Nowości

Nowości – sierpień 2017

Blondynka w Japonii – Beata Pawlikowska. Warszawa: Edipresse Polska, 2016.

Japonia, jeden z najbardziej legendarnych krajów świata!
Kto nie słyszał o cudownie zdrowym japońskim jedzeniu, o samurajach, gejszach, japońskiej precyzji, uprzejmości, japońskich komiksach, grach i gigantycznie wielkich, nowoczesnych miastach? O japońskiej tradycji, kulturze i niezwykłej religii shinto?… O medytacji zen, japońskich drzeworytach i sztuce japońskiego minimalizmu?… O zapasach sumo, sushi i słynnej japońskiej zielonej herbacie?
Ja słyszałam.
Pojechałam do Japonii.
I okazało się, że wszystko jest inaczej!!!!!!

Jedenastoletnia żona – Nada Al-Ahdal, Khadija Al-Salami. Warszawa: Amber, 2016.

Jedenastolatka z Jemenu zbuntowała się przeciwko okrutnej tradycji.
„Zniszczyliście moje marzenia. Jeśli zmusicie mnie do małżeństwa, zabiję się!”
Rodzice chcieli wydać ją za mąż. Uciekła. Nagrała film z apelem o pomoc i wstawiła na YouTube. Obejrzały go miliony ludzi na całym świecie…

Nada ma jedenaście lat. Mieszka w małej wiosce w Jemenie. Jak inne dzieci chodzi do szkoły, bawi się, pomaga w domu. Pewnego dnia rodzice postanawiają wydać ją za mąż…
Dla dziewczynki to koniec wszystkiego. Dobrze pamięta, jak jej zmuszona do małżeństwa siostra podpaliła się, usiłując popełnić samobójstwo.
Jak jej młoda ciotka omal nie umarła, katowana przez męża. Nada nie zamierza dać się skazać na życie w niewoli, przemoc i gwałt. Ucieka z domu. Wuj pomaga jej nagrać apel – oskarżenie okrutnej plemiennej tradycji. Film umieszczony na YouTube przyciąga uwagę międzynarodowych mediów i organizacji broniących praw człowieka.

Pisarka i producentka filmów dokumentalnych Khadiji Al-Salami pomogła NADZIE AL-AHDAL spisać jej szokującą historię – w autobiografii Jedenastoletnia żona. Ta książka to protest i krzyk o pomoc dla tysięcy muzułmanek, które każdego dnia stają się niewolnicami swoich mężów. Według raportu jemeńskiego rządu ponad jedna czwarta dziewcząt w tym kraju wydawana jest za mąż, zanim skończą piętnaście lat…

Leśna Polana – Katarzyna Michalak. Kraków: Znak, 2016.

Trzy przyjaciółki, jeden stary dom pośrodku lasu. I tajemnica…

Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado – Wiktor, Marcin i Patryk – mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma.
Trzy przyjaciółki – Gabrysia, Majka i Julia – też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił.

Pierwszy tom Leśnej Trylogii opowiada o dramatycznych losach Gabrieli i Wiktora, których łączy miłość, ale dzieli Zło bezwzględne i okrutne, nie cofające się przed niczym…

Jest jednak zakątek, w którym ich drogi muszą się przeciąć: mały domek, ukryty gdzieś w lesie, w otoczeniu wiekowych świerków: Leśna Polana.

Są już tak blisko tego miejsca…
Tak blisko odnalezienia powtórnie siebie i swojej miłości…
Ale Zło nie odpuszcza.
Nigdy.

Miedziana plaża – Jayne Ann Krentz. Warszawa: Amber, 2016.

Na stronach rzadkich starych ksiąg kryją się tajemnice świata, który nie podlega racjonalnym i naukowym prawom.
Nadprzyrodzony dar Abby Radwell pozwolił jej stać się specjalistką w dziedzinie takich woluminów – i kilka razy zawiódł ją na bardzo niebezpieczne terytorium…

Krążą plotki, że na czarnym rynku wypłynął legendarny manuskrypt. Czy to on jest powodem, że Abby dostaje anonimowe groźby? Przekonana, że potrzebuje pomocy, wynajmuje Sama Coppersmitha, prywatnego detektywa i eksperta od magicznych kryształów. Od pierwszej chwili ten tajemniczy mężczyzna rozpala jej zmysły, lecz Abby nie wie, że Sam ma własne powody, by szukać księgi.
Tam, gdzie stawką jest bezcenna alchemiczna formuła, nie można ufać nikomu. A tam gdzie przeciwnikiem jest zabójca o nadnaturalnych zdolnościach, nikt nie jest bezpieczny…

Okradziona z życia – Morgane Seliman. Warszawa: Amber, 2016.

