Nowości

Nowości – czerwiec 2017

Milczenie nocy – Ragnar Jonasson. Warszawa: Amber, 2016.

Noc to zła pora dla prawdy. W ciemności jej kształt może zabić…

„Złowieszczy. Tak, to jest to słowo. Było coś złowieszczego w tym starym, walącym się domu. Ściany były ziemiste i posępne, szczególne teraz, w zacinającym deszczu. Tutaj jesień była raczej stanem umysłu niż porą roku. Zima przyszła szybko, zaraz po lecie, w końcu września, albo na początku października, jakby jesień zaginęła gdzieś po drodze na północ. Herjólfur, inspektor policji z Siglufjördur, nie tęsknił za nią za bardzo, przynajmniej za jesienią z Reykjaviku, w którym dorastał. Zaczął cenić lato w Siglufjördur, z oślepiająco jasnymi dniami. Zima też mu się podobała, z ogarniającą wszystko ciemnością, która owijała się wokół człowieka jak ogromny kot.”

W tym opuszczonym domu inspektor Herjólfur w środku nocy został śmiertelnie postrzelony. Pojechał tam zamiast swojego podwładnego Ariego Thóra…

Wkrótce ginie następny człowiek, a w Internecie pojawiają się informację z policyjnego śledztwa. Ktoś dużo wie i jest bardzo blisko policji. Albo blisko ofiary. Trop prowadzi w świat tajemnic miejscowej elity…

Ari Thór, mimo że jego własne życie znowu jest na zakręcie, wbrew wszystkim uparcie szuka prawdy, która zaczyna się układać w okrutny obraz…

Siglufjördur – małe rybackie miasteczko na północy Islandii – jest jak pułapka. Wciśnięte w głęboki fiord, rzadko widzi słońce. Zimą przychodzi noc polarna, której mrok odbiera siły. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i milczą. Nikt nikomu nie ufa, zwłaszcza obcym, takim jak Ari Thór Arason.

Niewidzialny – Karin Slaughter. Warszawa: Muza, 2016.

Karin Slaughter, znana autorka doskonałych thrillerów i powieści kryminalnych, po raz kolejny dostarcza swoim czytelnikom solidnej porcji emocji.

W swojej siódmej książce z cyklu o Willu Trencie, detektywi, wrogowie i kochankowie stają naprzeciw siebie w niebezpiecznej rozgrywce między dobrem i złem.

Agent FBI Will Trent jak zawsze ma swoje tajemnice i jak zawsze nie chce, aby dr Sara Linton, kobieta, którą kocha, je odkryła.

W Macon, w Georgii, jako Bill Black rozpracowuje siatkę handlarzy narkotyków. Sara Linton nie zna szczegółów tego zlecenia, ale zostaje wciągnięta w niebezpieczną rozgrywkę przez śmiertelne postrzelenie swojego pasierba Jareda.

Mimo iż odpowiedzialna za ten wypadek jest znienawidzona żona pasierba Lena, Sara po raz kolejny znajduje się na linii ognia.

W książce nie brak szokujących zwrotów akcji. Jest to nie tylko elektryzujący thriller, ale także studium ludzkiej natury: co się dzieje, gdy dobrzy z natury ludzie są w brutalny sposób skonfrontowani ze złem tego świata?

Oblany test –  Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt . Warszawa: Czarna Owca, 2016.

Piąta książka z popularnej serii o Sebastianie Bergmanie. Tym razem Sebastian i jego koledzy
z Krajowej Policji Kryminalnej będą musieli rozwiązać skomplikowany przypadek seryjnego
mordercy.
Zwłoki celebryty z telewizyjnego reality show zostają odnalezione w opuszczonej szkole.
Mężczyzna siedzi przywiązany do szkolnej ławki ze wzrokiem skierowanym w róg sali.
Do głowy przyczepione ma ośle uszy, a do pleców przytwierdzone zszywaczem znaki
zapytania. Zginął od kuli. Szybko pojawiają się kolejne ofiary. Wszystkie łączy jedno – były
gwiazdami telewizji.

Spójrz na mnie – Nicholas Sparks. Warszawa: Albatros, 2016.

Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który
tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenia
nie domyśli się nawet wielbicielka powieści
detektywistycznych!

Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Brak zainteresowania rodziców, dorastanie w szkołach wojskowych, potem problemy z agresją i zatargi z policją. Maria natomiast zawsze czuła wsparcie rodziny – jako mała dziewczynka, a także później, podczas studiów prawniczych i na początku kariery zawodowej. Pewnie trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różniące się historie. I dwa tak niepodobne do siebie charaktery.
A jednak przeciwieństwa najwyraźniej się przyciągają. Maria i Colin zostają parą. Wszystko świetnie się zapowiada, dopóki ona nie zaczyna otrzymywać dziwnych wiadomości od anonimowego prześladowcy.

