Malarstwo Jerzego Rodzika, 63. numer czasopisma „Nestor”
17 marca odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Rodzika. Malarz mieszka w Równiankach koło Rudnika, w powiecie krasnostawskim. Pochodzi z Kazimierza nad Wisłą. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w transporcie górniczym i wtedy rozpoczął przygodę z malarstwem. Za pracę plastyczną „Rynek w Kazimierzu” dostał Nagrodę Ministra Górnictwa w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Pracowników Górnictwa w Katowicach. W latach 90. po zamknięciu kilku kopalń, został bezrobotnym. Wtedy malowanie stało się źródłem jego utrzymania.
Na pytanie Tadeusza Kicińskiego o ulubione tematy i technikę powiedział, że maluje techniką tradycyjną, farbami olejnymi pejzaże i architekturę w bogatej gamie kolorystycznej. Namalował około tysiąca obrazów, z czego większość znajduje się w zbiorach prywatnych. Jego mottem jest powiedzenie francuskiego impresjonisty C. Moneta „Maluj i nie myśl, że malujesz źle”.
Gratulacje przekazał Wójt Gminy Rudnik Paweł Kucharczyk, sekretarz Stanisław Repeć, Dyrektor Biblioteki Anna Antoszczak i panie z Koła Gospodyń Wiejskich Równianki „Wszyscy Razem”. Wystawa 21 obrazów będzie eksponowana w Galerii Collegiata Biblioteki do końca kwietnia.
Następnie redaktor naczelny Andrzej Misiura zaprezentował zebranym 63 numer czasopisma „Nestor”. W nowym numerze czasopisma przeczytamy między innymi teksty Waldemara Seroki o losach wyprawy Oddziału AK „Podkowy” oraz o izbickim doktorze Marianie Sulewskim. Elżbieta Kmieć opisuje ulicę dr Maksymiliana Kronlanda i przybliża sylwetkę lekarza związanego z Izbicą. Józef Dąbek przedstawia historię Szkoły Podstawowej w Wierzchowinie i ziemiańskiej rodziny Chrościechowskich. O organistach łopiennickich pisze Arkadiusz Kostecki, Lucjan Cimek przybliża postać badacza Syberii, Aleksandra Czekanowskiego. Natomiast Jacek Kiszczak opisuje grobiska w Bończy, Fajsławicach, Stryjowie i Wirkowicach Drugich. Monika Nagowska i Tomasz Sienicki w swoich artykułach przypominają o Marszałku Mikołaju Sienickim. O braciach polskich pisze Elżbieta Petruk. Dzieje Szkoły Podstawowej w Siennicy Różanej i Zagrodzie opisuje Agniszka Wierzchoś-Hilczer i Edward Wierzchoś. Jacenty Jarocki wspomina wycieczki organizowane przez Szkołę Podstawową w Borowie. W cyklu „Mój Jaślików” Andrzej Adamczuk opisuje Białą Szkołę i Czerwoną Szkołę oraz sklep Gminnej Spółdzielni w Jaślikowie. Na kolejny rozdział składają się wspomnienia Mariana Rybczyńskiego z cyklu „Dęblińskie przypadki”. W części literackiej Mirosław Iwańczyk pisze o krasnostawskich inspiracjach swojej książki poetyckiej o Krasnymstawie. Z kolei Aneta Śliwińska recenzuje zbiór poezji „Moja mała ojczyzna – Ziemia Krasnostawska – historia, kultura, pejzaż” Mirosława Iwańczyka. Irena Kulik opisuje pielgrzymkę Stowarzyszenia „Ku Dobru” do Gdeszyna w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Zygmunta Pisarskiego. Elżbieta Patyk przedstawia relację ze spotkania autorskiego i promocji książki ks. Henryka Kapicy o błogosławionym ks. Zygmuncie Pisarskim, patronie miasta Krasnystaw oraz relację ze spotkania astronomicznego z cyklu „Z Nestorem do gwiazd”. Jan Henryk Cichosz recenzuje wiersze Iwony Chudoby z tomiku „Senna kolekcja”. Poznajemy laureatów XVI Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz” im. Mariusza Kargula organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury. Anegdoty z wojskiem w tle opisuje Elżbieta Kmieć, a Zbigniew Cimek pisze o poszukiwaniu pierwowzoru bohaterki swojego opowiadania. Przeczytamy też felieton Wiesława Krajewskiego o sztucznej inteligencji. Tadeusz Kiciński wspomina tych, którzy ostatnio odeszli: Marię Matysiak, Edwarda Siekierzyńskiego i Władysława Fedorowicza. Numer zamyka informacja o książkach nadesłanych: Rober Znajomski „Exlibrisy”, „Szkicownik o pisarzach lubelskich”, Fryderyk Kierepka „Opowieści z Roztocza. Na tropie legend i historii”. Zapraszamy do lektury!