Nowości – maj 2019
Błękit – Maja Lunde. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2018.
Autorka bestsellerowej Historii pszczół – sprzedanej w Polsce w nakładzie 65 tysięcy egzemplarzy – powraca z niezwykłą powieścią o… wodzie. Przyszłość bez niej jest bardziej przerażająca niż świat bez pszczół.
Zachodnia Norwegia, rok 2017. Siedemdziesięcioletnia Signe przybywa w rodzinne strony. Powracają bolesne wspomnienia o Magnusie, niespełnionej miłości, straconym dziecku… Nie ma już śladu po wzgórzach, rzece Breio i wodospadach Dwie Siostry, o których przetrwanie walczyła jako nastolatka. Dziką naturę okiełznano i wykorzystano do napędzania elektrowni wodnej. Pozostał tylko lodowiec. Ale i jego zwolennicy postępu postanowili przekuć w kostki lodu do drinków. Signe przyjeżdża, by podjąć z nimi ostatnią, nierówną walkę. Jej orężem jest Błękit – jacht, który otrzymała od ojca na osiemnaste urodziny…
Południe Francji, rok 2041. Panująca w Europie susza prowadzi do wojen i wyniszcza kontynent. Kolejne połacie lądu trawi pożar. David ucieka w ostatniej chwili, wraz z jedenastoletnią córką Lou. Lecz nawet obóz dla uchodźców nie jest już bezpieczną przystanią. Przemierzając wyludnioną okolicę, David i Lou w jednym z opuszczonych domów postanawiają zaczekać na koniec lub cud. Odnaleziona w ogrodzie żaglówka ma być ich arką, gdy w końcu spadnie deszcz…
Błękit to drugi tom cyklu powieściowego, rozpoczętego bestsellerową Historią pszczół, którego głównym tematem są zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego. Zbudowana z dwóch równolegle prowadzonych i łączących się w zaskakujący sposób wątków powieść potwierdza pisarski kunszt Mai Lunde. Norweżka, jak nikt inny potrafi zgłębić meandry ludzkiej psychiki. Jednocześnie przekazuje nam, głuchym na wołanie dzikiej przyrody czytelnikom, przerażające ostrzeżenie – jeśli nie zaczniemy szanować otaczającej nas natury, zginiemy razem z nią.
„Jej pierwsza powieść podbiła świat. Z Błękitem Maja Lunde zrobi to ponownie”.
– „Dagens Naringsliv”
„Nowa książka Mai Lunde to świetna wiadomość – dla natury i literatury”.
– „Dagbladet”
Droga do marzeń – Krystyna Mirek. Warszawa: Filia, 2018.
Życie Konstancji sypie się nagle i bez ostrzeżenia. Wychowana w bajce zamożna jedynaczka nagle musi się zmierzyć z brutalną prozą życia. Troski materialne to jednak nie wszystko. Konstancja stanie przed poważniejszym wyzwaniem. W środowisku, w którym wszyscy kłamią, musi odnaleźć prawdę. I zbudować swoje życie na nowo.
To opowieść o skomplikowanych życiowych wyborach, tajemnicach przeszłości i prawdziwych, wielkich uczuciach. A także o poszukiwaniu własnej tożsamości, kiedy okazuje się, że nic nie jest takie, jak się przez lata wydawało.
Jesteś tylko dla mnie – Danuta Noszczyńska. Warszawa: Prószyński Media, 2018.
Najgorszym rodzajem zazdrości jest ta najgłębiej skrywana.
Opowieść o granicach miłości, za którą czai się już tylko obsesja.
Kaja przylatuje z Londynu na pogrzeb swojej ukochanej młodszej siostry Soni. To z myślą o niej podjęła pracę za granicą, chcąc zapewnić jej dobry start w dorosłe życie. W tym czasie w życiu nieśmiałej, skromnej Soni wiele się zmieniło, a Kaja żyje w przekonaniu, że jej siostrzyczka jest szczęśliwa, pod dobrą opieką męża i jego rodziny. Dlatego wiadomość o jej nagłej śmierci spada na nią jak grom z jasnego nieba. Postanawia zostać w kraju i dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało. Pewne niezwykłe zbiegi okoliczności podsuwają jej pomysł na doskonały jej zdaniem fortel: postanawia się zbliżyć do szwagra – z którym osobiście się nigdy wcześniej nie poznała – i poznać szczegóły małżeńskiego życia siostry.
