Katowice: Sonia Draga, 2015.
Dealerzy złapani na gorącym uczynku, przewożący coś gorszego niż narkotyki…
Nastolatkowie strzelający do pasażerów pędzącego TGV…
Zwłoki ludzi, którzy skonali ze strachu.
Diabeł kieruje tą rozgrywką, świat oszalał.
Podczas akcji policyjnej wymierzonej przeciwko dealerom narkotyków, śledczy dokonują makabrycznego odkrycia. Jeden ze złapanych handlarzy ma przy sobie torbę z… ludzką skórą. Trop wiedzie na przedmieścia Paryża do przeznaczonego do rozbiórki domu.
W opuszczonym budynku porucznik Ludivine Vancker i jej partner dokonują makabrycznego odkrycia. Gnijące sterty bestialsko wymordowanych zwierząt, a w jednym z pomieszczeń leżą zwłoki mężczyzny. Jakby szokujących znalezisk było mało, sprawca zbrodni pozostawił także oprawiony w ludzką skórę pamiętnik naśladujący legendarny Necronomikon. Jego lektura pozostawia niezatarte wrażenia…
Nieugiętej Ludivine Vancker nic nie powstrzyma przed rozwiązaniem zagadki i dotarciem do źródła nieszczęść. Do korzeni zła.
Grobowiec z ciszy – Tove Alsterdal. Warszawa: Akurat-Muza, 2014.
Wciągający kryminał połączony z mroczną sagą rodzinną.
Katrine, szwedzka dziennikarka mieszkająca w Londynie, wraca po latach do Sztokholmu, żeby zająć się chorą matką. Okazuje się, że kobieta jest właścicielką domu we wsi za kołem polarnym, za który firma maklerska oferuje niezrozumiale wysoką kwotę. Zaintrygowana Katrine jedzie na północ, by wyjaśnić sprawę, a zarazem odnaleźć własne korzenie.
Poszukiwania prowadzą ją do rosyjskiej Karelii i archiwów w Pietrozawodsku, a w końcu do Petersburga. Poznaje mroczną tajemnicę skrywaną przez jej rodzinę od dziesięcioleci.
Pojawienie się Katrine budzi uśpione demony; dochodzi do serii brutalnych morderstw, a ona sama zostaje wplątana w rozgrywkę, w której stawką jest także jej życie.
Odnaleziony – Harlan Coben. Warszawa: Albatros, 2015.
Trzeci i zarazem ostatni tom trylogii Harlana Cobena z Mickey’em Bolitar’em w roli głównej. Bratanek Myrona wciąż poszukuje prawdy o powodach śmierci swojego ojca. Tym razem odkrywa znacznie więcej niż dotychczas.
Mickey uczy się w drugiej klasie liceum w Kasselton. Jego myśli zajmuje jednak prywatne śledztwo, które ma pomóc w rozwikłaniu tajemnicy okoliczności śmierci ojca, który zginął w wypadku samochodowym osiem miesięcy temu. Nastolatek nie wierzy w mistyfikację i kłamstwa poparte pytaniami, które nadal pozostają bez odpowiedzi. Dzięki wujowi doprowadza do ekshumacji zwłok, które poza wiedzą rodziny poddane zostały kremacji…
Tymczasem w licealnej drużynie koszykówki wybucha afera dopingowa. Dokładnie w tym samym momencie znika chłopak Emy – przyjaciółki Mickey’a. Nastolatek podąża jego tropem, lecz może się okazać, że chłopak… nigdy nie istniał. Nie to jednak jest istotne. Najważniejsze i najbardziej niespodziewane czeka go bowiem na samym końcu śledztwa.
Sprawa G – Hakan Nesser. Warszawa: Czarna Owca, 2015.
Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część cyklu kryminalnych powieści z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej.
Młoda Amerykanka Barbara Clarissa zleca prywatnemu detektywowi obserwację swojego męża Jaana G. Hennana. Nie podaje konkretnych powodów. Kilka dni później zostaje znaleziona martwa w pustym basenie. Podejrzenie pada na męża, lecz ten ma niepodważalne alibi. Okazuje się jednak, że nie jest on kryształową postacią.
