Aktualności

Spotkanie autorskie – Marek Szymaniak.

Bardzo dziękujemy gościom, którzy 30 czerwca przybyli do biblioteki na spotkanie  z krasnostawianinem – dziennikarzem i reporterem – Markiem Szymaniakiem. Swoją pierwszą książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” (2018, Wyd. Czarne) napisał, bonie chciał bezczynnie przyglądać się patologiom pracy. 21 czerwca 2021 r. w Wydawnictwie  Czarne  ukazała się  jego druga książka „Zapaść. Reportaże z zagrożonych miast”.

We wstępie czytamy: „Niemal połowie z  dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść – wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk. Mieszkają w nich miliony osób, lecz problemy, z którymi na co dzień się zmagają, rzadko dostrzegają ogólnopolskie media i najważniejsi politycy. To  miasta różnej wielkości, położone w  różnych częściach Polski, wszystkie liczące powyżej piętnastu tysięcy mieszkańców i niebędące stolicami województw. Wśród nich znalazły się niewielkie miejscowości, jak szesnastotysięczny Rypin, trochę większe Pisz czy Prudnik, ale też takie, gdzie żyje po kilkadziesiąt tysięcy ludzi, jak Przemyśl, Chełm czy Grudziądz. Te miasta zapaści – jak będę je nazywał na dalszych kartach książki – boleśnie odczuły transformację. Zamknięto wtedy duże fabryki, które niejednokrotnie miały długą historię: przetrwały wojny i komunę, ale już nie prywatyzację. Ich często pochopna likwidacja była dla wielu miast niczym amputacja ważnego narządu, bez którego trudno utrzymać się na nogach i mimo upływu dekad wyjść na prostą. Dziś po napędzającym niegdyś rozwój przemyśle w wielu przypadkach zostały tylko ruiny i wspomnienia dobrej, choć ciężkiej pracy. W efekcie w miastach zapaści bezrobocie było i nadal jest wyższe niż w reszcie kraju. Przez lata wypłukiwało to z nich osoby młode, wykształcone, rzutkie i przedsiębiorcze, które ze względu na brak perspektyw oraz sytuację na lokalnym rynku pracy wyjeżdżały do większych ośrodków lub za granicę. Do tego dochodzą problemy mieszkaniowe, zanieczyszczone powietrze, ograniczony dostęp do usług publicznych – ochrony zdrowia czy kultury, co tylko potęguje frustrację mieszkańców i skalę wyludnienia oraz tworzy kolejne problemy: radykalizację poglądów, rozrywanie więzi rodzinnych, samotność osób starszych. Niekorzystne zjawiska w miastach zapaści przez lata pogłębiał między innymi przyjęty model rozwoju naszego kraju, oparty na wzmacnianiu metropolii. Miały one być swego rodzaju lokomotywami – ciągnąć ku dobrobytowi mniejsze miejscowości. Ostatecznie jednak mechanizm ten tylko pogłębiał różnice w poziomie życia”.

Marek Szymaniak w rozmowie z Dyrektor Elżbietą Patyk opowiedział zebranym między innymi o swojej drodze dziennikarskiej, o zbieraniu materiałów, mówił o problemach z jakimi borykają się mieszkańcy mniejszych miast. W książce Krasnystaw jest opisany w dwóch rozdziałach.

W  tle spotkania wyświetlane były zdjęcia z miast, które autor odwiedził pracując nad książką i moglibyśmy je pokazać jako tło rozmowy. Autor odpowiadał też na pytania publiczności. Gratulacje i podziękowania złożył wicestarosta Marek Nowosadzki. Zainteresowani czytelnicy mogli porozmawiać z autorem i uzyskać dedykację w książce, z czego chętnie skorzystali. Dziękujemy Marku za wspaniałą rozmowę i super spotkanie!

Możliwość komentowania Spotkanie autorskie – Marek Szymaniak. została wyłączona