Jak daleko można się posunąć, żeby poznać prawdę o drugim człowieku? Ile można zrobić z miłości? I czy zazdrość to najsilniejsze uczucie?
Książka jest czwartą powieścią z serii Siedem grzechów głównych, poprzednie to Zła miłość – pycha, Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie – chciwość, Nieświęta rodzina – rozwiązłość. Teraz kolej na zazdrość.
Pożegnalne przyjęcie – Anna Fredriksson. Warszawa: Prószyński Media, 2018.
Czy istnieją szczęśliwe rozwody?
Rebecca i Jacob podjęli decyzję o rozwodzie. Nie ma w tym niczyjej winy. Zabrakło namiętności, a w miejsce miłości pojawiła się przyjaźń. Gdy jednak dzielą się tą nowiną z przyjaciółmi podczas corocznego grzybobrania, eksploduje bomba towarzyska. Przez dwadzieścia cztery lata małżeństwa nikt nie zauważył, żeby mieli jakiekolwiek problemy. Ich przyjaciele reagują na tę szokującą wiadomość emocjonalnie, każdy po swojemu, a Rebecca bezskutecznie próbuje ich przekonać, żeby potraktowali ten weekend jako spontaniczne przyjęcie pożegnalne. Pożegnanie z tym, co było, i początek czegoś nowego i ekscytującego. Rebecca chce udowodnić, że rozstanie wcale nie musi oznaczać tragedii – ani dla nich dwojga, ani dla całego towarzystwa. Przecież wszyscy mogą się dalej spotykać, tak jak to robili do tej pory.
Po rozwodzie nic jednak nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażała Rebecca. Relacje z paczką przyjaciół nie układają się tak, jakby chciała. Rebecca uświadamia sobie w końcu, że jako singielka nie jest już mile widziana podczas wspólnych kolacji.
Przyjęcie pożegnalne to powieść o tym, co się czuje, gdy kończy się wieloletnie małżeństwo i trzeba zacząć żyć w nowych okolicznościach. I o tym, że w dojrzałym wieku też można odnaleźć samego siebie.
Żmijowisko – Wojciech Chmielarz. Warszawa: Marginesy, 2018.
Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza.
Ostatnie wspólne wakacje… Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki.
Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.
Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.
Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki.
„Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.”
Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale – jak się okazuje – nie wraca tam sam…
Żmijowisko to opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.
Beskid Niski aktywnie: część zachodnia: 30 tras pieszych – Jakub Jagiełło. Warszawa: Wydawnictwo CM, 2018.
Przewodnik zawiera opisy 30 tras pieszych po zachodniej części Beskidu Niskiego: Okolice Wysowej (Góry Hańczowskie), Pasmo Magurskie i Góry Grybowskie.
Przewodnik jest w pełni kolorowy.
Prezentujemy Państwu pierwszy przewodnik z serii „aktywnie”. Przewodniki te zawierają opisy sprawdzonych tras, zarówno okrężnych, jak i z punktu A do punktu B. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem długości, każdy turysta znajdzie więc odpowiednią trasę dla siebie. Opisujemy trasy krótkie, dla dzieci w wózkach i dla starszych dzieci, z większą liczbą atrakcji. Są trasy spacerowe na kilka godzin, a także prawdziwe wyrypy, czyli to, co lubimy najbardziej: trasy wiodące na nieznane, rzadko odwiedzane szczyty. Przy każdej z tras podaliśmy trudności orientacyjne, długość trasy, przewyższenia, czas przejścia, oznakowanie szlaków oraz krótki opis, dlaczego warto się tu wybrać. Trasy mają także swoje oznaczenia, np.: trasa widokowa, trasa przez ciekawy teren pod względem przyrodniczym lub kulturowym.