Przez cztery lata miał absolutną władzę nad jej ciałem i psychiką…

Wstrząsające wyznania ofiary przemocy domowej

Morgane i Yassine krótko byli szczęśliwi. Po raz pierwszy pobił ją, kiedy dowiedział się, że jest w ciąży. Potem bicie stało się potwornym rytuałem…

Mija godzina, od chwili kiedy zaczęło się odliczanie. Spieszę się, żeby zdążyć wszystko wyprasować. Potem będę zbyt obolała. Pół godziny! Jeszcze boli mnie głowa po wczorajszym biciu. Dziesięć minut! Biorę synka na ręce i idę położyć go spać. Nie chcę, żeby moje dziecko czuło, że się boję. Yassine włączył muzykę, żeby zagłuszyć hałas.

– Chodź no tu!

Trzy kroki.

– Ręce wzdłuż ciała!

Mam wrażenie, że moje serce zaraz eksploduje. Jedno uderzenie w twarz, drugie, a potem ciosy pięścią. Kiedy upadam, zaczyna mnie kopać.

– Błagam cię, przestań!

Zwinięta w kłębek próbuję się osłaniać, jak tylko mogę…

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 2013 rok:

• Blisko 30% kobiet pozostających w związku było ofiarą fizycznej i/lub seksualnej przemocy ze strony partnera.

• 38% zabójstw kobiet zostało popełnionych przez ich partnerów.

MORGANE SELIMAN przez cztery lata była niewolnicą swojego partnera, tak jak ona, Francuza arabskiego pochodzenia. Bił ją codziennie. Karał za wszystko. Przetrwała, bo odważyła się walczyć o siebie. Uciekała, ukrywała się, wreszcie zadzwoniła na policję.

W tej książce opowiada o piekle, jakie przeżyła, i o mechanizmach psychicznego uzależnienia – o tym, jak trudno jest odejść i zbudować życie na nowo. Jej autobiografia Okradziona z życia stała się głośna we Francji.

Jedz pysznie bez pszenicy – Magdalena Makarowska. Łódź: Wydawnictwo JK-Feeria, 2016.

Coraz więcej osób ma problem z trawieniem pszenicy i zmaga z różnymi chorobami – alergią, nietolerancją pokarmową, celiakią. W takich sytuacjach najlepszym lekarstwem okazuje się dieta eliminacyjna. Nie jest jednak łatwo tak komponować posiłki, gdy trzeba usunąć z talerza to, co dotąd wydawało się niezbędne, a unikanie wszechobecnego glutenu, który pojawia się dosłownie wszędzie, nawet w wędlinach, kostkach rosołowych, keczupie i… batonach czekoladowych, wydaje się ekstremalnie trudne.

A gdy jeszcze przydałoby się trochę schudnąć… osiągnięcie odpowiedniej wagi i samopoczucia bez drakońskich wyrzeczeń wydaje się niemal nieosiągalne. Jednak nic nie jest niemożliwe. Dietetyczna hedonistka i zwolenniczka zdrowego i przede wszystkim pysznego jedzenia zna sposób na to, jak schudnąć, jedząc smacznie, do syta i bez glutenu!

W tym poradniku można znaleźć nie tylko praktyczny program odchudzania na osiem tygodni wraz z listami zakupów, ale i  wiele pożytecznych informacji na temat diety bezglutenowej i zdrowego odżywiania w ogóle. Dodatkowym bonusem jest szczegółowa lista dodatków do żywności – które z nich są nieszkodliwe, a których należy unikać.

Od regionu geograficznego do regionu turystycznego: Lubelszczyzna – red. Teresa Brzezińska-Wójcik, Ewa Skowronek, Andrzej Świeca. Lublin: Wydaw. UMCS, 2016.

Opracowanie „Od regionu geograficznego do regionu turystycznego. Lubelszczyzna – implikacje historyczne, teoretyczne, naukowo-badawcze, edukacyjne” można traktować jako monografię tematyczną, w której głównemu, przewodniemu wątkowi tematycznemu podporządkowano opracowanie przez różnych autorów części całości – dwie wstępne o charakterze bardzo ogólnym, syntetycznym i dalsze, traktujące jako „studia przypadku” trzy krainy w obrębie szeroko pojętego regionu lubelskiego, które mogą być rozpatrywane także jako regiony turystyczne. […] opracowanie odznacza się bardzo wysoką jakością jako publikacja naukowa, […] szczególnie […] przeznaczona do użytku dydaktycznego jako bardzo cenne źródło informacji i wzorzec […] dla studentów geografii, turystyki, gospodarki przestrzennej i innych pokrewnych kierunków. Z recenzji prof. dr hab. Krzysztofa H. Wojciechowskiego

Słownik gwar Lubelszczyzny. T. 4 – Halina Pelcowa. Lublin: Wydaw. UMCS, 2016.

Jest to kolejna część słownika regionalnego, łączącego wymogi leksykonu wewnątrzdialektalnego i międzydialektalnego, ze wspólnym modelem hasła słownikowego i sposobem wykorzystania wypowiedzi gwarowych mieszkańców wsi regionu lubelskiego. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej Sad i ogród warzywny znajdują się nazwy drzew i krzewów owocowych oraz owoców i warzyw, ale tylko tych, które są uprawiane w tradycyjnym wiejskim ogrodzie i sadzie. Część druga: Budownictwo i przestrzeń podwórza skupia nazwy domu mieszkalnego i budynków gospodarczych, pomieszczeń dla zwierząt i ptaków, ogrodzeń i rodzajów zamknięć, obróbki drewna oraz podwórza i jego architektury.