Tajemniczy brat – Virginia C. Andrews. Warszawa: Prószyński Media, 2016.

Najbardziej zaskakująca opowieść o Dollangangerach od czasów „Kwiatów na poddaszu”.

Ostatni tom sagi Dollangangerów ponownie przenosi nas w przeszłość. Z pozoru akcja nie ma związku z poprzednimi, w których młoda Kristin poznaje pamiętnik Christophera Dollangangera – najstarszego z czwórki dzieci, uwięzionych niegdyś na poddaszu rezydencji – znaleziony w ruinach Foxworth Hall.

Młody chłopiec, podrzucony do szpitala, zostaje adoptowany przez bogatą rodzinę. Cierpi na amnezję – i jeszcze nie wie, że lepiej by było, aby nigdy nie przypomniał sobie przeszłości…
Starszy człowiek traci wnuka w tragicznym wypadku drogowym. To kolejne nieszczęście w jego życiu, gdyż wcześniej stracił już córkę i zięcia, a potem żonę. W tym samym czasie do szpitala trafia tajemniczy chłopiec, schorowany i nieszczęśliwy. Zrozpaczony dziadek postanawia zająć się nim i wziąć go pod swój dach, aby zastąpił mu utracone dziecko. Napotyka jednak na opór wnuczki. Nastoletnia Clara Sue traktuje chłopca jak intruza i najchętniej pozbyłaby się „tajemniczego brata”. Usiłuje dojść, kim jest, aby szybciej zwrócić go prawdziwej rodzinie. Mroczna przeszłość wkrótce odsłoni swoją ostatnią tajemnicę.

Co mi dolega?: poradnik skutecznego leczenia dietą – Bożena Kropka. Kraków: Znak, 2016.

Zaczęło się od choroby córki. Na mocną wysypkę nie pomagały leki. Lekarze bezradnie rozkładali ręce i mówili, że to „taka uroda”. Bożena Kropka – ceniona specjalistka od spraw leczenia żywieniem wzięła sprawy w swoje ręce. Teraz do jej gabinetu przyjeżdżają setki chorych z całej Polski.

Nikt nie jest skazany na choroby cywilizacyjne. Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, problemy skórne, drażliwość, problemy z trawieniem, ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej nauczysz się interpretować pierwsze niepokojące symptomy i dowiesz się, o jakie badania poprosić w gabinecie lekarskim.

Autorka patrzy na pacjenta całościowo. Wyjaśnia, że 80% chorób wynika ze złej diety. Wskazuje, dlaczego jelita mają wpływ na nasz nastrój oraz jakie są źródła alergii i nietolerancji pokarmowych. Czy to możliwe, że zwykły jogurt owocowy może mieć związek z przewlekłym zapaleniem zatok?

Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą przedstawia praktyczny system wczesnego ostrzegania i skuteczny program zdrowego życia.

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

Przeczytaj ten poradnik zanim sięgniesz po tabletkę.
Julita Bator, autorka książki Zamień chemię na jedzenie

Ta książka łączy informacje medyczne z przystępnym poradnikiem na temat źródła chorób, ich diagnozowania i profilaktyki. Pokazuje, że nie jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne.
dr. n. med. Paweł Grzesiowski

Bożena Kropka wskazuje, jak dieta w decydujący sposób wpływa na nasze zdrowie. Jakie pokarmy łagodzą lub leczą, np. anemię, choroby wątroby, czy tarczycy. Jej praktyczny jadłospis to coś więcej niż łatwe wskazówki – to przepis na zdrowie.
Joanna Gruszka – dietetyk kliniczny

Jak czytać kościoły – Denis McNamara. Warszawa: Arkady, 2016.

Ta podręczna książka uczy cenić i rozumieć budowle sakralne świata chrześcijańskiego. Niemalże wszystkie cechy architektoniczne kościołów można analizować w odniesieniu do tego, w jaki sposób powstały i co ich budowniczowie chcieli dzięki nim powiedzieć. Architekci świątyń w najwyższym stopniu wyzyskiwali logikę struktur budowlanych, wznosząc kamienie ku niebu pod postacią strzelistych wież czy kunsztownych kopuł. Ponieważ architektura kościołów zawierała przekaz duchowy, często otrzymywała zdobienia elementami niestrukturalnymi i wspaniałe dekoracje. Jest to przewodnik, który każdemu, kto odnajduje przyjemność w zwiedzaniu kościołów, daje zasób wiadomości pozwalających na świadome podziwianie najbardziej spektakularnych dokonań ludzkości.