W niniejszym przewodniku opisujemy zachodnią część Beskidu Niskiego, którą dzieli się na trzy części: Góry Grybowskie, Pasmo Magurskie oraz Góry Hańczowskie. Pierwsze z nich to rzadko odwiedzane, niekiedy strome zalesione kopy, rzadko opisywane w przewodnikach, czasami przez krajoznawców zaliczane do Beskidu Sądeckiego. Mała ilość ludzi na szlaku gwarantowana. Pasmo Magurskie jest już znacznie częściej odwiedzane, ze względu na dość popularne wierzchołki Magury Małastowskiej i Wątkowskiej, Magurski Park Narodowy oraz malownicze doliny z pięknymi drewnianymi cerkwiami (Bartne, Nowica, Owczary). Najwięcej jednak osób przyjeżdża do Wysowej w Góry Hańczowskie i teren ten jest potencjalnie najciekawszy dla turysty.
Jak dobrze żyć z cukrzycą – Margit Kossobudzka, Wojciech Moskal, Ewa Tomkowska, Judyta Watoła. Warszawa: Agora, 2018.
Cukrzycę ma już trzy miliony Polaków. Ale milion z nich jeszcze nie wie, że choruje.
Kiedyś uznawano ją za chorobę dość prostą. Dziś staje się coraz bardziej złożona. Wciąż przybywa informacji, które pozwalają skuteczniej panować nad cukrzycą i jej licznymi konsekwencjami. Ale nie zawsze te nowe informacje są dla chorych dostępne czy zrozumiałe. Ta książka to nowoczesne spojrzenie na cukrzycę. Porad chorym i ich bliskim udzielają tu najlepsi polscy eksperci z wielu dziedzin medycyny. Rozmawiają z nimi doświadczeni i wielokrotnie nagradzani dziennikarze medyczni. Zadają pytania, na które pacjentom w gabinetach lekarskich nie starcza czasu lub odwagi.
Przeczytajcie, jak dobrze żyć z cukrzycą.
• Dieta, która leczy
• Co oznacza stan przedcukrzycowy?
• Przegląd dostępnych leków
• Jak chronić serce, oczy, skórę, seksualność?
• Gdy choruje dziecko
• Co się należy chorym?
„Przede mną siedzi pacjentka, a nie przypadek z badań klinicznych, i muszę dla niej indywidualnie opracować najlepszy plan leczenia. Wiedza, jak kojarzyć nowe leki na cukrzycę ze starymi, w jakiej dawce je proponować, w jakiej kolejności, u jakiego chorego, wymaga coraz większego doszkalania się.”– prof. Leszek Czupryniak, diabetolog
Oswoić alergie – Danuta Myłek. Warszawa: Burda Media Polska, 2018.
Masz alergię? Ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej dowiesz się, jak postępować, żeby uciążliwe dolegliwości wreszcie przestały Cię gnębić!
Dr n. med. Danuta Myłek – jeden z najlepszych polskich alergologów – w swojej pięćdziesięcioletniej praktyce łączy rzetelną wiedzę lekarza z naukami z pogranicza medycyny oraz najnowszymi wynikami badań naukowych. W tej książce wprowadza nas w tajniki fascynującego świata alergii. Wyjaśnia mechanizmy powstawania uczuleń i zdradza, jak rozpoznawać i leczyć choroby z nimi związane. Ta wiedza ma nam dać świadomość, bez której trudno wyzdrowieć. Tylko pacjent umiejący sobie uzmysłowić procesy zachodzące w jego organizmie, zrozumie, jak ważne jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu i wsparcie wysiłków lekarza. Zdrowy styl życia to klucz do sukcesu.
Dr Myłek zabiera nas w niezwykłą podróż po świecie alergologii. Zdradza przyczyny tej powszechnej choroby. Uczy nas obserwować siebie i wprowadzać w życie korzystne dla zdrowia zmiany, które sprawią, że wreszcie poczujemy się dobrze.
Nie daj się alergii i żyj zdrowo!
