arch2016,  Nowości

Nowości – maj 2016

Bańki mydlane – Edyta Świętek. Katowice: Szara Godzina, 2015.

Michalina ma wszystko, czego potrzeba młodej dziewczynie: kochającą rodzinę, przyjaciół, uroczego chłopaka i pochłaniającą ją pasję. Ale niepomyślna diagnoza lekarska w jednej chwili przekreśla jej życiowe plany. Okazuje się, że to nowotwór.
Jak odnaleźć się w nowej, okrutnej rzeczywistości, od której nie ma ucieczki?
Bohaterka znajduje na to receptę…

Blondynka nad Gangesem – Beata Pawlikowska. Warszawa: Edipresse Polska, 2015.

W książce Blondynka nad Gangesem Beata Pawlikowska przekonuje, że Indie są trudne do zrozumienia i opisania, przez co są wyjątkowe. To świetna szkoła nie tylko podróżowania, ale i życia, która uczy nowego sposobu myślenia, tolerancji i szacunku do tego, co nieznane.

Beata Pawlikowska zawsze podróżuje z aparatem fotograficznym, kamerą i notatnikiem. Podczas wyprawy do Indii, na kilku tysiącach zdjęć i kilkunastu filmach udokumentowała otaczającą ją codzienność. Dzięki nowoczesnej technologii powstały wirtualne galerie najlepszych fotografii i dodatkowych materiałów wideo, które przeniosą czytelnika w świat opisany w książce. Te specjalnie przygotowane materiały multimedialne można obejrzeć dzięki aplikacji Tap2C.

Piąty beatles – Mariusz Czubaj. Warszawa: WAB, 2015.

Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na poligon wojskowy, na którym stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su–22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji.

Okoliczności śmierci wydają się nietypowe, ale Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Gdy rusza tropem mordercy, nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze profilera.

Podróż po miłość. Lilianna – Dorota Ponińska. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2015.

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden
cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez babkę
nauką, że kobieta może liczyć tylko na siebie, nie zostawia w swoim życiu miejsca
dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości.
Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając śladami
antenatki, Marta będzie miała okazję nie tylko odkryć prawdziwą historię
rodziny, lecz także spojrzeć z dystansem na własne życie. Czy zdecyduje się je
przewartościować?
Powieść przenosi czytelników do Ameryki lat trzydziestych — fascynującej ery
swingu, klubów jazzowych Harlemu oraz słonecznych wybrzeży Florydy. W tym
wyjątkowym miejscu spotkają się z samym Ernestem Hemingwayem.

Widok z nieba – Clara Sanchez. Kraków: Znak, 2015.

Najważniejsza nagroda za hiszpańską powieść PREMIO PLANETA 2013

Patricia to modelka, która mimo młodego wieku odniosła ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, a ona sama wmawia sobie, że jest bardzo szczęśliwa. Jednak coraz częściej czuje, że dla rodziny jest przede wszystkim chodzącą kartą kredytową, a dla znajomych – ślicznym dodatkiem.

Pewnego dnia, podczas niespokojnego lotu z New Delhi do Madrytu, poznaje Vivianę, ekscentryczną kobietę, która oznajmia modelce, że ktoś pragnie jej śmierci. Patricia nie traktuje tego poważnie. Do czasu.

Splot dziwnych i niepokojących zdarzeń sprawia, że musi zrewidować wyobrażenia, jakie miała o swoim życiu i o ludziach, którzy ją otaczają.

Clara Sanchez, autorka bestsellerowej Skradzionej, w swojej nowej powieści, pełnej zaskakujących zwrotów akcji, opisuje skomplikowany proces dochodzenia do prawdy o sobie i pokazuje, jak wysoką cenę płacimy nieraz za sukces.

Aktywizator seniorów: scenariusze zajęć – Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Wiśniewska. Warszawa: Difin, 2015.

Książka zawiera to, czego najbardziej brakuje osobom pracującym z seniorami – propozycje konkretnych zajęć. W codziennym zabieganiu, konieczności zapewnienia jak najlepszej opieki i zaspokajania indywidualnych potrzeb każdego seniora nie zawsze jest czas na kreatywne podejście do przygotowania zajęć terapeutycznych czy wypełnienia wolnego czasu podopiecznych. Publikacja jest odpowiedzią na tę potrzebę. Oferuje pomysły na zajęcia skierowane do osób starszych o różnych możliwościach intelektualnych i psychoruchowych. Jest propozycją dla osób pracujących z seniorami nie tylko w stacjonarnych domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych, lecz także w placówkach i instytucjach oferujących zajęcia pozostającym w swoich domach seniorom takich jak dzienne domy pomocy, kluby seniora, domy kultury, uniwersytety trzeciego wieku, fundacje i stowarzyszenia korzystające ze środków unijnych.