Jak czytać kościoły rozpoczyna się przeglądem typów budowli, stylów i materiałów. Kolejne rozdziały tłumaczą znaczenie i usytuowanie poszczególnych elementów architektonicznych, wyjaśniają ich funkcjonowanie w różnych epokach i miejscach na świecie. Końcowe rozdziały są poświęcone zagadnieniom z zakresu ornamentyki i symboliki. Niniejsza bogata w informacje publikacja – poruszająca mnóstwo faktów dotyczących architektury i religii – ukazuje wzniosłe przejawy twórczego kunsztu wpisanego w działalność budowniczych kościołów.

Pokonać dyspraksję – Geoff Platt. Gdańsk: Harmonia, 2016.

W ciągu ostatniego stulecia u niektórych dzieci obserwuje się utratę umiejętności ruchowych. Dzieci te mogą wpadać na meble, mieć trudności z pisaniem i rysowaniem, a także szybko zyskiwać łatkę niezdarnych czy nawet niegrzecznych.

Prosty program ćwiczeń, opracowany przez Goeffa Platta, pomaga dzieciom z dyspraksją przezwyciężyć trudności związane z planowaniem ruchu i w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną. Ćwiczenia nie wymagają specjalistycznego sprzętu (można je wykonywać zarówno w sali gimnastycznej, jak i w ogrodzie, w parku lub na polu), stanowią dla dziecka świetną zabawę, a jednocześnie są na tyle łatwe, że może poprowadzić je każdy rodzic lub nauczyciel.
Książka zawiera też praktyczne wskazówki organizacyjne oraz wprowadzenie teoretyczne, wyjaśniające, czym jest dyspraksja.

Wybrane metody badania materiałów – Wiktor Kubiński. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2016.

Badanie właściwości materiałów jest podstawą znajomości materiałów, która jest niezbędna przy doborze materiałów na wszelkie konstrukcje. Metale są zaś najpowszechniej stosowanymi materiałami w tym zakresie.

Niniejsza książka, będąca kompendium wiedzy dotyczącej nowoczesnych sposobów badania materiałów – metali i stopów, opisuje różne metody:
przygotowania próbek do badań, najczęściej stosowane metody wykonywania badań oraz metody oceny wyników tych badań. Uzupełnieniem przedstawionych wiadomości jest krótkie scharakteryzowanie metali pod względem budowy, właściwości i technologii ich obróbki.
W książce będzie można przeczytać m.in. na temat:
– badania twardości metali (metody statyczne, dynamiczne, magnetyczne)
– prób technologicznych metali (próby dla blach, drutów, rur)
– metalograficznych metod badania metali i stopów
– badań korozyjnych oraz nieniszczących
Książka jest kierowana m.in. do studentów kierunków technicznych wyższych uczelni o różnych specjalnościach (np. materiałoznawstwo, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn), studentów uczelni ekonomicznych na kierunkach towaroznawstwo oraz zarządzanie i inżynieria produkcja.

Książka może jednak również znaleźć zastosowanie dla pracowników działów kontroli jakości czy specjalistów zatrudnionych w firmach wykorzystujących omawiane materiały.


Zaburzenia psychiczne i rozwojowe u dzieci a szkolna rzeczywistość
– red. nauk. Marta Jerzak. Warszawa: Wydaw. Naukowe, PWN, 2016.

Zespół psychologów, pedagogów i psychiatrów specjalizujących się w diagnozie i terapii zaburzeń wieku dziecięcego przygotował kompendium wiedzy dotyczące postępowania w środowisku szkolnym z dziećmi doświadczającymi zaburzeń:
· depresyjnych (a także myśli i tendencji samobójczych)
· więzi
· zachowania
· lękowych
· obsesyjno-kompulsyjnych
· odżywiania
· i wielu innych.
Książka zawiera także propozycje działań wspierających dzieci z zaburzeniami psychicznymi i rozwojowymi, możliwych do przeprowadzenia w środowisku szkolnym, m.in. budowanie ustrukturyzowanego i przyjaznego środowiska szkolnego, zastosowanie technik uczenia sprzyjających koncentracji, psycho- i socjoterapię oraz trening umiejętności społecznych.
Marta Jerzak – psycholog, psychoterapeuta, trener programu przeciwdziałania agresji, pedagog terapeuta. Zajmuje się psychoterapią dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz diagnozą i terapią zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży – ADHD, problemów z zachowaniem, specyficznych trudności szkolnych, doradztwem zawodowym itp. Prowadzi Warsztaty dla Dobrych Rodziców pomagające radzić sobie na co dzień z trudnymi zachowaniami dzieci. Od lat pracuje jako psycholog w szkole. Jest współautorką podręcznika na temat zaburzeń zachowania i sposobów postępowania z trudnymi zachowaniami dzieci na terenie szkoły.

Nowości
Możliwość komentowania Nowości – czerwiec 2017 została wyłączona