Ukryte terapie. Cz. 2 – Jerzy Zięba. Rzeszów: Egida Consulting, 2016.

Jerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom. Pierwsza część „Ukrytych terapii” stała się bestsellerem w latach 2014-2015 i jej sprzedaż osiągnęła milionowy nakład. Ujawnienie wielu skrywanych faktów w medycynie spowodowało ogromne zainteresowanie społeczeństwa polskiego. Autor przeprowadził serie wykładów i seminariów w Polsce i za granicą, spotykając się z tysiącami osób chorych i z lekarzami, którzy wyrazili chęć zgłębiania propagowanej przez niego wiedzy. Część druga „Ukrytych terapii” jest kontynuacją tego dzieła.

„Ze względu na ciągle szerzącą się dezinformacje odnośnie tłuszczów zwierzęcych i choroby wieńcowej serca, w drugiej części »Ukrytych terapii« wyjaśniam to znacznie dokładniej, wyjawiając kłamstwa jakie temu zagadnieniu towarzyszą od dziesiątek lat.
Okłamywanie społeczeństwa jak również lekarzy w sprawie cholesterolu wydaje się nie mieć granic. Temat ten został potraktowany również znacznie szerzej szczególnie, że przemysł farmaceutyczny w sposób perfekcyjny oszukał lekarzy w sprawach cholesterolu. Lekarze zupełnie nieświadomie dopuszczają się absolutnie skandalicznych praktyk dotyczących jego obniżania. Książka opisuje w jaki sposób oszukano lekarzy jak i pacjentów.
Największym problemem jaki przebijał się bezustannie w komentarzach czy rozmowach bezpośrednich były oczywiście choroby nowotworowe. W tych wszystkich opisach wstrząsające było jedno: przerażający brak skuteczności medycyny akademickiej w leczeniu tej choroby. Lekarze i pacjenci znajdą w książce szczegółowe opisy metod czy substancji, dzięki którym człowieka chorego na nowotwór można leczyć znacznie bardziej efektywnie, bezpieczniej i taniej. Opisywane substancje czy też metody leczenia choroby nowotworowej, co skrzętnie ukrywane przed pacjentami, jak i środowiskiem medycznym.
W rozdziale o szczepionkach ujawnione są fakty, o których opinii publicznej się nie zawiadamia. Fakty te, bezsprzecznie wskazują na to, że lekarze jak i rodzice dzieci zostali perfidnie oszukani.
Książka również opisuje skandaliczne, a jednocześnie nie ujawniane społeczeństwu fakty dotyczące systemu zdrowia, które znajdują się na granicy przestępstwa kryminalnego. Książka pokazuje także sposób rozwiązania wielu problemów dotyczących leczenia pacjentów przewlekle chorych”.
– Jerzy Zięba

„Jerzy Zięba w drugiej części książki »Ukryte terapie« zabiera czytelnika we wszechświat równoległy, w którym obowiązują jakby nieco zmienione prawa fizyki. Znajdujemy się w innym otoczeniu, gdzie wszystko, do czego byliśmy przyzwyczajeni, wygląda trochę inaczej. Wynika to z całkowicie zmienionego sposobu spojrzenia na to, czym jest choroba i jakie są możliwości jej leczenia. (…) Równie ważna jest nadzieja, którą Autor daje ludziom chorym będącym bardzo często osamotnionymi ze swoją chorobą. Niemniej ważne jest to, że Jerzy Zięba budzi w czytelniku »świadomość obywatelską«. Wielokrotnie powtarza, że to my czyli obywatele jesteśmy rzeczywistymi pracodawcami urzędników i funkcjonariuszy publicznych, w związku z czym mamy prawo wymagać od nich pracy na rzecz naszego dobra. Książka Jerzego Zięby jest warta polecenie każdemu, ale w szczególności tym, którzy niezłomnie nie ustają w zadawaniu sobie pytań i nie przestają się dziwić”.
– Dr n. med. Włodzimierz Morawski

Żyję z chorobą Parkinsona – Włodzimierz Kuran. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2016.

Około 60 tysięcy osób w Polsce jest dotkniętych chorobą Parkinsona – przewlekłym, trwającym wiele lat schorzeniem neurologicznym, które stopniowo pogarsza sprawność ruchową chorego. Nowoczesne metody terapii i rehabilitacji dają szansę znacznego przedłużenia i poprawy jakości życia chorych, pod warunkiem jednak, że chorzy i ich rodziny będą w świadomy i mądry sposób współpracować z lekarzem i całym zespołem rehabilitacyjnym. W poradniku Czytelnik znajdzie najważniejsze informacje dotyczące objawów i przebiegu choroby oraz najnowszych metod leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, a także praktyczne porady i odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez chorych i ich opiekunów.

Nowosci
Możliwość komentowania Nowości – sierpień 2017 została wyłączona