Cyfrowy świat seniora – Alicja Żarowska-Mazur. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Postanowiłeś kupić smartfon, tablet, a może czytnik? To świetna decyzja! Tylko co dalej? A może już go masz? Ale mało go ogarniasz? Nie martw się, na ratunek przychodzi Ci właśnie „Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko”.

Dzięki książce nauczysz się korzystać z urządzeń mobilnych. Dowiesz się, że współczesny telefon nie służy tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania SMS-ów. Nauczysz się robić zdjęcia, udostępniać je innym, wyszukiwać informacje w Internecie, a także korzystać z nawigacji. Jeśli zdecydowałeś się na tablet, koniecznie dowiedz się, jak surfować po sieci, korzystać z poczty elektronicznej, albo rozerwać się w wolnym czasie, oglądając ciekawe programy. Uwielbiasz czytać, wybierasz się w dłuższą podróż pociągiem lub autobusem i chętnie wziąłbyś ze sobą całą biblioteczkę? Już nie musisz – poznaj zalety e-papieru i czytaj e-booki. Zaimponujesz dzieciom i wnukom. Nie daj się wykluczyć! Jeśli do tej pory nie korzystałeś z nowych technologii, to czas zacząć cieszyć się z ich dobrodziejstw, dzięki nim sam zniesiesz bariery w komunikacji z ludźmi nawet w najdalszych zakątkach świata.

Derekrutacja czyli Jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy – Lucyna Brayshaw, Anna Chrobot, Ewa Konior, Aleksandra Płucienik, Grzegorz Wanio. Warszawa: Wydaw. Naukowe, PWN, 2015.

Poradnik, który kompleksowo omawia możliwe środki ochrony pracodawcy przed nadużyciami ze strony pracowników oraz zawiera wskazówki, jak przeprowadzić proces derekrutacji, aby maksymalnie ograniczyć straty finansowe i wizerunkowe, uniknąć sporu sądowego, a także zabezpieczyć interesy firmy.

Piramidy finansowe – Piotr Masiukiewicz. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2015.

Książka przedstawia modele działania różnego rodzaju piramid finansowych w Polsce i na świecie oraz omawia regulacje prawne w tym zakresie. Publikacja pokazuje na jakiej zasadzie funkcjonują piramidy finansowe oraz jak nie dać się oszukać.

O wyjątkowości pozycji świadczy fakt, że prezentuje ona kilka podejść: ekonomiczne, prawne, matematyczne oraz socjologiczno-psychologiczne. Książka ma praktyczny charakter, zawiera studia przypadków, dzięki którym można poznać kulisy oszustw finansowych zarówno na rynku polskich, jak i światowym.

Rysunek w arteterapiach, twórczości i sztuce. Wiesław Karolak. Warszawa: Difin, 2015.

Książka jest praktycznym przewodnikiem po metodzie pracy w obszarze treningu twórczego i kreatywności, a przede wszystkim w obszarze arteterapii. Dzieli się na dwie części.

Część pierwsza to wprowadzenie i rozważania dotyczące różnego rozumienia tak rysunku, jak i możliwości rysowania, a co za tym idzie – uczenia, edukacji w zakresie rysunku, rysowania.

Druga część książki to zestaw scenariuszy. Scenariusze zostały zaprezentowane według bardzo prostego schematu: tytuł, czasem motto, pierwszy etap – ćwiczenie (często zawiera wizualizację, relaksację bądź ćwiczenia pobudzające), następnie polecenia do wykonania, sposób prezentacji, sprawy techniczne: uczestnicy, miejsce, materiały, czas działania… Każde ćwiczenie zawiera prezentację kilku wykonanych prac z imieniem autora, tytułem pracy, ideą/przesłaniem i refleksją.

Z książki mogą korzystać metodycy, nauczyciele, trenerzy, terapeuci, studenci uczelni pedagogicznych i pedagogiczno-artystycznych.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – maj 2016 została wyłączona