Śledztwo podejmuje komisarz Van Veeteren. Sprawa niestety nie zostaje rozwiązana. Dopiero po piętnastu latach pojawia się nowy trop. Czy zagadka w końcu się wyjaśni?
Jane Austen i jej racjonalne romanse – Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Warszawa: WAB, cop. 2014.
Biografia jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek, autorki m.in. Rozważnej i romantycznej.
Opowieść o życiu Jane Austen, jednej z najpopularniejszych angielskich autorek, której książki były wielokrotnie przenoszone na ekran.
Młodzież na biegunach życia społecznego – pod red. Agnieszki Wilczyńskiej. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, cop. 2014.
Książka nie tylko ma wartość poznawczą, lecz także praktyczną, ponieważ łączy wiedzę podstawową z kilku działów psychologii z jasno przedstawionymi zastosowaniami i uwagami dotyczącymi możliwości ulepszenia nauczania na wszystkich poziomach w polskich szkołach.
Publikacja jest skierowana do studentów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich osób pracujących z młodzieżą i przygotowujących się do tej roli.
Ogród warzywny w doniczce – William Moss. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2014.
Ogród warzywny w doniczce umożliwi ci wyhodowanie własnych warzyw – bez względu na to gdzie mieszkasz, ile masz miejsca i czasu.
Książka adresowana jest zarówno do początkujących miłośników ogrodnictwa, jak i tych, którzy o uprawie już coś wiedzą. Jej autor i ekspert ogrodnictwa William Moss dzieli się w niej swoim własnym doświadczeniem; jest weteranem hodowli warzyw w mieście. Wie, co należy zrobić, a czego nie należy robić, aby zebrać dobry plon.
Jeśli dysponujesz patio, przestrzenią na skrzynki pod oknem, dachem lub jakimkolwiek kawałkiem ogródka i chcesz wyhodować własną żywność, ta książka jest dla ciebie. Stosując wyjątkowe techniki Williama Mossa, zbierzesz dobre żniwo ze swojego ogródka, bez względu na to, gdzie mieszkasz i ile masz czasu.
Romanowowie: imperium i familia – Andrzej Andrusiewicz. Kraków: Wydaw. Literackie, 2014.
Podczas trzystu lat władania Rosją powiększyli jej obszar ponad pięciokrotnie i nigdy nie odstąpili innemu Państwu ani skrawka ziemi. Na obszarze ich imperium rozciągającym się od Warty do wybrzeży Pacyfiku żyło 166 milionów ludzi.
Romanowowie – najpotężniejsza dynastia naszej części świata, dumni twórcy potęgi Rosji, ofiary bolszewickiej rewolucji i symbol pogrzebanej przez nią epoki, współcześni pretendenci do rosyjskiego tronu, ostatni królowie Polski… Choć budzą coraz większe zainteresowanie, wciąż bardzo słabo znamy ich losy.
Książka Andrzeja Andrusiewicza opisuje dzieje Romanowów od początków dynastii, kiedy w wyniku antypolskiego powstania Michał Romanow sięgnął po władzę, do tragicznego końca – śmierci rodziny carskiej, pary małżonków i pięciorga dzieci, z rąk bolszewickich zamachowców, i ostatnich lat, naznaczonych życiem na wygnaniu.
Historia wielkiej polityki, wojen, bizantyjskiego przepychu i ludzkiego pożądania, oraz niekończącej się, bezpardonowej gry o władzę – dworskich intryg, krwawych porachunków, ciągłego strachu o życie i towarzyszących każdemu panowaniu zamachów.
Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp – Wioleta Jankowiak, Kamila Schaschner. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, cop. 2014.
W książce szczegółowo omówiono metody pielęgnowania skóry dłoni i stóp, zabiegi profilaktyczno-higieniczne, depilację oraz masaże kończyn górnych i dolnych.
Przedstawiono również niezwykle ważne dla osób pracujących w zawodzie zagadnienia prawne związane z bezpieczeństwem pracy w gabinecie kosmetycznym.
Publikacja jest przeznaczona dla studentów kosmetologii i nauk pokrewnych. Dla kosmetologów i kosmetyczek będzie przydatnym, podręcznym opracowaniem, pomocnym w codziennej pracy zawodowej. Polecamy ją również wszystkim osobom, które pragną mieć piękne, zadbane dłonie i stopy.
Nowości |