Po spotkaniu astronomicznym.
W czwartek 3 sierpnia 2017r. odbyło się spotkanie „Z Nestorem na Księżyc”. Dzięki Wiesławowi Krajewskiemu tego wieczoru Księżyc mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Najpierw w bardzo ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się, między innymi, że po raz pierwszy Księżyc przedstawiono na obrazie w XVw. Księżyc fascynował Leonarda da Vinci, a pierwszą mapę Księżyca wykonano w XVII w. Dopiero po wynalezieniu lunety obserwował go Galileusz i w dziele „Gwiezdny posłaniec” zamieścił pierwsze obserwacje oraz pierwszerysunki Księżyca. Ale to Jan Heweliusz napisał imponujące i wyjątkowe dzieło „Selenografia”, gdzie nazwał wiele obiektów znajdujących się na Księżycu. Następnie poznaliśmy topografię Księżyca i jego twory, wiemy gdzie jest miedzy innymi: Ocean Burz, Kratery: Kopernik, Kepler, Tycho i Gasenti; Góry Księżycowe: Apeniny, Karpaty, Alpy, Pireneje, Kordyliery; Morza: Przesileń, Obfitości, Nektaru, Zimna, Oparów; Jeziora: Marzeń, Dobroci, Czasu, Czułości, Doskonałości, Snów, Szczęścia, Zachwytu; Zatoki: Upałów, Grubiaństwa, Miłości, Tęczy; Bagno: Snu oraz Zgnilizny. Dowiedzieliśmy się też, że Pan Wiesław jest właścicielem działki na Księżycu, która znajduje na Morzu Oparów, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem.
Zostaliśmy zachęceni do samodzielnych obserwacji nieba: w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. możemy zobaczyć małe, częściowe zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne po zachodzie słońca do godziny 21:18. A 12-13 sierpnia nastąpi maksimum aktywności rojów meteorów, warto wtedy spojrzeć na niebo i oglądać spadające gwiazdy.
Następnie przeszliśmy na zewnątrz budynku biblioteki i przez teleskop obserwowaliśmy Księżyc i Saturn, z jego księżycem Tytanem. O 21:54 zobaczyliśmy też przelot międzynarodowej stacji kosmicznej, zaledwie 400km od nas.
Umówiliśmy się już na następne spotkanie astronomiczne jesienią.
no images were found