Książka zawiera:
• szczegółowe opisy przyczyn powstawania różnych rodzajów alergii,
• zalecenia dotyczące stylu życia, a także sposobu odżywiania się,
• interesujące studia przypadków,
• zaskakujące wyjaśnienia źródeł chorób powszechnie uważanych za niezbadane,
• kolejne kroki w diagnozowaniu alergii,
• podpowiedzi, jak pomóc swojemu lekarzowi i o czym go poinformować,
• osobiste wyznania autorki, która sama cierpiała niegdyś na trudną do rozpoznania alergię.
Projekt Rośliny – Weronika Muszkieta, Ola Sieńko. Warszawa: Buchmann, 2018.
Poradnik jak żyć wśród roślin.
Roślina doniczkowa jeszcze do niedawna kojarzyła się z obsychającą i smutną paprotką na parapecie klatki schodowej. Dziś rośliny dumnie puszą się w modnych lokalach, designerskich wnętrzach i coraz częściej w prywatnych mieszkaniach. Uprawianie domowej dżungli to świetny pomysł na walkę ze stresem oraz test na odpowiedzialność za… żywą istotę.
W czasach ciągłych przeprowadzek własna roślina staje się symbolem domu. Książka Oli Sieńko i Weroniki Muszkiety to nie tylko przewodnik po uprawianiu najmodniejszych gatunków, ale też poradnik wnętrzarski i próba pokazania pewnego zjawiska opierającego się na założeniu, że roślina nie jest tylko elementem wystroju. Jest żywym, niezależnym bytem, który potrzebuje uwagi i ciepła.
Sprzedaż bez sprzedawania : psychologia dobrego wpływu na klienta – Paweł Fortuna. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2018.
„Nie dziw się, że klient reaguje jak kupiec, skoro ty zachowujesz się jak sprzedawca.
W psychologii sprzedaży roi się od samozwańczych guru proponujących mniej lub bardziej wyrafinowane techniki sprzedawania i wywierania wpływu na klienta. Metody te z wiedzą naukową nie mają wiele wspólnego, a i ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia (kto z nas nie zbył telemarketera dzwoniącego z ofertą bezkonkurencyjnego ubezpieczenia albo fantastycznej oferty telewizji kablowej?).
Paweł Fortuna, doświadczony psycholog biznesu i trener, pokazuje, że skuteczna komunikacja z klientem wcale nie musi polegać na manipulacji. Zamiast wyświechtanych trików i sztuczek proponuje sprzedawcom grę w „białe szachy” – sprzedaż etyczną i świadomą, wspólne z klientem poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Sprzedaż bez sprzedawania oznacza realizację w przestrzeni handlu takich wartości jak uczciwość i prawda, działanie pozbawione manipulowania i ukrytych intencji, a także sposób na tworzenie społeczności zadowolonych klientów.
Sprzedaż bez sprzedawania jest książką wyjątkową pod co najmniej czterema względami. Po pierwsze, stanowi przegląd palących i realnych problemów, z jakimi spotykają się wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na rodzaj biznesu, jakim się zajmują. Po drugie, autor nie zadowala się jedynie stworzeniem rzetelnego opisu zagrożeń i dylematów, lecz także przedstawia własne propozycje ich rozwiązań, z precyzyjnymi wskazówkami co i jak należy robić. Po trzecie, jego porady są ugruntowane w solidnej wiedzy na temat psychologicznych mechanizmów funkcjonowania człowieka w organizacji, co chroni nas czytelników przed merytorycznymi nadużyciami, jakie pojawiają się (zbyt) często w poradnikach, a które wywołane są wybujałą fantazją piszących albo wręcz brakiem wiedzy. I wreszcie po czwarte, książka jest napisana w sposób zrozumiały (co wciąż jest wyjątkiem w polskim piśmiennictwie naukowym), a na dodatek ze swadą i humorem. Wymienić można chociażby iście mistrzowski styl, w jakim pokazane są przykłady działania Systemu 1 i Systemu 2 w codzienności działań sprzedażowych. Sądzę że prof. Kahneman mógłby śmiało posiłkować się nimi w swoich wystąpieniach”.
[Z recenzji prof. dr. hab. Rafała Ohme]